Vastailkaa ketkä osaatte/haluatte, olisi tosi tärkeää!
Olette parantumassa bulimiasta ja teille on kertynyt sen aikana ylipainoa. Hoito on loppunu ja olet päässyt sairaalasta ja joudutte pärjäämään omillanne.
Pystytkö laihtumaan itseksesi?
Mitä ajattelisitte, jos joku ihminen johon olet ihastunut tulee sanomaan ettei pystykään sulattamaan lihavuuttasi?
Voisitko laihduttaa toisen vuoksi, jotta hän olisi tyytyväinen?
Olette parantumassa bulimiasta ja teille on kertynyt sen aikana ylipainoa. Hoito on loppunu ja olet päässyt sairaalasta ja joudutte pärjäämään omillanne.
Pystytkö laihtumaan itseksesi?
Mitä ajattelisitte, jos joku ihminen johon olet ihastunut tulee sanomaan ettei pystykään sulattamaan lihavuuttasi?
Voisitko laihduttaa toisen vuoksi, jotta hän olisi tyytyväinen?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Moi,:)
en oo viel parantunut bulimiasta, mutta oon ollut sairaalassa erijaksois yhteensä yli vuoden ja onhan se tavallaan vaikeaampaa siviilissä syödä ja varsinkin laihtua koska sairaalassa se syöminen on niin säännöllistä.
Painan ite hirveen paljon ja en oo vieläkään keksinyt toimivaa konstia laihtua, luotan sit että kun pääsen tästä vielä yli henkisesti voitan tän paskan ni sit se paino tasoittuu. Oon toistaiseksi viel normaalipainoinen.
Toi ihastumiskysymys on vaikea, oon huomannut monta kertaa et ne ihmiset seurustelee ketkä on ihan tavallisen näköisii ja mukavia, kun aina kaikki luulee et vaan hehkeet tyypit seurustelee.
(siis nuoruusiässä ainaki)
Arvostelu sattuu, varsinkin tyypiltä johon on ihastunut, mutta aika kepeämielinen täytyy olla jos kattoo vaan pelkkää ulkonäköä, joten jos sulla on tällänen tilanne ni anna niitte mennää kotiin kasvamaan ja tiedät et oot niitä tässä asiassa kypsempi :) kyllä niitä kivoja ihmisiä tulee eteen, seurustelu ja kaverimielessä molemmissa :)
En oikeen tiiä voisinko laihduttaa toisen vuoksi, kyl ainaki tosi huono olo tulis jos poikaystävä ei mun kehosta tykkäis tai joku jatkuvasti huomauttelis. Pahimmas tapaukses alkaisin vaan laihduttaa ja kieltäisin tunteet. Kyl mä sit parantuneena bulimiasta varmaan kumminki en laihduttas, mut tässä elämänvaiheessa en pääsis painokommentoinnista yli helposti.
Tsemppiä ! Muista että ihmiset ovat aina ajattelemattomia, ja kukaan ei varmaan just sua haluais sortaa. Tsemppiä , pärjäät kyllä elämässä kun uskallat tästä kirjoittaa! ja kivoi tyyppei tulee aina eteen :)
Näinhän se on, puhut tosi fiksusti! Kyllä ne oikeat ihmiset kannustaa ja tykkää sellaisena kuin on. :)
Tsemppiä sullekin ja päivä kerrallaan. =) Äläkä muiden jutuista murehdi sinäkään.