Onko palstalla ketään, joka ottaisi raskauden vain lunkisti eikä turhaan stressaisi? Jos, niin miten siinä onnistut?! Itse olen plussannut juuri, tämä on siis toinen raskauteni, esikoinen on hieman alle 2v. Nyt sitten olen ihan pähkinöinä, kun ensinnäkään mitään raskausoireita ei ole, menkat tietty puuttuu. Esikoiselta oireita TODELLAKIN oli! tiedän, jokainen raskaus on yksilöllinen, mutta silti... Tuntuu tosi naurettavalta, kun tätä raskautta on toivottu kuitenkin yli vuosi ja nyt sitten en osaa mitään muuta kuin pelätä pahinta. Voi elämän kevät, eihän tässä touhussa ole mitään järkeä!!
Onko ketään, joka ei
stressaa, ahdistu, panikoi?!
4412
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Toinen raskaus täälläkin menossa. Ensimmäinen oli oireeton, mutta meni kesken.
Tämä toinen taas oireili ja pahastikkin, mutta nyt (24 6) ei kyllä enää mitää oireita.. En ole stressaillu, panikoinut, ahdistunut ollenkaan. En stressaa "mitä saa syödä ja mitä ei" tai muutenkaan mitään tälläsiä. Raskaus ei ole sairaus ja aion elää sen ihan normaalisti, niinkuin ennenkin. Toki alkoholin jättänyt pois kokonaan. Tupakkaa valitettavasti vielä kuluu pari kolme päivässä..
Rakastan siltikin ylikaiken syntymätöntä lastani ja on odotettu lapsonen. Eli siis panikoimattomuuteni ym, ei viittaa siihen ettenkö välittäisi tulevasta lapsestani. :) Rennosti vaan!
Itse olen kova stressaamaan ja kun on yksi keskenmeno takana, niin helposti sitä maalailee piruja seinille. Minua helpotti varhaisultra. Maksaa n. 100€ yksityisellä. Taisin itse olla viikolla 7 jotakin ja kummasti helpotti oloa kun näki ja kuuli pienen sydämen sykkivän vinhasti. Suosittelen epävarmaan oloon lämpimästi.
Täällä on menny niin ihanan rennosti. En ole ressannut keskenmenoista tai siitä onko terve tai mitä saan itse tehdä tai syödä. keskenmenoon kun ei oikein itse voi vaikuttaa ja olen vain ajatellut aluksi niin ettei se pikkuinen olisi elinkelpoinen jos pois tulisi ennen aikojaan. Myöskään siihen minulla ei ole paljoa tekemistä onko se terve..näin olen vain uskonut koko ajan.
Ja ihan kaikille.. Että raskaana ollessa voi tehdä kaikkea sitä mitä ennenkin, ehkä joutuu vähän löysäämään. Hassua kun ihmiset niin kyselee kaikesta että voiko ja voiko.. =)
Oikein mukavaa ja nautinnollista odotusta kaikille!
mulla ei ollu raskaudesta oikeestaan mitään oireita aluksi, pahoinvointi tuli vasta vk 14 ja kesti n. 1½ kk, se olis sitten siinä ja muuten ollut oikein hyvä olo. en ole stressannut sen kummempaa vaikka olen kuullut että monilla todella huono olo ja paikat kipeänä koko raskauden ajan. joten ota rennosti ja nauti olostasi