Joulupukki, joulupukki

vanha ukki! Ostakaa, ostakaa, maksakaa kesällä! Kuka uskoo joulupukkiin? Se tulee taas, niinkuin jokaisena kaupallisena jouluna! Joulupukki kaikkine kaupallisine hömpötyksineen on syrjäyttänyt alkuperäisen joulun sanoman: Jeesuksen syntymäjuhlan!
1156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kaiken humun keskelle, ne markkina miehet ovat, tehneet siitä niin kovin kaupallisen, ei media ole koskaan antanut kunniaa, Jeesus lapselle paitsi jos se on siitä tienannut, tavalla tai toisella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


walkoparta kirjoitti:

vanha ukki! Ostakaa, ostakaa, maksakaa kesällä! Kuka uskoo joulupukkiin? Se tulee taas, niinkuin jokaisena kaupallisena jouluna! Joulupukki kaikkine kaupallisine hömpötyksineen on syrjäyttänyt alkuperäisen joulun sanoman: Jeesuksen syntymäjuhlan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu