Onko joku

Kuluttaja-asiamieheltä näistä Soneran viime aikaisista tekemisistä ja aikomuksista katkoa ja korotella?

Eikö tuolle muka mikään virallinen taho mahda mitään?

Sonerahan kuitenkin selvästi on ajamassa noilla korotuksilla viimeisiäkin langoilla roikkujia pois häiritsemästä rahan tekoa.

Kyllä maalla on mukavaa..
3646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mitään, mutta omalla kohdallani tulen ennemmin opettelemaan savumerkkien käytön, kuin otan soneralta mitään palveluja!

Äänestä
  • Operaattorien tekemiset kannattaa kysyä myös kuluttaja-asimieheltä tai esim. kilpailuvirastolta

    Äänestä

SONERAN TEKOSILLE:

Kiitos viestistä.

Laajakaistaliittymä ei vielä kuulu ns. teletoiminnan yleispalveluihin, jonka tietyllä alueella yleispalveluyritykseksi määritellyn teleyrityksen tulee kyseisellä alueella tarjota käyttäjälle ja kohtuuhinnalla. Tällä hetkellä teletoiminnan yleispalveluita ovat puhelut, fax-yhteys ja perinteinen internetyhteys, jonka nopeuden tulee olla vain 30-50 Kbit/s ei siis laajakaistayhteys.

Viestintämarkkinoilla on kuitenkin tapahtunut merkittäviä muutoksia, joiden seurauksena viestintäpolitiikan keinoja on jouduttu harkitsemaan uudelleen. Myös laajakaistayhteydet ovat muuttuneet välttämättömyydeksi. Siksi ministeri Linden esitteli syyskuussa hallituksen iltakoulussa aloitteen, jonka mukaan taattaisiin kansalaisille ja yrityksille asuin- ja sijaintipaikasta riippumatta mahdollisuus käyttää tietoyhteiskuntapalveluita niiden tarjonnan mahdollistamalla ja omien tarpeiden vaatimalla tavalla. Tavoittee on, että aloitte hyväksyttäisiin hallituksessa jo kuluvan vuoden aikana. Käytännössä aloitte tarkoittaa, että viimeistään vuonna 2010 kaikissa vakinaisissa asunnoissa sekä yritysten toimipaikoissa tulee voida käyttää vähintään 1 Mbit/s -tasoista laajakaistayhteyttä kohtuulliseen hintaan. Parhaillaan ministeriössä valmistellaan hallituksen esitystä, jossa tämän tasoinen yhteys määriteltäisiin ns. yleispalveluksi, jonka teleyritykset olisivat valitsemallaan tekniikalla velvoitettuja tarjoamaan käyttäjille kohtuulliseen hintaan.

Hallitus on myös iltakoulussa tehnyt linjaratkaisun, että julkinen sektori (valtio ja kunnat maakuntien suunnitelmien mukaisesti) ryhtyy antamaan yritystukea yrityksille, jotka parantaisivat kaupallisesti kannattamatonta osaa televerkosta siten, että teleyritykset vuoden 2015 loppuun mennessä voisivat tarjota kansalaisille 100 megabitin yhteyden mahdollistavia valokuituyhteyksiä enintään 2 kilometrin päähän vakituisesta asunnosta tai yrityksen toimipaikasta. Sonera on ministeriöllä toimittamassa sitoumuksessa ilmliitanut, että niissä osoitteissa, joissa on kiinteä laajakaista tällä hetkellä, saa asiakas halutessaan pitää laajakaistan entiseen tapaan.

Lisäksi liikenne- ja viestintäministeriö on yhdessä Viestintäviraston kanssa valmistelemassa suunnitelmaa lisätaajuuksien osoittamiseksi Digita Oy:n @450-laajakaistaverkolle sen nopeuksien nostamiseksi erityisesti syrjäseuduilla nykyisestä 1 Mbit/s-tasosta kaksinkertaiseksi. Samalla kyseisen verkon peittoa laajennettaisiin.

Ystävällisin terveisin

Rainer Salonen
Neuvotteleva virkamies/Ministerial Adviser
Liikenne- ja viestintäministeriö/Ministry of Transport and Communications

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysynyt kirjoitti:

Kuluttaja-asiamieheltä näistä Soneran viime aikaisista tekemisistä ja aikomuksista katkoa ja korotella?

Eikö tuolle muka mikään virallinen taho mahda mitään?

Sonerahan kuitenkin selvästi on ajamassa noilla korotuksilla viimeisiäkin langoilla roikkujia pois häiritsemästä rahan tekoa.

Kyllä maalla on mukavaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu