yanmar 12hv

Mikähän kokoluokan potkuri kyseiseen moottoriin olisi hyvä? Ja jos jollain olisi ehjä sopiva potkuri, niin voisin ostaa sen pois.
6638
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mahdollinen myyjä (en se ole minä) tarvitsee vähän tietoja kuten: merikytkimen välityssuhde (löytynee tyyppikilvestä), akselin halkaisija, pyörintäsuunta ja minkäkokoinen siinä mahtuu pyöriskelemään (riittävät etäisyydet kalarautaan ja perästeeviin). Vielä minkälaiseen veneeseen se tulisi (tyyppi, paino, järkevä käytännön nopeus). Yhteenvetona sanoisin, että Sinun on ensin selvitettävä potkuritarpeesi ja vasta sitten etsittävä myyjää. Potkureita myyvät yritykset antavat laskenta-apua, varsinkin jos on kauppa tiedossa, heillä on useimmiten myös käytettyjä huiskia.

Äänestä
  • Väl.Suhd. 1,95:1. akseli 25mm. pyörimissuunta veneen takaa myötäpäivään. joku 14-15" mahtuu varmaan justiinsa pyörimään... potkuri tulis puiseen matkaveneeseen joka kulki vanhalla koneella n.7solmua pit.7,7 lev 2,5 paino 1500kg

    Äänestä

  • Potkuri88 kirjoitti:

    Väl.Suhd. 1,95:1. akseli 25mm. pyörimissuunta veneen takaa myötäpäivään. joku 14-15" mahtuu varmaan justiinsa pyörimään... potkuri tulis puiseen matkaveneeseen joka kulki vanhalla koneella n.7solmua pit.7,7 lev 2,5 paino 1500kg

    15"x9"r siitä on hyvä lähtee

    Äänestä

Soita Poriin yhdelle Suomen pätevimmistä veneammattilaisista,Esa Wilmanille. Minulta jäi takavuosina hänelle Yanmar 12 YSE:n propelli. Harva sellaista enää tarvitsee,Yanmarien kiertosuuntakin kun on muuttunut. Tiedä häntä vaikka tuo vielä roikkuisi pajan seinällä.

Äänestä

eli makaava vai pystysylinterinen? Niissä oli erilainen merikytkin ja siitä johtuen YSB 12:ssa käytettiin vasenkätistä (LH) potkuria. Ja SB 12:ssa vastaavasti oikeakätistä (RH)Kokosuositus oli 14x9 - 15x10" riippuen veneen koosta.Itse valitsisin suuremman.

Äänestä

Iso tai tosi iso.

www.venehuolto.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Potkuri88 kirjoitti:

Mikähän kokoluokan potkuri kyseiseen moottoriin olisi hyvä? Ja jos jollain olisi ehjä sopiva potkuri, niin voisin ostaa sen pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu