Jos olet rapu, mieti, oletko koskaan huomannut suhteesi päättyvän koska olit niin mustasukkainen?
Oleko ainoa laatuani, jolle on käynyt näin. Pahinta tässä on etten ole itse huomannut olevani NIIN mustasukkainen että suhde on lopetettava sen takia. Mitään vinkkejä miten tätä saisi vähän hillittyä edes?
Oleko ainoa laatuani, jolle on käynyt näin. Pahinta tässä on etten ole itse huomannut olevani NIIN mustasukkainen että suhde on lopetettava sen takia. Mitään vinkkejä miten tätä saisi vähän hillittyä edes?
Vastaukset 8
Vanhimmat
..juttu on siinä että miehet eivät siedä kovinkaan herkästi mustasukkaista naista, mutta naiset taas ovat yleensä imarreltuja kun heistä ollaan hieman mustasukkaisia.. toki rajansa kaikella. Jousimiesnainen ei tosin siedä pientäkään mustasukkaisuutta tai mitään muutakaan toisen huomioimista, joten jousimiestä en rapuihmisille suosittele.
Juu onhan tuota tullu mustasukkainen oltua ja enemmänki se on aina ollu sellaista piiloheittelyä jota pitää varoa. Elí oon alkanu kiinnittään huomiota pieniin heittoihin esim. "Oletpas niin ystävää tuon exäs kans" Köh... Tuollaiset kannattaa jättää pois :) Sitten oon yrittäny keskittyä mielessä niihin asioihin jota mies on minussa kehunut, koska niiden takiahan se on ihastunut minuun. Nyt on löytyny tasapaino, koska on huomannut sen, että MINUN kanssa hän on eikä sen josta olen mustasukkainen. Toisaalta en kyllä ole expertti, koska minulla ei ole ketään eli älä usko kaikkea mitä kirjoitin ;D
Tsemppiä!
päin vastoin. suhde päättyy usein kun en ole mustasukkainen. sairaus sekin.
Joo no mä oon vasta 12 ja olin vasta yhen pojan kaa "kimpassa" ja lopetin, tai no lopetettiin yhdessä,olin niin mustasukkanen.... :(
Oon rapu xD
Onhan sitä tullu oltua mustasukkanen, mutta ei kai sit ihan niin pahasti, että ois suhde menny karille...
Nyt on kyllä semmonen vaihe, että joku muu kun se "oma kulta" kiinnostaa... Oon muuten kuullu et Rapu kyllästyy aika nopeasti kaikkeen tavanomaiseen ja etsii mielellään jotain uutta! Taitaa olla perää, sillä nyt todellakin taitaa tuntua siltä..=P
Ainoa ongelma on vaan se jättäminen... Haluaisi päästä kokemaan jotain uutta, mutta kun ei tiedä pystyykö tekemään pahasti sille toiselle, kun vielä tietää sen että se mussukka rakastaa, ja PALJON!
Mutta toivon, että saat apua kysymykseesi ja selkoa tunteisiisi... Tää töherrys ei nyt auttanut mutta koitahan pärjäillä!=)
Heips,
Olen Rapunainen ja en ole juurikaan mustasukkainen. Päinvastoin, miesystäväni käy paljon ulkona kavereidensa kanssa työpäivän päätteeksi enkä ole kokenut sitä uhkaavana tai tarpeellisena soitella perään, kenen kanssa hän on jne.jne. Joskus tuntuu vaan siltä, että miehen on sitä vaikea ymmärtää, että hän saa mennä vapaasti ilman, että tenttaan häntä onko seurassa ollut muita naisia yms. Varsinkin kun hänen ex-tyttöystävänsä asetti niin tiukat rajat, ettei hän saanut vanhempienkaan luona viipyä kolmea tuntia kauempaa. Rapujen tunteellisuus kyllä vaikuttaa siihen, että asioita pohtii liian tunteella ja ne saattavat tuntua ahdistavilta, jos niitä vatvoo liian kauan yksinään.
sellasen olen huomannut et sillon ku olin korviani myöten rakastunut entiseeni, olin todella mustis kaikista naisista.. mut tällä hetkellä kun seurustelen enkä oo niin rakastunut tähän nykyseen, mulle on aivan sama missä se siippa luuraa. no ei ihan mut..
sitä on vaikea hallita. mut toinen juttu minkä oon huomannu on se et jos itse käpertyy toiseen niin se ahdistuu mut pointti on et se toimii myös toisinpäin. eli itsehillintää niin se toinen kyllä alkaa näyttämään tunteitaan.
Olin vesimiehestäni todella mustasukkainen ja yhtään ei auttanut, ettei hän ollut mustasukkainen minusta, ei ainakaan sanonut olevansa. Siitä tuli todella ongelma minulle ja jätin hänet.. en vaan kestänyt sitä tunnetta enään.
Kalan ja härän kanssa tätä ei ole ollut. Ovat kummatkin tunnustaneet olevansa todella mustasukkaista tyyppiä.
Ehkä kannattaa panostaa näihin merkkeihin, jos on ongelmia mustasukkaisuudessa.