Pätkä loppu ja nyt on taas aika huilia, se o nii nastaa ei tartte juosta jonku läskimaha pomon asioilla. Ja nyt saa harrastaa ihanmitä haluaa.
Tää coolii ja hallitsen omaa elämääni ei tartte
kuunnella muiden valituksia. Elämä rullaa omalla painollaan ilman minkään paskamahaisen yrittäjän sanelua mitä teet ja mitä et voi etkä saa tehdä.
Tämä on kuulkaas laatuelämää tehdä duunii silloku sitä o ja nauttia elämästään terveenä
Mikkeliläisessa luonnossa oli mikä tahansa vuoden aika.
Mä voi olla se oma ihana itseni juuri tässä ja nyt toteuttaa itseäni ja nauttia elämästä.
Kuulkaa ihmiset elämää ei kannata tuhlata turhuuteen.
Olen iloinen aktiivinen ja reipas ja ennen kaikkia onnellinen. Tämä on loistavaa elämää.
Duunia teen silloinkun sen aika on edessä.
Miksi pitäisi antaa elämänsä jollekki työnantajalle joka ei sita arvosta mietippäs sitä
silloin kun sinua ahdistaa !!!
Tää coolii ja hallitsen omaa elämääni ei tartte
kuunnella muiden valituksia. Elämä rullaa omalla painollaan ilman minkään paskamahaisen yrittäjän sanelua mitä teet ja mitä et voi etkä saa tehdä.
Tämä on kuulkaas laatuelämää tehdä duunii silloku sitä o ja nauttia elämästään terveenä
Mikkeliläisessa luonnossa oli mikä tahansa vuoden aika.
Mä voi olla se oma ihana itseni juuri tässä ja nyt toteuttaa itseäni ja nauttia elämästä.
Kuulkaa ihmiset elämää ei kannata tuhlata turhuuteen.
Olen iloinen aktiivinen ja reipas ja ennen kaikkia onnellinen. Tämä on loistavaa elämää.
Duunia teen silloinkun sen aika on edessä.
Miksi pitäisi antaa elämänsä jollekki työnantajalle joka ei sita arvosta mietippäs sitä
silloin kun sinua ahdistaa !!!
Vastaukset 19
Vanhimmat
Elämä on tehty elettäväksi, eikä hikihatussa tulosten perässä paahtamiseksi 24/7.
Jos ei nykyajan menoa kestä, niin mikäs siinä. Senkun annat palaa vaan. Elämä on loppuen lopuksi jokaisen oma valinta.
oikein paahtaa töitä voitaisiin varata siihen aikaa 25h/vrk.
Jos puhtia ja kunnianhimoa riittää, niin voi paahtaa vaikka 26/h.
Se vaan pitäisi tajuta, ettei tuollainen kuitenkaan pitemmän päälle henkisesti/fyysisesti ole kovinkaan terveellistä. Ainut keino tasapainoiseen elämään on yksinkertaisesti hidastaa yhteiskunnan vauhtia:
http://en.wikipedia.org/wiki/Slow_Movement
http://www.slowplanet.com
voi asiat tehdä toisinkin ei aina tartte miellyttää ja antaa kaikkeaan aina jollekki ihramahalle. Vähempikin riittää. Se on oleellista miten käytät energiaasi ja rahasi. Kukaan ei voi sinua mihinkään pakottaa ei ainakaan työnantaja. Tyhmä on se pomo joka ei tajua henkilökuntansa hyvinvoinnin suurinta merkitystä työpanoksen suuruuten jos työntekijä
onkuin töissä vain eikä osaa olla siinä läsnä tulos on sama kuin ei tekisi mitään.
Kivaa on se että nyt voi toteuttaa itseään vapaasti eikä paina stressi eikä työnuupumus.
Jippii elämä on osattava järjestää hyväksi silloin terveys säilyy ja elämä on ihanaa.
Ilman sitä läskimaha pomoa sullakaan ei olis töitä! Ei ois ehkä nettiäkään, missä ilkkusit sitä. Ajatteles sitä vapaillas!
miks muka mun pitäs kai tähän asti meillä kaikilla on se kuuluisa vapaus.
Miten se o sulta pois jos ihminen nauttii elämästään ja on onnellinen. Enhän minäkään tule sinua käskemään töihin tai mitään muutakaan
Jos ihminen osaa sopeutua tilanteeseen
ja elämänsä muuttuviin asioihin mitä pahaa siinä on kysyn vaan
kirjoituksestasi käy ilmi että olet kateellinen.
Ihminen voi olla ihminen toiselle ihmiselle
pomo on tyhmä jos joutuu lomauttamaan ja antamaan potkut työntekijöilleen silloin peiliin katsomisen paikka sillä ei työntekijä tee muuta kuin hänelle annetut työt vastuu on johdolla ja myyntihenkilöstöllä,
Työntekijällä on oma vapaus tehdä vapaillaan kuten parhaaksi näkee. Mä en ole luuseri luuseri on se pomo joka ei osaa hoitaa tehtäviään kun joutuu irtisanomaan tai lomauttamaan
Olen ihiminen joka sopeutuu ja hän on voittaja !!
aika! Tottakai jokainen voi tehdä vapaallaan mitä haluaa..mies tekee ja vastaa tekosistaan! Firmat ei ole olemassa työllistämistä varten..hyvä jos joku saa työtä siinä sivussa. Se "läski" pomo kuitenkin elättää sinuakin. Voithan tietysti irtisanoutua ja painua soskuun,,,silloinkin se "läski" pomo elättää sua veronmaksuillaan. Ps. Kannattaa opetella tuo suomen kieli kunnolla, että pärjää esim. kaupassa!
Miten läski pomo elättää jos se irtisanoo kaikki ja siltä loppuu hommayt kun se on niin tyhmä? Eihän silloin ole enää pomo vaan paska luuseri. Firma on käsittääkseni perustettu tuottamaan voittoa ja tyhmän käsissä firma ei sitä tee. Fiksu yrittäjä pyrkii kasvuun ja ennen kaikkea pitää huolen työntekijöistään. Jos et pidä huolta työntekijöistäsi se tulee kalliiksi TYHMÄ olet jos et tätä ymmärrä. Jokaisella on oikeus tehdä elämänsä sellaiseksi kuin haluaa mitä pahaa siinä on jos pärjää vähemmälläkin tees sinä tai nuole sen läskimahan persettä ihan vapaasti ja nolostu sitten jonain päivämnä kun huomaat miten pirun tyhmä olet ollut. Kenenkään ei ole pakko olla niin tyhmä kuin sinä.
Säköse osaat suomenkielenn kaippa se niin n ku oot nuallu nii paljo pomos ahteria kylhä siit se kieli vertyy. Kyl ennen kannattaa irtisanoutua ku menettäää terveytensä tyhmän pomon vuoksi se on halvempaa yhetiskunnallekkin
vai elättää läskipomo työntekijää. Eiköhän tuo mene myös toisinpäin... sillä ilman työvoimaa ei ole yritystäkään eikä firma tuota yhtään mitään.
Painun mielummin sosiaalikeskukseen ja vietän vaatimatonta elämää ennenkuin raadan yli-inhimillisiä tunteja ja menetän kaiken vapaa-ajan. Harmi sinänsä, että järkeä kyllä on, muttei kestämistä.
Kiire tuhoaa nykyään kaiken luovuuden ja on vain yksi pyrkimys: kaiken on tapahduttava tehokkaasti. Tästä syystä moni tuote/palvelu julkaistaan puolivalmiina ja kaikki osapuolet kärsivät. Ei pahemmin kiinnosta tällainen menettely, vaikka siitä olisi leipä ja kunnia kiinni.
ikinä omaa yritystä pystyyn. Siihen ei ajatustavallasi ole minkäänlaisia mahdollisuuksia. Haukut koko ajan keskustelijoita tyhmiksi mutta katsopas peiliin ja mieti asiat uudestaan, mikäli ajattelu sinulta yleensä onnistuu.
Heh paljonko sinulla on siihen sananvaltaa onneksi ei ole. Muistakko aina nettikeskusteluissa voi puoliksi leikikllään ärsyttää silti voin sanoa sinulle armas kriitikkoni, että minulla on hienosti sanottuna verkostoja joiden ansiosta tiedän mitä puhun ja mistä saan apua jos joskus alan yrittäjäksi. Pitäisikö minun olla hiljaa jos olen oikeassa. .
Minun asiaan liittyvä perusteet ja tietämys ja ennen kaikkea suhtautuminen muihin on ihmisiin on oikea mitä ei voi sanoa teistä. Minulla on samanlainen oikeus puoustaa itseäni kuin muillakin ja onneksi sinä et siitä päätä.
Opettele käytöstapoja hanki asiallinen ja faktoihin kommentoiva keskustelutaito
Ja kannattaa kouluttaa johtamistaitoja ja mainontaa ja markkinointi ja vuorovaikutustaitoja jos kerta on yrittäjä.
Se on muuten niin että jos työ on kiristetty liian tiukalle siinä ei työntekijä eikä pomolla ole hyvä tulevaisuus edessä. Vähemmälläkin pystyy parempaan. Rulevaisuuden trendi tulee olemaan hitaamman työtahdin työt.
Kyllä se ahistus ja luontainen vastaanpano estää luovuuden ja se on epäterveellistä lyhyessä ja pitkässä juoksussa se kostautuu lisääntyvinä sairauskustannuksina
juuri toisinpäinkin se menee ..läskipomo ei käske,vaan pyytää tekemään hommat ja jokainenhan määrittelee itse millä hinnalla tekee.Firmalla ei ole kuin yksi tehtävä:tehdä tulosta.millään muulla ei ole väliä.se pitäs myös duunarin muistaa ja kun aika on sopiva sanoa palkka kohdalleen
kyllä se nykyään on yhä enmmän sitä että se käskee varsinkin huononaaikana.
Se ettei henkilöstöä huomioida ei tuo tulosta ihminen ei ole kone. Tänä päivänä ihmiset ymmärtävät muutaki kuin pelkän rahan .
työntekijä tekee työt ja pomo saa sen hyödyn työntekijän työstä näin menee . Kannattas opetella perusteet ei voi kuin nauraa... mene äkkiä opiskelemaan yrittäjyyden perusteet... missä olit kun järkeä jaettiin
harrastuksia, kuten kävely ja juoksu ja pyöräily.. eipähän sitä muuta oikein voikaan, kun ei ole sitä läskimaha työnantajaa eikä palkkaa.. Olispa kauheeta olla työtön, rahattomana ja yhteiskunnan ulkopuolella.. hui.. onneksi on töitä.. mut onnee sulle itsesi toteuttamisessa
mitä tarkoittaa yhteiskunnan ulkopuolella,aika kaukaa haettu kommentti. oppinut tuntemaan ihmisiä laidasta laitaan,sillä sanomasi yhteiskunnan ulkopuolella on paljon enemmän sanottavaa ja asiaa,älykkäitä ihmisiä.jopa hyvinkin koulutettuja ,perehdyppä näihin ihmistyyppehin paremmin.se on hyvä et ihmisillä on työtä terveyttä harrastuksia ole iloinen siitä et on mitä tehdä.monetkin niistä on hyvinkin luovia persoonia , yleensä kyky nähdä asioita vähän suuremmasta näkökulmasta.
on ihaanaa kun on ihanaa olla näin lihavaaa ja ihanaa kaikki on ihanaa mä oon lihavaa nukkua saan aina pitkään kun on niin ihanaa