Ompas täällä uneliasta, vaikka päivä jo pitkällä.
Ovatko kaikki lumentulon vuoksi jääneet mottiin, eikö toimi netit?
Ovatko kaikki lumentulon vuoksi jääneet mottiin, eikö toimi netit?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
varmaan lumihommissa. Lähdin aamulla varhain autolla Turkuun ja putsasin 10 cm auton päältä illalla. Aamulla oli yhtä paljon. Nyt on niin kaunista, kun pumpulilunta on puissa ja pensaissa. Moottoritie oli suolattu ja ylinopeutta ajaneet ohittajat ruiskuttivat kuravettä auton päälle. Putsasin lyhdyt ja ikkunat. Täällä vähän sivummalla on oikea talven tuntu. Naapuri kertoi, että koira ja sen pentu ovat ihan hulluina lumesta.
..Eilen kyl olin aivan motissa.Ei saanu ehkest lämintä ruokaa;)Onneksi oli aamullista kahvia termaris.Enkä kehannu lähtee siihen tuiskuun ajelee.Ensimmäinen kylä olisi ollu kahenkymmenen kilometrin pääs.Mut ei siel varmaan olisi nyt rekkoja ollu.
Ei nukuta. Heräsin 5.10 netistä kurkkimaan säätietoja ja ennenkaikkea merisäätä. Piti lähteä Tallinaan Nordlandialla. Oli kai aamuyöstä päässyt Länsisatamaan. Oli tilattu aika kauneuhoitolaan.
Emme kuitenkaan uskaltaneet lähteä kun ei paikalisjunat ollet aikataulussa. Kävin äsken katsastamassa lähikatuja. Lunta on ainakin 20 tai 30 senttiä tullut yöllä. Lisää sataa koko ajan.Lastentarhassa oli ilosia naamoja. Riemun kiljahdukset ilmaisivat heidän tunnetilojaan. Pulkat oli kaivettu varastoista esille. Punaposkiset piipertäjät saivat iloiselle mielelle. Sauvat ovat tarpeen kävelyretkellä. Paikoin oli tosi liukas.
Kuulin radiosta että ensiapuasemat ovat ruuhkautuneet Helsingissä murtumapotilaista. Täällä tule hetkessä liukas kun autot jauhavat tiet koviksi. Ei juurikaan ole pihapiiriä edemmäksi katuja ehditty puhdistaa. Kaunista oli!
Autohallista vaikeuksia ensin ulos.
Tie aurattu yhden auton mentäväksi, vaikka kaksisuuntainen.
Siinäpä kaksi naisihmistä sai jonot aikaiseksi, kun eivät päässeet yhteisymmärrykseen, kumpiko peruuttaa. Siinä vaiheessa ei enää juuri voineetkaan.
Onneksi näitä lapiollisia oli useampi, sai levennyksen tehtyä, ja toinen jono jo osa peruuttanut.
Takaisin tullessa aura-auto käynnyt, ja valtava vuori lunta hallin oven edessä. Kadulle ei voinut jättää, kadunvarren autot lumivallin takana myös.
Eikun lapiohommiin taas.
Noin tunnin reissu, veikin lähes kolme tuntia.
Pääasiahan on että on lunta, ja paljon, viis harmeista, ja kustannuksista.
Bussit ei päässeet pysäkeiltä, rekat kauppojenluona poikittain tiellä, peltikorjaamot saa taseitaan kuntoon, poliklinikat täyttyneet, liukastuneista.
Mukavaa kun maa on hetken valkoinen!