Audi A4

Kertokaa kokemuksia/tietoa kyseisestä autosta? Vikoja, hyvää, jne... Onko kyseisessä autossa minkälainen nokkahihna systeemi?
1232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jakopää on hihnalla. 90tkm vaihtoväli, jolloin vaihdetaan pari kiristintä/rullaa, vesipumppu ja termostaatti. Huolto vaatii keulan asettamista huoltoasentoon/keulan purkamista.

Huomaa myös että paljon ajetuissa voi mennä vaihtoon nokkien välinen ketju. Ketjulla välitetään toinenkin nokka pyörimään.

Tsekkaa myös ahdin ja pakosarja, erityisen tarkkaan jos kilometrejä >200tkm.

Tietyistä vuosimalleista eteenpäin on helvetin kallis sähköisesti ohjattu termostaatti, joka ei ole kovin kestävä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1.8 T Quattro -03 kirjoitti:

Kertokaa kokemuksia/tietoa kyseisestä autosta? Vikoja, hyvää, jne... Onko kyseisessä autossa minkälainen nokkahihna systeemi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu