Palstasta ja Peräsimestä...

Ändi

Tuli taas pitkästä aikaa käytyä täällä ja kaikenlaista koheltajaa näyttää olevan liikkeellä. Ensinnäkin pidän kyllä (vanhasta) Dingosta, mutta näiden oikeasti suosittujen (kuten Yö ja Eput) bändien palstat näyttää olevan täysin kuolleet. No syykin nyt selvisi kun olen kahlaillut noita viestejä läpi. Ensinnäkin maailmalla on hyvin tavallista että bändiä lähellä olevat tahot (kuten levy-yhtiöt) organisoivat porukkaa hehkuttamaan eri saiteille. Kirjoitellaan loistavista keikoista (joilla ei ole yleensä käyty) ja hehkutellaan tulevasta materiaalista. "Kuulemma"-sana on niissä
hyvin suosittu! Nyt tämä sama homma on näköjään rantautunut Suomeenkin (no on tätä muillakin artisteilla). Tuolla maailmalla "sanaa" levittää vaan laajempi porukka erilaisine kirjoitustyyleineen. Tällainen helposti tunnistettava ja personoituva tyyli vaan kolahtaa helposti omaan nilkkaan. Jos joku lähes päivystää koneella, ja laittaa samanlaista tusinahehkutusta pääskytysten, niin ihmisille tulee mielikuva, että henkilö on erittäin lähellä artistia/yhtyettä;ellei jopa bändin jäsen!
Turha teidän on tuosta Peräsimestä (tai mikälie) kantaa huolta, antaa pojan paasata. Fiksut musankuluttajat kyllä tajuavat heti mistä on kyse.
Jos bändi on oikeasti suosittu, ei se tarvitse pärjätäkseen vastaavaa "tekonostetta", vaan tulee toimeen ihan omillaan? Tuo juupas-eipäs homma on aika pölkkypäistä toimintaa.

7

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MillaMagiaa

      Ei kait. Vai onko?

    • Albatrossi veneen laidalla

      Kyllähän on niin että tämä heebo tekee toiminnallaan täällä melkoisesti haittaa bändin julkisuuskuvalle. Moni luulee että kirjoittaja on vaikka joku bändistä, sen verran läpinäkyvää tuo töhnä on. Jos Neumanni joskus eksyy tälle palstalle, tai joku kertoo sille niin takuuvarmasti Dingoweb seilaa kohta ilman peräsintä!

      • ???

        Eikös Dingoweb ole itsenäinen fanisivusto eikä bändi voi sen toimintaan vaikuttaa? Outoa toimintaa peräsimeltä joka tapauksessa.


      • selkeästi huonoon suuntaan
        ??? kirjoitti:

        Eikös Dingoweb ole itsenäinen fanisivusto eikä bändi voi sen toimintaan vaikuttaa? Outoa toimintaa peräsimeltä joka tapauksessa.

        Dingoweb on selkeästi mennyt huonompaan suuntaan perämisen aikana.


      • Jaana vaa
        selkeästi huonoon suuntaan kirjoitti:

        Dingoweb on selkeästi mennyt huonompaan suuntaan perämisen aikana.

        Ei oo tosiaa vähän aikaan näkyny törkyjä tai muuta kiroiluu. Ei ketää oo haukuttu ja eikä flopeista ollu puhettakaa..joulunkellotki on ja kaikkee. Joo-oo..muuttunu on!


      • ...........
        Jaana vaa kirjoitti:

        Ei oo tosiaa vähän aikaan näkyny törkyjä tai muuta kiroiluu. Ei ketää oo haukuttu ja eikä flopeista ollu puhettakaa..joulunkellotki on ja kaikkee. Joo-oo..muuttunu on!

        Edellinen pitäjä osasi suhtautua kriittisesti bändiin, perämisellä on silkkaa mielistelyä ja bändin aiheetonta hehkutusta. Toisaalta se sopii fanisivun tyyliin.


      • eiköhän se ole näin
        ........... kirjoitti:

        Edellinen pitäjä osasi suhtautua kriittisesti bändiin, perämisellä on silkkaa mielistelyä ja bändin aiheetonta hehkutusta. Toisaalta se sopii fanisivun tyyliin.

        Edellinen pitäjä piti selvästi 80-luvun Dingosta ja suhtautui nykybändiin huonosti. Tämä taas aiheutti voimakkaitakin vastakkainasetteluita kun sivunen pitäjä epäsuorasti mollasi bändiä ("uusi levy floppasi" jne. Vaikka olihan Purppuraa toki floppi ja samoin Humiseva)

        Pekalla suhtautuminen nykyistä Dingoa kohtaan on paljon suopeampi ja viimeaikoina Dingowebin foorumilta on nämä "80-luvun Dingo vs. nyky-Dingo"-väittelyt loppuneet. Pekka fanittaa kaikkien aikakausien Dingoa ja "levittää hyvää sanomaa" kaikille faneille :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4487
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1243
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      921
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      852
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe