Edelleen tuntuu, että osa vuokranantajista ja välitysfirmoista harjoittaa tätä - eli vuokralainen maksaa vuokrasuhteen alussa korotettua vuokraa kunnes vuokranantaja on saanut maksamaansa välityspalkkiota vastaavan summan itselleen. Esim. Huoneistovalinta Oy tuntuu harjoittavan tätä. Ymmärrykseni mukaan tämä on laitonta? Mikä on tilanne käytännössä?
Välityspalkkion maksattaminen vuokralaisella
8
1006
Vastaukset
- Laitonta tuo
Laitonta on vain se, että vuokranantaja tilaa välittäjän ja vuokralainen maksaa heti sen välityspalkkion.
Tuo, että peritään "korotettua" vuokraa ei ole laitonta. Mutta kyllähän tosiasia on se, että loppupeleissä vuokralainen maksaa aina sen välityspalkkion tavalla tai toisella.- Nimetön
Luulisi että se korotus pitäisi perustella jollain? Ei kai vuokranantaja voi maksattaa omia henkilökohtaisia kulujaan korottamalla asuntonsa vuokraa?!
Tuossa linkki lääninhallituksen selvitykseen:
http://www.google.fi/search?hl=fi&rls=GGGL,GGGL:2006-39,GGGL:fi&q="pitemmän ajan korotettua"&btnG=Hae&meta=
ja
Turun sanomat (2003 tosin):
"Vuokranvälittäjät luopuneet korotetuista vuokrista
Helsinkiläiset vuokranvälitysliikkeet ovat Etelä-Suomen lääninhallituksen selvityksen mukaan luopuneet korotetuista vuokrista. Selvityksen mukaan 82 prosenttia asunnon omistajista maksoi viime kuussa välityspalkkion ilman vuokrasopimukseen otettua ehtoa korotetusta vuokrasta.Vielä elokuussa joka kolmannen välitetyn vuokra-asunnon vuokrasopimuksessa oli ehto, joka velvoitti vuokralaisen maksamaan sopimuskauden alussa korkeampaa vuokraa kuin myöhemmin.Lääninhallitus tutki elo-syyskuussa 17 suurimman helsinkiläisen välitysliikkeen toimintatapoja vuokra-asuntojen välityksessä. Sopimukseen johtaneita toimeksiantoja tarkastettiin yli 400.- Tavoitteena oli selvittää, maksoiko välityspalkkion todella oikea taho eli toimeksiantaja. Tilanne on hovioikeuden päätöksen myötä selkiytynyt. Syyskuun alussa korotetun vuokran liittäminen välitettyjen vuokra-asuntojen vuokrasopimuksiin käytännössä päättyi, sanoi tarkastaja Vilppu Elovaara Etelä-Suomen lääninhallituksesta.Korotetusta vuokrasta luopumisen jälkeen määräaikaiset vuokrasopimukset ovat Helsingissä lisääntyneet selvästi." - Menee
Nimetön kirjoitti:
Luulisi että se korotus pitäisi perustella jollain? Ei kai vuokranantaja voi maksattaa omia henkilökohtaisia kulujaan korottamalla asuntonsa vuokraa?!
