Se vanha suomalainen armeijan kivääri pystykorva on mielestäni paras. Siinnä on urheilujuhlan tuntua kun sillä metsästää ja isokin otus kaatuu. Tarkka on ja toimintavarma.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
On siinä kieltänättä oma hohtonsa, mutta kyllä metsästyskivääreissä aika on ajanut puisten rautapyssyjen ohi. Maastossa liikuttaessa useamman päivän reissulla aseen pitää olla huoltovapaa eli synteettinen tukki ja rosteriraudat. Kiikarin kiinnittäminen pystykorvaan on vanhan aseen raiskaamista. Nykyisiin kiikareihin optiikan saa kiinni heittämällä.
Itse ammun M39:llä, mutta puhtaasti ratakäytössä.
Mutta mielestäni kiikarin käyttö metsästyksessä ei ole hohdokasta. En ole tähän päivään mennessä metsästykäytössä pitänyt kiikaria. Tuossa pystykorvassa on jotain nostalgista metsällä.
omistan pystykorvakiväärin M27. parannettumalli täysin alkuperäinen. Sillä minä metsästän latvalinnut ja hirvet. en omista muuta kivääriä, eikä se ole huutanut kiikarin perään. Ase on tarkkuustyökalu sitä pitää huoltaa ja rasvata ja muutenkin käsitellä huolella. niin muuten rosteritkin.Jos harrastat metsästystä niin aseen huoltokin pitää olla selkäytimessä.
Puinen rautapyssy tahtoo kärsiä pidemmällä metsäreissulla. Itse olen jo niin paljon pyssyjä rassaillut, että tiedän mistä puhun. Jos rautapyssyä ei puhdista ja öljyä päivittäin, niin se tahtoo heti märissä oloissa ruostua. Rosteri tai kovakromattu piippu on metsäoloissa paljon helpompi. Samoin on tukin laita. Synteettinen on täysin huoltovapaa. Puutukki lisäksi elää aina enemmän.
Jos jahtipäivän jälkeen aina palaa kotiin lämpimään huoneeseen, niin toki huoltotoimet onnistuvat kivutta. Mutta metsässä laavulla yövyttäessä puhdistaminen ja öljyäminen ei ainakaan minusta ole mukavaa,
Ainakin tarpeeksi pitkä ja köpelö mokoma muinaisjäänne on Mosin Nagant Krha.
Kannattaa katsoa, että makasiinissa on "HV"-merkiuntä, muuten laippakantapatruunat takertelee toisiinsa vaikka kuinka huolellisesti lipastaisi.
HV ei takoita, että haista v....u, vaan häiriövapaa. On "jikissä" puristettu eräänlaiset kanttaukset.
On vain ampujasta kiinni. Minusta se on kätevä ja ampujalta jotain vaativa vehje, ja olen kyllä kokeillut muitakin aseita.
Olihan minullakin paras Mosin Nagant viritelmä eli "Suomalainen Sotilaskivääri" malli 28-30.
Kyllästyin kuitenkin siihen melko pian. Vei vain turhaan tilaa asekaapissani, missä nykyisin lähes kymmenen pitkää plus lyhyet.
Osaatko kuitenkaa ampua?
Hauskoja nämä kyselijät,"osaatko kuitenkaa ampua".
Suurin osa kyselijöistä ei mahdollisesti edes omista asetta puhumattakaan että osaisi itse ampua.
Ehkä joskus toissa kesänä sedän piekkarilla tuli osuttua "hienosti" muutamaan kaljatölkkiin.
Onhan sekin suoritus sinänsä.
Mutta, osaatko ampua, onkin niin laaja käsite, ettei tällä foorumilla ole monellakaan varaa väittää osaavansa.
pitäisi ymmärtää. Niin monia nykyisin ahistaa. On koulukiusaamista samoin työpaikoilla potkitaan päähän ja hattuillaan mielin määrin.
Sääliksi käy reppanoita, vaikka sääli kuulema sairasta.
omistavansa lukusia aseita ja kysymys kuuluu edelleen...OSAATKO AMPUA?
haastaa Hille kivääriradalle....lähtisitkö,hille?
Sopiiko, että ammumme, sinä kiväärilläsi jä minä pistoolilla. Hieman tasoitusta otan kyynärpäätä tukien. Ammutko pystystä alle 5cm-kasaa. Kysäisen ohimennen tietääkseni minkä pistoolin ottaisin.
kuitenkin ollakseni reilu, osoitteen kopsasin, mistä pistoolieni malleja näet kun hiukan vain selailet. Osoite on kopioitu, vaan ei tatkastettu.
http://specialtypistols.infopop.cc/eve/forums/a/tpc/f/4766056864/m/4851073255
pieleen mäni. On siellä kuitenki yksi kiikarisellainenkin. Taisi olla Burris, minulla Redfield.
Missähän päin sinun hirviratasi sijaitsee?
Helsingissä....kävisikö paikkana vaikka upinniemi?
Ja siis kiväärirata 150M.Kaliperi vapaa...
Jotain rotia nyt sentään. Paikka hylätty!
Muuten rynkyt ja Mosin Nagant Krha aseet epätoivottuja. Kisasta tulisi epätasainen. Arvaa, kumman kannalta.
Hillelle pupu pöksyyn.
En vain jonnekin Jumalan selän taakse kuten Upinniemeen aio tulla. Rintamailla oleskelen. Sitäpaitsi, vaikka kuulun reserviläisjärjästöön, en ole mikään kurkkusalaatti-/pellepukuklovni.
Eipä kannata enää sinunkaan kommentoida. Tarkemmin miettien tulin tulokseen, että turhaanpa täällä älykääpiöitten ja itsestään turhia luuloja olettavien seurassa palloilen.
koipiesi väliin ja katoat....toivottavasti.
taiat olla oikein tekiämies,ku muista nuin sanot.ota nyt rehellinen haaste vastaan ja näytä mikä sälli sie oikein oot, niin lopuupi se turha paskan juhanta
vanhan toimivan pystykorvan maksaisin ainakin pari tonnia siitä on senverran harvinainen.
vai mikä se nyt olikaan. Kysyppä siltä. Älä maksa kuitenkaan enempää kui sadat eurot, vai mitä ne nyt olikaan.
olis noita pystykorvia muutama kappale ylimääräisenä, lupiahan noihin ei ole.
aseet on hyvin rasvattu niin ei pääse ruosteeseen, toki niissä näkyy selvästi ettei ole 60 vuoteen käytetty, mutta kaikki toimii kyllä mitänyt ilman patrunaa kokeilin
jos haluat maksaa pari tonnia niin saat vaikka isommankin läjän, on muutamaa mallia. mosin nagattia, m27,m28 ym saman kastin asetta