Jättiläinenkö

tulossa??

Lapsenlapseni kasvaa kamalalla kiireellä, ikää 5 vuotta. Pituutta 126,5 cm ja painoa 36 kg, ei meinaa uskoa todeksi! Vanhemmat ja pikkusisko hoikkia ja "normaalikokoisia", ruokavalio ihan tavallinen ilman ylimääräisiä makeita tai roskaruokaa. Liikkuvainen tyttö, päivät päästään pomppii eestaas ja hommaa piisaa. Ihme juttu...

Itselläni on neljä lasta, kaikki kasvaneet keskiarvokäyrän tuntumassa. Pojat vähän päälle 180-senttisiä ja tytärkin 176, mutta tämä pikku-neiti näyttää pesevän koko porukan:))
Eniten hämmästyttää pituusennuste, jonka mukaan tytöstä pitäisi tulla vain 171 cm pitkä - eli tästä eteenpäin kasvua tulisi vain 5 cm/vuosi 14-vuotiaaksi asti. Uskosko?

5

973

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjghjgj

      Turha tätä on arpoa netin välityksellä, lääkäriin vaan ja lähete lasten endokrinologille.

    • kun että

      Minulla tuttukaverini joka oli vanhemmat normaalikokoisia eli noin kai 168-170cm mutta vanhemmilla kaksi lasta tytöt onkin pitkiä eli 184 ja 186cm.Joskus voi muun periytyä vaikka sedältä tai keneltä vaan mutta myös voi vain sattumaa itsestään pitkä.Tietäkseni mukaan että tytöillä voi joskus jopa 20-vuotiaaseen asti kasvaa vaikka olin itse 16-vuotiaaseen asti kuin sisaruksillani hieman aikaisemmin loppunut.Pituusennuste ei voida 100% varma että tulisiko 171cm näin kun voi olla alle 171 tai yli 171(ainakin 1-6cm lisää).Muistan kun minulle tehtiin pituusennusteen että tulisin 170cm mutta vastaus onkin 166cm eli melkein oikein.Olin itse silloin 9-vuotiaana kesäkuussa jo 12cm kasvanut aika liian nopeasti mutta sen jälkeen alkanut normaaliksi kuin hidastuu vähän.

    • kasvaa

      aikaisemmin kuin toiset. Meillä poika oli 5-vuotiaana 111cm pitkä ja painoi 19kg. Aina oli porukan pienin, pisimpiä jopa päätä lyhyempi. Nyt on yläasteella ja saanut muut kiinni. Kun ei ole kipuja ja lapsi liikkuu paljon en olisi huolissani. Saattaa vaan olla kehityksessä sisaruksiaan edellä ja murrosikä alkaa ja pituuskasvu hidastua aikaisemmin.

    • tyttösi kasvaa
    • 9-vuotiaan äiti

      mutta paino ei ole.

      Lapsella on 10 kiloa ylimääräistä, mikä tuohon pituuteen nähden on valtava määrä. Onhan tyttö pitkä, mutta ei mitenkään epänormaali. Paino on kuin viisi vuotta vanhemmalla.

      Oma 9-vuotiaani on 146-senttinen ja painaa saman verran eikä edes ole mitenkään laiha. Urheileva, atleettinen tyttö.

      Eli valehtelette itsellenne, jos kuvittelette, ettei lapsi syö liikaa tai väärin muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1344
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      458
      1053
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      159
      627
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      564
    5. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      43
      559
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      538
    7. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    8. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      39
      519
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      507
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      506
    Aihe