Ens tammikuussa alkaa palveluskausi. Kuuluisiko postissa tulla ennen sitä jotakin ilmoitusta palvelukseenastumisesta?
Entä mitä ootte rahdannu inttiin mukaan kun sinne ekaa kertaa menitte? Normivaatteet ja jotain peruskamppeita tavallisessa repussa?
tammikuu 09
6
1953
Vastaukset
- tyyppi88
Kyllä ne paperit on varmaan tullu jo kesällä.
- asdfasdffdgfd
Ei ole kyllä tullut mitään. Ei ole kuin ne laput mitä kutsunnoissa tällättiin käteen yli vuosi sitten.
- lapuissa ja kirjoissa
asdfasdffdgfd kirjoitti:
Ei ole kyllä tullut mitään. Ei ole kuin ne laput mitä kutsunnoissa tällättiin käteen yli vuosi sitten.
jotka saatiin ennen kutsuntoja ja kutsunnoissa sanota mitä ottaa mukaan.
- fdsasdfasfdasdfsadf
lapuissa ja kirjoissa kirjoitti:
jotka saatiin ennen kutsuntoja ja kutsunnoissa sanota mitä ottaa mukaan.
Kyllähän tuollaiset henkkarit, tilinumerot, hygieniavälineet on tiedossa, mutta muut.
Esim. kannattaako ekoille viikoille mitään kirjaa ottaa messiin, kun on kuullut juttua että se paskakaappi pursuu ääriään myöten jo niistä armeijan varustuksista. - Sivarimajuri
fdsasdfasfdasdfsadf kirjoitti:
Kyllähän tuollaiset henkkarit, tilinumerot, hygieniavälineet on tiedossa, mutta muut.
Esim. kannattaako ekoille viikoille mitään kirjaa ottaa messiin, kun on kuullut juttua että se paskakaappi pursuu ääriään myöten jo niistä armeijan varustuksista.Heitä kaikki kesäkamppeet suoraa ylimmälle hyllylle äläkä yritäkkään tunkea niitä mihinkään järkevään paikkaan. Samaten makuualustat ym. toisiksi ylimmälle hyllylle. Alimmalle tunget kengät ym.
Sitten lopuille hyllyille laita paidat ja housut mahdollisimman pieneen tilaan ja siististi niin pitäisi kyllä riittää tilaa. Suosittelisin että otat paljon lukemista mukaan ensimmäisillä viikoilla, koska aluksi ette pääse kasarmilta yhtään mihinkään. Ette edes yksiköstänne. Ei kuitenkaan kannata ottaa mitään kovin isoa kassia, koska se vie vain tilaa kaapista.
Itse ottaisin nämä mukaan, jos lähtisin uudestaan inttiin (jostain järjettömästä syystä):
3 bokserit, 3 mustat sukat, hygieniavälineet ym "pakolliset", säilyke ananasta ja tonnikalaa muutama purkki, haarukka, 2 litraa mehutiivistettä, pari hyvää kirjaa, puhelin, laturi, mp3 soitin, pussi sipsejä tai keksejä tms josta saa energiaa, kynä, monitoimivempele jossa mm. purkinavaaja ja veitsi kynän teroittamista varten, pieni ledivalaisin tai mieluiten otsalamppu, jota voi käyttää peiton alla lukiessa kirjaa hiljaisuuden jälkeen, oma pyyhe, koska intin pyyhkeet eivät ime mitään. Ne ovat kuin pöytäliinoja.
Siinä aika pitkälti kaikki tarpeellinen. Mukaan ei kannata ottaa omia vaatteita, koska niillä ei tee mitään, koska niitä ei saa näkyvästi käyttää.
Ei myöskään sisäpelikenkiä kannata ottaa ensimmäisellä kerralla.
Ensimmäisille lomille lähtiessä saa käyttää omaa kassia, mutta sehän vie vain turhaa tilaa, eli itse tunkisin reppuun kaiken inttiin lähtiessä enkä isoon kassiin jos vain mahtuu.
Läppäriä ei useimmiten saa käyttää ensimmäisten viikkojen aikana lainkaan, joten sitä ei kannata ottaa ellei ole varma että sitä saa käyttää.
Kaikista tärkeintä on pakata mukaan todella paljon alistuvaa mieltä ja huumoria ja paskan sietokykyä jos haluaa intin käydä loppuun. Helpoimmalla pääsee kun käy kirjoittamassa sivaripaperit kun homma alkaa vituttamaan. Ei kannata myydä ihmisarvoaan liian halvalla.
Siviilipalvelukseen voi siirtyä yksinkertaisesti marssimalla kapteenin toimistoon ja sanomalla, että haluat vaihtaa siviilipalvelukseen. Sanot, että kyse on eettisistä syistä, etkä halua olla missään tekemisissä kyseisen järjestön kanssa. Tämän jälkeen sinut on kotiutettava lähes välittömästi tai mahdollisimman nopeasti jokatapauksessa.
Palvelukseenastumismääräys annetaan joko kutsunnoissa tai se lähetetään postitse hyvissä ajoin ennen palvelukseen astumista. Katso kutsuntapaperisi läpi ja jos siellä ei ole palvelukseenastumismääräystä niin ota yhteyttä aluetoimistoosi ja kyllä sieltä sitten paperit tulevat.
Mitä kannattaa ottaa mukaan:
- Parranajovälineet
- Shampoo ja saippua (armeijaltakin löytyy jos sattuu unohtumaan)
- Hammasharja ja tahna
- mp³-soitin jos sattuu löytymään
- Kirja tai lehtiä (ensimmäisinä iltoina ei ehdi lukea)
- Kännykkä tietysti ja laturi
- Reppu tai kassi, jossa voit kuljettaa siviilivermeet pois ensimmäisellä lomalla
- parit sukat ja kalsarit (intin omat ovat laadukkaat, mutta ei välttämättä aina riitä)
- Omat lenkkarit liikuntakoulutusta varten (firman karhut ovat aivan surkeat)
- Jonkun verran rahaa
- Jos jokin lääkitys niin lääkkeet mukaan ja miksei täysin terveellekin muutama särkylääke varulta
- PALVELUKSEENASTUMISMÄÄRÄYS
Tuossa nyt jotain mitä tulee mieleen. Jokin pieni herkkupala iltapalaksi ei myöskään ole mikään huono idea, alkuaikoina kun ei sotilaskotiin oikein pääse. Meillä tosin oli käytävällä suklaapatukkakone ja limukone.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379