kohdunkaulan- ja kohdun syöpiin?
Mitä lajikkeita mikrobeita mahdollisesti ovat?
Mitä lajikkeita mikrobeita mahdollisesti ovat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
aiheuttaa. En ole kuitenkaan missään nähnyt mainintaa kohtusyövistä. Munuaissyövästä on ollut puhetta näissä yhteyksissä ja epäilemättä myös esim. keuhkosyöpä kuuluu joukkoon.
http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/kansanterveyslehti/lehdet_2007/nro_4_2007/hometalomikrobien_vaikutusmekanismit/
Mikrobit voivat tuottaa myös syöpäriskiä lisääviä myrkkyjä
Toistaiseksi ei ole julkaistu yhtään epidemiologista tutkimusta, jossa olisi selvitetty kosteusvauriorakennuksissa altistumisen ja syöpäriskin välistä yhteyttä. Tuoreessa kokeellisessa tutkimuksessa havaittiin kuitenkin kosteusvauriotaloissa esiintyvien mikrobien kyky aiheuttaa myös perimävaurioita immunologisissa soluissa erityisesti vaikuttaessaan yhdessä. Joidenkin mikrobitoksiinien tiedetään aiheuttavan perimä muutoksia tai syöpää, ja useat muut metaboliitit on luokiteltu syöpäriskiä lisääviksi tekijöiksi.
oli homeilla todettu olevan yhteyttä kohtusyöpään sekä keuhko- ja huulisyöpään. Tällaisen jutun olen lukenut Hesarista joku aika sitten.