Elocon + iho rikki

psorianna

Voinko käyttää Elocon-emulsiota rikkoutuneelle iholle? Vai odotanko, että iho paranee?
Tuoteselosteesta ja netistä en oikein vastausta löytänyt :/

1

2553

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parannee

      Moikka
      Peruskysymys on lähinnä kuinka rikkoutunut iho sinulla on.

      Lääkelaitoksen kotisivulla olevan valmisteyhteenvedon mukaan "Elocon on vasta-aiheinen potilailla, joilla on rosacea, perioraalinen dermatiitti, ihon bakteeri-, virus-, (herpes, vesirokko, herpes zoster) tai sieni-infektio, rokotuksen jälkeinen reaktio, tuberkuloosi tai syfilis."

      Jos mitään näistä ei ole, sitä voi käyttää harkitusti, mutta toisaalta kortikosteroidit (esim Elocon) hidastavat solujen uusiutumista ts ihon paranemista.

      Jos ihosi on rikki, ihon haavaumat voivat parantua hitaammin jos käytät Eloconia samanaikaisesti. Pikkuruisista haavaumista viis -merkitystä on isoilla haavoilla tai useilla haavaumilla.

      Toisaalta Eloconia nimenomaan käytetään hidastamaan solujen uusiutumista (eli psoriasis-ihon ylivilkkaaseen uusiutumiseen).

      Auttoiko?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      136
      1557
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1373
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      118
      861
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      123
      826
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      77
      785
    6. 56
      741
    7. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      592
    8. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    9. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      295
      568
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      540
    Aihe