Löytyi aika mainio kolumni luontodokumenteista, ja millaista tarinaniskentää ne oikeastaan ovat. Ks.
http://www.vihrealanka.fi/node/2866
Lainaus
"Sana dokumentti loihtii vaikutelman asiallisuudesta. Dokumentti ei ole fiktiota, joutavaa tarinointia, vaan dokumentissa näytetään, kuinka asiat oikeasti ovat. Luonto-ohjelmaa katsottaessa ruudusta pitäisi näkyä luonto sellaisena kuin se oikeasti on.
Näinköhän?
Luontodokumentit ovat huolella käsikirjoitettuja teoksia. Niiden tähdiksi pääsevät vain tietynlaiset eliölajit, useimmiten näyttävät isot eläimet kuten sinivalaat, pandat ja leijonat."
Luontodokumentit pelkkää tarinaa
Vääntö II
2
1163
Vastaukset
- kirjassa
Juha Suonpään kirja Petokuvan raadollisuus, ilmestynyt 2002.
- OiliTT
Olihan se kivasti kirjoitettu. Mielenkiinoisia ovat myös erot eri kanavien välillä. Musta esim. Maikkarin dokkareissa on paljon enemmän väkivaltaa ja kamppailua kuin Ylen lähettämisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806335SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825980Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084636Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872070Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801367