Kaikkien aikojen parhaat koeajopisteet Superbille, kuinkas tämmöinen voi olla mahdollista? Ai niin, iso kontti, pitihän se muistaa jo Octavian voittojen taustalta..
Superb paras ?
Hesarista
233154
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
mut ulkonäkö on outo ihan livenä nähtynä, vaikka fabiaa muistuttaakin!!!
Nämä saavat pannarin kerrasta toiseen lähettelemään näitä herjoja palstalle. Jos iso kontti pelottaa, suosittelen menemään peiton alle piiloon tai hakeutumaan lääkäriin.
Superb on kyllä kokoluokkansa viisain ostos, vaikka sen tekniikka on jo hieman vanhentunutta. Se on konstailematon ja fantastisen tilava auto. Muoto todella järkevä. Sopii lapsiperheille kuin nenä päähän.
tarkentaa mitä tarkoitat että tekniikka on jo hieman vanhentunutta? mielestäni siinä on käytössä konsernin uusimmat tekniikan "saavutukset".
tarkoittaa varmaankin AFS järjestelmää, bi-xenon valoja, VW konsernin uusinta commonrail dieseliä tai sitä kaksois-takaluukkujärjestelmää. Tai sitten bensakoneen 7-portaista DSG laatikkoa. Nämä kaikki ovat kohta tulossa muihinkin konsernin automalleihin.
A& audi (sedan) samalla cr tdi koneella kuin skodaS maksaa muuten kymppitonnin enemmän
Kymppitonni on aika paljon rahaa kun ottaa huomioon, että tekniikka on 100% samaa.
Kympin maksaa siitä ilosta ettei tarvii ajaa skodalla ja olla täällä selittelemässä auton viisautta kuten aloittaja.
Maksan sulle kympin että pysyt pois palstalta.
joku muu, eli Opel, ko. kilpailussa skoota superbbi sijoittui rellun kanssa finaaalin pohjamutiin. Kaksi parasta keräsivät yli kaksin kertaisen äänimäärän skootaan verrattuna, skoota sai tuttuun tapaansa kehuja vain tiloistaan ja hinnastaan.
"sai tuttuun tapaansa kehuja vain tiloistaan ja hinnastaan." Vaan nehän on autossa juurikin aika tärkeitä valintakriteereitä.
Ja sinä sitten ostat auton sen mukaan, onko se valittu Vuoden autoksi, vai ? Ja mitenkäs se opelin taloustilanne olikan, meneekö nurin vaiko eikö ? Vai menisikö kenties Intiaan ?
titteli merkkaa mitään pidemmän päälle, titteli tulee uutuus jipo(i)sta, kestävyyden ja käyttöominisuuden päälle elävässä elämässä täällä ajassa vaaditaan autolta muuta kuin jippoja ja pellin plokkausta.
niin Vuosaaren satamassa on isoja kontteja. Niihin kun laittaa pyörät kulmiin, niin tulee koeajossa sellaiset pisteet joita ei lyödä ikinä eikä millään vehkeellä, eikö näin?
On ratkaistu tämä vedenvuoto-ongelma positiivisella tavalla. Jos näinkin kauniissa autossa vesi tulee lattialle niin ei se tunnu mukavalle.
Siksi kannattaa käyttää vaippoja ettei vahinko pääse lattialle saakka.
Ihmekös tuo. Saman konsernin tuotteita samoista osista. Tsekin pojat vaan vetää ulkomaalin paremmin kun pysyy kiinni pikapesussa.
Ei oo vielä lähteny audin maalit sen enempää käsin- kuin pikapesussakaan....eikä ole samoja ongelmia ollut tutulla skoda-miehelläkään...veijoesso iskee taas...
audin omistajat itkee maaliongelmiaan. Katso esim. audiclubia ja ultimatea.
Se, että vaikka kaikilla muilla audin omistajilla olisi ongelmia, ei sinänsä kiinnosta, koska oma toimii murheettomasti. Eli EVVK.
Ka niihän täälä Skodapalstallakin hirnutaan jos kahden autoilijan pirssin kabiiniin on tullut lattialle vettä. Useimilla ei ole mitään ongelmaa, mutta kun yksioikoinen kiusantekijä on tämän asian hampaisiinsa ottanut niin hän kuittailee siitä maailman tappiin saakka.
on tullu pestyä auto harjapesussa joka toinen viikko, veset on jääneet aina pesukoneeseen. Jos autopesu pelottaa niin että aina vähän lattialle lirahtaa niin pyydä kaveri mukaan seuraavan pesuun pitämään kädestä. Toki vanhemmiten saattaa pidätyskyky muutenkin heiketä, mene hyvä mies lääkäriin kyllä ne hoidot määrää kumpaankin päähän.
"kauniissa autossa"
Kyseessä yksi markkinoiden rumimmista autoista, vaikka muuten ihan kelpo peli.
Joku Renaultin "hirvitysperä"- malli on samaa luokkaa ulkonäöltään.
Jo voittanut skodan vertailussa? Ai ei. Tuleeko siihenkin vettä lattialle. Mulla tulee kohta jos en kopistele kenkiä sisään mennessä.
Parantanut aivan selvästi tuotteitaan tässä viime vuosina. Tämä kyseinen superb tuntuu jo aika jämäkältä vehkeeltä. Jos verrataan vaikka tähän vanhempaan takatuuppari skodaan, niin ohjaustuntuma on selvästi tukevoitunut ja lämmityslaite puhaltaa tuulilasille ja matkustamoon mukavan lämmintä ilmaa. Tämä lämmityslaitehan oli yksi takatuuppari skodan heikko lenkki, nyt insinöörit on onnistuneet mukavasti.