Tuossa linkki lääninhallituksen selvitykseen:
http://www.google.fi/search?hl=fi&rls=GGGL,GGGL:2006-39,GGGL:fi&q="pitemmän ajan korotettua"&btnG=Hae&meta=
ja
Turun sanomat (2003 tosin):
"Vuokranvälittäjät luopuneet korotetuista vuokrista
Helsinkiläiset vuokranvälitysliikkeet ovat Etelä-Suomen lääninhallituksen selvityksen mukaan luopuneet korotetuista vuokrista. Selvityksen mukaan 82 prosenttia asunnon omistajista maksoi viime kuussa välityspalkkion ilman vuokrasopimukseen otettua ehtoa korotetusta vuokrasta.Vielä elokuussa joka kolmannen välitetyn vuokra-asunnon vuokrasopimuksessa oli ehto, joka velvoitti vuokralaisen maksamaan sopimuskauden alussa korkeampaa vuokraa kuin myöhemmin.Lääninhallitus tutki elo-syyskuussa 17 suurimman helsinkiläisen välitysliikkeen toimintatapoja vuokra-asuntojen välityksessä. Sopimukseen johtaneita toimeksiantoja tarkastettiin yli 400.- Tavoitteena oli selvittää, maksoiko välityspalkkion todella oikea taho eli toimeksiantaja. Tilanne on hovioikeuden päätöksen myötä selkiytynyt. Syyskuun alussa korotetun vuokran liittäminen välitettyjen vuokra-asuntojen vuokrasopimuksiin käytännössä päättyi, sanoi tarkastaja Vilppu Elovaara Etelä-Suomen lääninhallituksesta.Korotetusta vuokrasta luopumisen jälkeen määräaikaiset vuokrasopimukset ovat Helsingissä lisääntyneet selvästi."Saahan sen vuokravälityspalkkion kuitenkin vähennyksiin verotuksessa. Onhan se pääomatuloihin vaikuttava kulu.
- Nimetön
Menee kirjoitti:
Saahan sen vuokravälityspalkkion kuitenkin vähennyksiin verotuksessa. Onhan se pääomatuloihin vaikuttava kulu.
saisihan sen, mutta kun tässä on kyse vuokranantajista, jotka eivät koe kohtuulliseksi maksaa vuokranvälityspalkkiota ollenkaan, vaan kokevat että se on vuokranmaksajan tehtävä! Rikas se jaksaa sortaa, moraalittomat asunnonvälittäjät kätyreinään.
- Tiukka linja
Maksatan kulut vuokralaisella muodossa tai toisessa eihän me vuokranantajat ruveta toisia elättämään muuten kuin olemme uhranneet suuria summia omaisuuttamme asuntoihimme. Saisitte olla kiitollisia että tälläista hyvän tekeväisyyttä vielä löytyy.Reilu vuokra vaan alusta asti korotukset säännöllisesti vuokranantajanakin pärjää jos asuntoa ei ole rikottu.
Oikeat sijoittajat (mitä et ole) saavat tällä hetkellä pk-seudulla 5-9 % nettotuoton ennen veroja, eli tienaavat ihan kivasti.
Tosin he myös huolehtivat vuokralaistensa viihtymisestä, koska kaikki tuntemani sijoittajat haluavat hyvät vuokralaiset, ja ymmärtävät että kyseessä on vuokralaisen koti.- Tiukka linja
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Oikeat sijoittajat (mitä et ole) saavat tällä hetkellä pk-seudulla 5-9 % nettotuoton ennen veroja, eli tienaavat ihan kivasti.
Tosin he myös huolehtivat vuokralaistensa viihtymisestä, koska kaikki tuntemani sijoittajat haluavat hyvät vuokralaiset, ja ymmärtävät että kyseessä on vuokralaisen koti.Huolen myös pk-seudun vuokra antajat että vuokrankorotukset tulevat ajallaan jo jatkuvien kulujen nousunkin takiakkin tarvetta kuin ei pk-seudullakaan vuokria ennallaan pitää eikä matalalla.Aivan samoin täällä Jkl pystyy pitämään vuokratason hyvin korkealla ja nostamaan väh 1 krt vuodessa koska aina riittää tulijoita.Itse en ole varsinaista tuotto % laskenut 22000e laina alkaa olla maksettu vuokratuloilla asunto on myös vuokralaisten toimesta kulunut.
- Oikea Sijoittaja
Välittäjä_LKV kirjoitti:
Oikeat sijoittajat (mitä et ole) saavat tällä hetkellä pk-seudulla 5-9 % nettotuoton ennen veroja, eli tienaavat ihan kivasti.
Tosin he myös huolehtivat vuokralaistensa viihtymisestä, koska kaikki tuntemani sijoittajat haluavat hyvät vuokralaiset, ja ymmärtävät että kyseessä on vuokralaisen koti.Mikä on nettotuotto ennen veroja?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058