Hei.
Miten pitää käytännössä toimia, jos haluaa omaan serveriin domainin? Olen ajatellut rekisteröidä .fi päätteisen domainin domainkeskuksesta. Voinko domainin oston jälkeen vain tehdä serverin jonka domainnimi on esim. plaaplaa.fi? Voinko rakentaa esim. Domain-puun (nimi.plaaplaa.fi)tälle domainille? Oma kotiyhteys on soneran liittymä. Asettaako se jotain rajotteita?
Domain kyssäri
6
1424
Vastaukset
- fafksjalfsa
Ei voi kuin ihmetellä, minkätakia se domain pitäisi rekisteröidä domainkeskuksen kautta kun sen voisi rekisteröidä suoraan viestintävirastolta?
https://domain.ficora.fi/fidomain/aca.aspx
"Voinko domainin oston jälkeen vain tehdä serverin jonka domainnimi on esim. plaaplaa.fi? Voinko rakentaa esim. Domain-puun (nimi.plaaplaa.fi)tälle domainille?"
Sehän riippuu aivan siitä softasta jota pyörii siellä sun serverillä ja miten se on konffattu..
"Oma kotiyhteys on soneran liittymä. Asettaako se jotain rajotteita?"
Sehän riippuu aivan siitä onko ip:si dynaaminen vai staattinen? Tod.näk dynaaminen, eli vaihtuva..- kun ihmetellä
" Ei voi kuin ihmetellä, minkätakia se domain pitäisi rekisteröidä domainkeskuksen kautta kun sen voisi rekisteröidä suoraan viestintävirastolta?"
tietojesi vähyyttä. Rekistöröitäessa domainia pitää ilmoittaa myös missä on sen nimipalvelin. Ilman nimipalvelin-tietoja rekistöröinti ei yksinkertaisesti onnistu. Eikä nimipalvelin voi olla koneessa, joka on dhcp:n takana. Helpompi käyttää vaikka domainkeskusta. - fajflsjkjslafjs
kun ihmetellä kirjoitti:
" Ei voi kuin ihmetellä, minkätakia se domain pitäisi rekisteröidä domainkeskuksen kautta kun sen voisi rekisteröidä suoraan viestintävirastolta?"
tietojesi vähyyttä. Rekistöröitäessa domainia pitää ilmoittaa myös missä on sen nimipalvelin. Ilman nimipalvelin-tietoja rekistöröinti ei yksinkertaisesti onnistu. Eikä nimipalvelin voi olla koneessa, joka on dhcp:n takana. Helpompi käyttää vaikka domainkeskusta."Rekistöröitäessa domainia pitää ilmoittaa myös missä on sen nimipalvelin. Ilman nimipalvelin-tietoja rekistöröinti ei yksinkertaisesti onnistu. Eikä nimipalvelin voi olla koneessa, joka on dhcp:n takana. Helpompi käyttää vaikka domainkeskusta. "
Oh, No Shit Sherlock!
Aika yllättävää, aloittajan tiedot alussa oli loppupeleissä niin puutteliset että en alkanut sen enempää rautalankaa vääntää asiaan.. Mulle se on yks paskanhäivä mistä kukakin domaininsa hommmaa ja miten hoitaan dns asiansa.
- zxcvbnm
Soneran kuluttajaliittymiin ei saa kiinteää ip-numeroa. Pitää olla yritysliittymä ja ne ovat sitten aivan eri hintaluokassa.
- lisää huijahuihai
Onhan noita nettipalveluita, joilla saa dynaamisen IP:n pelaamaan palvelimessa. Sitte otat dns palvelun jostakin ilmaiseksi (niitäkin on).
Sitte vaan laita palvelimeksi localhost ja jätät vhostit konffaamatta. Tuon jälkeen on ihan sama millä osoitteella tuut koneelle niin ko. osoite jää osoitekenttään. Helppoa! - nörtti seppo
Ei todellakaan kannata ottaa fi päätettä jos meinaa harrastaa esim liiketoimintaa.. fi ei todellakaan myy missään muualla kuin suomessa, eli kyseinen domain paljastaa sinun olevan (junttiladiasta)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv2004363"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1002902Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m212845Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p922654Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am15223476 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark572295Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.332107- 202072
Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1372001- 871999