Lunta tulee tupaan ovista ja ikkunoista, mutta mikä mahtaa olla latutilanne Helsingissä? Joko Paloheinässä pääsee hiihtämään?
Paloheinän ladut
Siiri Sivakka
41303
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tasaiselle polulle kun pistää sopivasti lunta, niin kyllähän siinä ainakin luistelutyylillä pääsee. Tuskimpa siellä mitään hiihtolatuja sen kummemmin on vielä ehditty kunnostaa. Ja kiirettä pitää jos aikoo kauden avata, loppuviikosta lämpenee ja vesisade sulattaa mitä tänään pyryttää.
oli koneela vedetty luistelupaana mutta pertsan latu on hiihtämällä tehty, ei tarpeeksi lunta koneladulle, ainakaan vielä
olisiko kellään tietoa onko peltolenkki paloheinässä hiihdettävässä kunnossa??
Kävin tossa päivällä hiihtämässä ja huomasin, etteivät ihmiset osaa lukea tai eivät ymmärrä lukemaansa. Urheilu ja ulkoiluvirasto on ajanut latu-urat ja merkinnyt moneen kohtaan "Talvisin vain hiihtäjille. Mutta kas, siellä kävellään ilmeisesti kouluun neljän rinnan ja poljetaan juuri ajetut latu-urat välittömästi hiihtämättömään kuntoon. Kymmenen metrin päässä olisi kävelytie, mutta latu-ura on jostain syystä parempi reitti. En voi ymmärtää tällaista käyttäytymistä. Ilmeisesti koulujen ohjelmasta puuttuu nykyään yhteiskuntakasvatus kokonaan. Vai ovatko nämä tallaajat niitä yhteiskunnan toivoja, joista kyynärpääpoöiitikot ovat pträisin. Kyllä tähän täytyisi joku sanktio saada. Sadan euron rikemaksu olisi kohdallaan.