Heippa!
Minkäslaiset ilmat on maaliskuussa, siis eka viikolla, tavallisesti dublinissa? Pitääkö varata toppatakkia vai kevätjuttuja? Entä sade? Kannattaako sinne ylipäätään lähteä ko.ajankohtana?
Mielipiteitä kehiin, kiitos! :)
Minkäslaiset ilmat on maaliskuussa, siis eka viikolla, tavallisesti dublinissa? Pitääkö varata toppatakkia vai kevätjuttuja? Entä sade? Kannattaako sinne ylipäätään lähteä ko.ajankohtana?
Mielipiteitä kehiin, kiitos! :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Dublinin sää on siitä kiva, että se on lähes muuttumaton.
Täällä vuoden-pari asuttuani täytyy melkeinpä todeta, että sää maaliskuussa on hyvin suurella todennäköisyydellä tämä:
- satelee kuroittain silloin tällöin
- lämpötila: 5 - 15 astetta celsius
Säätila on muuten sama myös kaikkina muinakin kuukausina dublinissa, ympärivuotisesti.
Olin Dublinissa viime vuoden maaliskuussa (puolivälissä, Paten päivän aikoihin). Kun saavuimme, lämpötila oli lähes 20 astetta, pari päivää myöhemmin nollassa (satoi räntää/lunta). Eli tosi vaihtelevaa. Kukat alkavat siihen aikaan jo kukkia, eli ihan kaunistakin on paikoitellen.
Olimme vaimon kanssa varmaan suunnilleen samoihin aikoihin Dublinissa kuin Liina.Sinne saapuessamme oli tosiaan ihan kohtuullinen ilma mutta sitten parin päivän kuluttua satoikin räntää.Vettä satoi lähes päivittäin mutta eräänä päivänä istuskelimme jopa terassilla,auringonpaisteessa.Ei niistä ilmoista kannata niin hirveästi välittää.Sisälle ei sada ja Dublinissa on niin paljon kaikenlaista nähtävää ja koettavaa,että ei siinä edes huomaa sataako vai paistaako.Sinne vaan ja pidä hauskaa,ilmoista liikaa piittaamatta.
maalis-huhtivaihteessa ja oli jo kuin kesa, huhti--touko oli parhaimmat ilmat koko vuonna.
Mut kyl taal aina pitaa varautuu sateeseen :P
Mut ehka joku kevat/syystakki, ite en ainakaa vielakaan kayta talvitakkia, ku on lammin, hupparilla parjaa ainaki viela nain marraskuussa :)
Kiitoksia vastanneille, siispä tarpeeks lämmintä mukaan. :)
Innolla jo odotan maaliskuista matkaamme!
Itse olin viime maaliskuussa ekalla viikolla Dublinissa ja säät olivat ihan OK. Vettä ei meidän aikaamme suuremmin sadellut, mutta tuuli oli melko vinkka ja kaupungilla käppäilessämme tuli ihan kylmä. Itselläni oli tavalliset syysvaatteet päällä. Mukaan kannattaa ottaa jonkinmoinen hattu/pipo, lämmin huivi ja tietenkin lapaset. Melko Suomen syyssään kaltaista silloina ainakin. :)