Voiko opiskella samanaikaisesti kaksi maisterintutkintoa Helsingin valtiotieteellisessä tiedekunnassa?
2 pääainetta Valtsikasta?
5
1230
Vastaukset
- , mutta ei järkeä.
Eli kummastakin saat valtiotieteitten maisterin pätevyyden. Jos teet 2 tutkintoa niin joudut tekemään 2x samat kieliopinnot jne.. Eli kaiken tuplana. Kannattavampaa on ottaa yksi pääaine ja lukea KAIKKI toisen aineen opinnot pitkänä sivuaineena. Muista, että jokaiseen maisterin tutkintoon kuuluu sivuaineita kandiin n. 60 op 15 op ja maisteriin 45op. Eli noin kahdenvuoden lisäopiskelut. Ota toinen pääaineeksi ja toinen sivuaineeksi. Työmarkkinoilla on väliä vain sillä mitä osaat eikä sillä kuinka moneen tutkintoosi olet osaamisesi jakanut.
- Kari-Tapsa
Kieliopinnot nimenomaan saa hyvitettyä sekä joitakin yleisopintoja.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että jos aikoo tehdä oikein pitkän sivuaineen, niin kannattaa harkita toisen tutkinnon tekemistä. Siitä ei ole enää paljon vaivaa koota koko setti.
Kahden VTM:n samasta yliopistosta tekeminen sen sijaan on aika hassua. Vaikka ei useamman tutkinnon tekemisen perusteena tarvitse olla hyöty vaan mukavuus. Itse teen kahta tutkintoa samassa yliopistossa, mutta eri tiedekunnissa, joten tulee sentään eri tutkintonimikkeet. - valt. yo
Kari-Tapsa kirjoitti:
Kieliopinnot nimenomaan saa hyvitettyä sekä joitakin yleisopintoja.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että jos aikoo tehdä oikein pitkän sivuaineen, niin kannattaa harkita toisen tutkinnon tekemistä. Siitä ei ole enää paljon vaivaa koota koko setti.
Kahden VTM:n samasta yliopistosta tekeminen sen sijaan on aika hassua. Vaikka ei useamman tutkinnon tekemisen perusteena tarvitse olla hyöty vaan mukavuus. Itse teen kahta tutkintoa samassa yliopistossa, mutta eri tiedekunnissa, joten tulee sentään eri tutkintonimikkeet.Jos tälläisestä tulisikin tupla-VTM eli: WTM :)
- etkö sinäkin joudu
Kari-Tapsa kirjoitti:
Kieliopinnot nimenomaan saa hyvitettyä sekä joitakin yleisopintoja.
Itse olen kyllä sitä mieltä, että jos aikoo tehdä oikein pitkän sivuaineen, niin kannattaa harkita toisen tutkinnon tekemistä. Siitä ei ole enää paljon vaivaa koota koko setti.
Kahden VTM:n samasta yliopistosta tekeminen sen sijaan on aika hassua. Vaikka ei useamman tutkinnon tekemisen perusteena tarvitse olla hyöty vaan mukavuus. Itse teen kahta tutkintoa samassa yliopistossa, mutta eri tiedekunnissa, joten tulee sentään eri tutkintonimikkeet.Mutta, etkö sinäkin joudu tekemään toiseenkin tutkintoon pakolliset sivuaineopinnot eli n. 100 op/ riippuen tutkinnosta (kandi 60 maisteri 45).
- Kari-Tapsa
etkö sinäkin joudu kirjoitti:
Mutta, etkö sinäkin joudu tekemään toiseenkin tutkintoon pakolliset sivuaineopinnot eli n. 100 op/ riippuen tutkinnosta (kandi 60 maisteri 45).
Jos katsoo pelkkää kandia (jossa on paljon kaikkea ylimääräistä höpötystä):
Pääaine n. 70-90 op
Sivuaineet n. 50-60 op
Yleisopinnot n. 20-25 op
Muut opinnot n. 10-30 op
Pääainehan noista oli joka tapauksessa tarkoitus tehdä, ja yleisopinnot voi saada jopa kokonaan hyvitettyä. Eli ylimääräistä suoritettavaa uutta tutkintoa varten tulee n. 60-90 op. Joka ei minusta ole paljon siitä hyvästä, että saa toisen pahvin. Etenkin kun sivuaineiden perusopinnot ja random-kursseja muiksi opinnoiksi saa helposti kasaan. Nuo ylimääräiset opinnot ovat se vähiten työläs setti.
Omalla alallani maisterin tutkintoon ei sisälly lainkaan sivuaineopintoja, vaan 120 op pakollista koostuu pääaineen syventävistä. Siis - jossei halua välttää gradun tekemistä - ei ole syytä tehdä sivuaineena niitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1516543
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k263908- 453066
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1323034- 512806
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262176Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2711968Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt511908- 361803
- 291746