Fort Lauderdale

Helmutti

Hei!

Onko forumilla Fort Laudersalessa käyneitä? Millainen paikka lomailla? Entä millä olisi kätevin/edullisin taittaa matka Lauderdalesta Miamiin? Entä onko kokemuksia hotelli Sea Gate Resortista tai Three palmsista? Kumpaako suosittelisitte?

Olemme joulukuun aikana menossa kyseiseen paikkaan ja kaikki tieto olisi tervetullutta.

2

4420

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysymyksiä..

      ...mutta vastataan nyt silti.

      Ko. mesta on juuri niin hyvä, kuin muutkin "lomakaupungit" Floridassa. Kauneus on katsojan silmässä, ja etsivä löytää. Kannattaa tehdä hakuja netissä, ja etsiä itseä kiinnostavat kohteet. Rannan puolesta Ft Lauderdale on todella kiva. Vesi ei ehkä paras mahdollinen sukeltajille, mutta uiminen ja auringon otto on ok. Rantaa on niin paljon, että et kävele sitä päästä päähän.
      Itse kaupungissä on pääsääntöisesti siistiä aluetta, mutta epäsiistiäkin löytyy, joten jos niistä tykkää, niin älä niille jää. Katsele Google Earth:stä aluetta, minne sitten oletkin majoittumassa. Jos alueella on paljon "vihreää", niin tod.näk. puistoja sisältävä ympäristö on kaikin puolin kaunista.

      Auto on tietysti ehdoton, jos ei hotelli sijaitse Atlantin rannalla. Ja vaikka sijaisisikin rannalla, niin auto on silti ehdoton. Auto valinnassa ei sitten kannata säästää. Maksa satanen suunniteltua enenmmän, jolloin saat todella mukavan ja tehokkaamman auton. Vuoraa autosi Avikselta!

      Tavallisen tallustajan vinkkejä: Lion Country Safari, Kanavaristeilyt, hienostoalueiden kartanot, Saw Grass Mills, Rannat, Hooters...

      Jos menette länteen päin, niin ajakaa aamusta Tamiami Trail (41) pitkin. Ihan sama, kunhan ette aja edestakaisin Alligator Alley (84), mikä on tylsä moottoritie.

      Orlandon seudustahan kaikki tietävät sen Disneyn puistot...

      Hotelleista valitsisin Sea Gate Resortin, sillä sen altalle paistaa paremmin aurinko.

    • lomailija

      Hei,

      Mukava paikka on. Voi yhdistää kaupunki- ja rantaloman. Sää nyt marraskuussa meidän pariviikkoisen lomamme aikana oli lämpötilan suhteen vaihteleva: alkuloma oli lämmin, varmaan lähemmäs kolmeakymmentä celsius-astetta. Loppuloma olikin sitten aika viileä, varmaan 21-23 celsius-asteen luokkaa ja tuuli oli silloin tosi viileä. Varjossa paleli lyhythihainen paita päällä ja piti koko ajan hakeutua aurinkoon. Sadekuuroja tuli parina päivänä.

      Lauderdalesta Miamiin voi kulkea esim. tri-rai -junalla. Katso aikataulut ja muuta tietoa sivuilta http://www.tri-rail.com/
      En muista tarkkaa hintaa meno-paluu -lipulle Miamiin, mutta alle 10 dollarilla sen sai. Lipun saa ostettua juna-asemalla automaatista. Ja juna-asemalle pääsee paikallisbusseilla.

      maps.google.com -sivu on loistava, syötä sinne ensin hotellisi nimi/osoite ja sitten voit etsiä reitin hotellilta haluamasi kohteeseen. Palvelu ehdottaa autoreitin sekä paikallisliikenteen aikataulut ja tiedot bussien numeroista ja reiteistä. Todella kätevää.

      Miamiin kulkee Lauderdalesta myös pikavuoro, sen nettisivut ovat: http://www.greyhound.com/home/

      Fort Lauderdale on iso kaupunki ja välimatkat ovat pitkiä. Autonvuokraus on suositeltavaa, mutta kyllä mekin pärjäsimme ilman autoa. Kuljimme kävellen, paikallisbusseilla sekä takseilla. Kertamaksu paikallisbussiin on 1,25 dollaria ja se tiputetaan tasarahana kuljettajan vieressä olevaan koneeseen. Asemalta voi myös ostaa viikkokortteja.

      Sawgrass Mills ostoskeskuksessa kannattaa käydä, siellä on yli 300 liikettä (www.sawgrassmills.com/). Galleria Mall on hienompi ostoskeskus (http://www.galleriamall-fl.com). Las Olas Bulevardilla on paljon pikkuputiikkeja.

      Kannattaa käydä maisemaristeilyllä. Vaihtoehtoja löytyy. Jungle Queen Riverboat tekee 3 tunnin risteilyjä kanavissa, samalla reissulla käydään katsomassa alligaattoriesitys (http://www.junglequeen.com).

      Sawgrass Mills -ostoskeskuksen lähellä on Bank Atlantic Center (http://www.bankatlanticcenter.com), jos kiinnostaa mennä katsomaan esim. NHL-pelejä. Areenalla järjestetään myös muita tapahtumia, esim. konsertteja.

      Monipuolinen sivusto Fort Lauderdalen nähtävyyksistä ym. löytyy osoitteesta www.sunny.org.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2154
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      74
      1275
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      642
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      577
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      573
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      539
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      121
      475
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      76
      473
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    Aihe