Bordercollien ja sakemannin erot

harkitseva..

Olen pitkään harkinnut saksanpaimenkoiraa. Nyt kuitenkin löysin rodun, jota pidän nyt parempana vaihtoehtona. Bordercolliessa on ne kaikki ominaisuudet, joita sakemannista halusin ja vielä pois ne ominaisuudet, joita en halua.

Bordercollie on tottelevainen, omistajalle nöyrä, toimintaa kaipaava älykäs koira. Sillä ei kuitenkaan ole suojelutaipumusta eikä se ylipäänsä ole yhtä arvaamaton kuin saksanpaimenkoira. En nimittäin halua koiraa johon ei voi täysin luottaa (en mitään kauheeta vartiokoiraa, muille koirille vihaista ja ylisuojelua tai johtajuusongelmia), ja juuri se että koira on nöyrä ja tottelevainen eikä jatkuvaa laumataistelua. Toki kaikki koirat pitää kouluttaa mutta tajusitte kait pointin.

Jos jollakin näkökulmia asiaan, kertokaa!!

5

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rodunedustajat!

      heippa!
      eli minulla on sakemanni ja bortsu sekä sitten sheltti.
      mutta aiheeseen.
      mielestäni bortsu on vaikeampi kuin sakemanni.
      borderi on mielestäni kivankokoinen jne. mutta huonona puolena pidän sen liiallista paimennusviettiä ja äkäisyyttä joissain asioissa.(ei siis agressiivisuutta.)
      kun taas sakemanni on mielestäni helpompi kouluttaa ja se on paljon enemmän ohjattavissa. ainakin minun sakemannini.
      ja kannattaa ottaa vaikka saku narttu mielummin kuin uros.se on mie3lestäni parempi kuin uros saku.ainakin ohjattavuudessa.ja se ei ole niin jämerä tahtoinenkaan.
      mutta päätöshän on tietysti sinun omasi.:)
      onnea valintaan!

      • :)!

        itselläni on myös bordercollie narttu 4v ja sakemanni narttu 7kk. Molemmat koirat on omalla tavallaan ihania kouluttaa ja mukavia kavereita, mutta luulen kuitenkin jatkossa kallistuvani enemmän sen sakemannin puoleen. Ihan vinkkinä vaan sanon, että Mikkelissä on koiran kasvattaja jolla on molemmat rodut. Kannattaa sieltä kysyä myös neuvoa.


      • meillä myös

        Mulla on urosbortsu, käyttölinjaa. Irti ei voi pitää, astuu kaiken joka liikkuu, ja vetää, se siis jaksaa vetää hihnassa vaikka maailma kaatuis. BH koetta en saa tehtyä juuri tämän paimennusvietin takia, vaik lintu lehahtaa niin perään. Hakumetsässä toimii kuin unelma, mutta mitä tekee koiralla kun ei saa tottista. Mulla on sentään ollut koiria ennekin jopa valioita mutta tämä on niin vaikea että seuraava koira ei todellakaan ole bortsu.


    • haluat

      En kysy pahalla... Miksi alunperin ajattelit sakemannia? Ominaisuudet joita et halua kuuluvat saksanpaimeneen lähtemättömästi,niitä jalostetaan myös suojelua varten. Arvaamattomuus ei ole ominaisuus vaan koulutus kysymys.

    • Anonyymi

      Kumman mä hankin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      60
      1128
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      871
    3. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      641
    4. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      315
      627
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      114
      614
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      598
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      595
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      590
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      554
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      72
      542
    Aihe