Meillä on kaksi puolivuotiasta kissaa. Narttu on raapinut kaulan seutuaan pian n. kuukauden ajan. Minkäänlaista ihottumaa tai loista en havaitse, vaikka olen monta kertaa tutkinut kaulan. Antaa mielellään tutkia. Päällepäin raapimisesta ei näytä olevan haittaa, iho on ehjä. Nyt muutamana päivänä on myös kollipoikammekin raapinut kaulaansa. Mikähän kisujamme kutittaa? Voisko olla kapi, kuulin että ihminen ei silmällä näe kissan kapia.
Itseään raapivat kissat
10
5378
Vastaukset
- vierailija
voi olla allergiaa, vie eläinlääkäriin tutkittavaksi, voit joutua muuttamaan ruokavaliota. Kannattaa viedä pian, ettei iho rikkoonnu ja tule vielä tulehduskin..
- ....
Myös sieni voi aiheuttaa kutinaa. Kannattaa siis testata sekin eläinlääkärillä. Todennäköisempänä pidän kuitenkin tuota allergiaa. Kissat voivat olla allergisia esim. vehnälle mitä monissa halvemmissa ruuissa on. Myös muut ruoka-aineet kuten kala voi aiheuttaa allergiaa. Allergian aiheuttaja selviää vain eliminoimalla ruoka-aineita yksitellen. Kannattaa syöttää eläinlääkärin suosittelemaa allergiaruokaa.
- kaula vai korva
Kurkkaappa korviin. Onko siellä ruskeaa rakeista mönjää?
- Kutiavat kisut
Kurkannut olen korviin, ei näy "kahvinporoja", joka korvapunkeille tunnusomaista. Soitan eläinlekurille!
- Helpottunut
Tänään käytin kisujani eläinlekurilla ja hurjan hyvä että käytin: Hän epäili molemmissa kisuissa olevan heisimatoja ja kutinan johtuvan tästä ja A-vitamiinin puutteesta. Kollipojalla madot ovat käyneet keuhkoissa saakka. Molemmat kisut saivat A-vitamiinipistokset sekä madon häätö pistokset. Lisäksi muutan kissojen ruokavalion kaupan purkkiruokien sijaan A-piimäksi sekä possunsydämeksi. Silloin tällöin keitettyä riisiä. Tulee halvemmaksikin, kun purkkiruuat. Matokuureja olen antanut kissoilleni pastan muodossa, mutta pasta ei poista heisimatoa. Apteekista saa tabletin muodossa hyvää matolääkettä, jonka avulla kaikki madot saavat häädön.
- saanut
vinkin kissan oikeanlaisen ruokinnan suunnasta, mutta kirjoituksesi perusteella pitää tarkentaa asiaa, koska vääränlaisesta raakaruokavaliosta seuraa vakavia terveydellisiä haittoja.
Raakaruokavalio (barf-ruokavalio) kannattaa pitää mahdollisimman monipuolisena (paitsi jos kyseessä eliminaatiodieetti, jossa tutkitaan mahdollista ruoka-aineallergiaa http://www.kolumbus.fi/iina.honkala/suomi/allergia.htm ) ei siis pelkkää sydäntä. Sydäntä voi varsin huoleta tarjoilla, koska se lasketaan lihakseksi, muita sisäelimiä kannattaa tarjoilla vain harvakseltaan, korkeintaan kerran viikossa, mutta sydänkin on aika tujua lihaa ja sen tarjoilemin kannattaa ainakin aloittaa varoen, ettei vatsa mene sekaisin.
Jos ruokavaliosta puolet tai yli on lihaa, eli ei lainkaan tai vain vähän teollista vitamiineja ja kalkkia sisältävää ruokaa, tulee vitamiineista ja kalkista huolehtia muilla tavoin, esimerkiksi Multicatilla.
Kannattaa perehtyä asiaan esimerkiksi tuolla:
http://personal.inet.fi/koti/maaru/
http://www.ipsitilla.fi/
http://www.ipsitilla.fi/Ruokinta/Ruokintaviat.htm - ..viellä
Possunsydäntä, jauhelihaa tai muuta lihaa, kaikkea raakana.
- ---
..viellä kirjoitti:
Possunsydäntä, jauhelihaa tai muuta lihaa, kaikkea raakana.
muista kalkki ja vitamiinilisät!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28226826
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?482284- 1991606
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1541540- 341291
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien331254- 1221008
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30932Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex87846Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t81810