Excelin makrossa on tällainen koodin pätkä:
Range("B:B,C:C,D:D,E:E,F:F,H:H,J:J,K:K,L:L").Select
Eli tämä valitsee BCDEFHJKL sarakkeet. Minkä takia VB koodi ei ymmärrä tätä valintaa vaan alkaa heti bugittamaan? Haittana siis se, että ei voi käyttää ohjausobjektien nappeja vaan ne täytyy tehdä lomake työkalurivin napeilla. Ärsyttävää. Vai onko VB:n koodiin olemassa yhtä yksinkertaista valintakoodia?
Makrojen ja VB koodin ristiriidat?
4
392
Vastaukset
kyllä toi toimii ihan ok, jos excelissä VBA koodia väsäät-jos VB:llä niin sitten eri juttu.
Private Sub CommandButton1_Click()
Range("B:B,C:C,D:D,E:E,F:F,H:H,J:J,K:K,L:L").Select
End Sub
voit kokeilla lisätä koodiin taulukon aktivoinnin niin silloin ainakin toimii...
esim.
Private Sub CommandButton1_Click()
Worksheets("Sheet1").Activate
Range("B:B,C:C,D:D,E:E,F:F,H:H,J:J,K:K,L:L").Select
End Sub- outo
Aina tyssää koodi tuohon
Range("B:B,C:C,D:D,E:E,F:F,H:H,J:J,K:K,L:L").Select
kohtaan. Mikäli sitä yrittää ohjausobjekteissa käyttää. - outoa
Eli tuohan toimii jos nappi on samalla välilehdellä, mutta jos haluaa esim. vaihtaa välilehteä ja sieltä tehdä valinnan niin se herkeää toimimasta.
Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("taul2").Select
Range("A:A,B:B").Select
End Sub
Tuo koodin pätkä ei toimi, mutta jos ottaa Sheets("taul2").select rivin pois niin kyllä se sitten valitse taulukosta A ja B sarakkeen. - ....
outoa kirjoitti:
Eli tuohan toimii jos nappi on samalla välilehdellä, mutta jos haluaa esim. vaihtaa välilehteä ja sieltä tehdä valinnan niin se herkeää toimimasta.
Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("taul2").Select
Range("A:A,B:B").Select
End Sub
Tuo koodin pätkä ei toimi, mutta jos ottaa Sheets("taul2").select rivin pois niin kyllä se sitten valitse taulukosta A ja B sarakkeen.ActiveSheet.Range("A:A,B:B").Select
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417347Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393781Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172158- 271379
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261377- 321354
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3341168Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141982Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897