Jättiläinenkö

tulossa??

Lapsenlapseni kasvaa kamalalla kiireellä, ikää 5 vuotta. Pituutta 126,5 cm ja painoa 36 kg, ei meinaa uskoa todeksi! Vanhemmat ja pikkusisko hoikkia ja "normaalikokoisia", ruokavalio ihan tavallinen ilman ylimääräisiä makeita tai roskaruokaa. Liikkuvainen tyttö, päivät päästään pomppii eestaas ja hommaa piisaa. Ihme juttu...

Itselläni on neljä lasta, kaikki kasvaneet keskiarvokäyrän tuntumassa. Pojat vähän päälle 180-senttisiä ja tytärkin 176, mutta tämä pikku-neiti näyttää pesevän koko porukan:))
Eniten hämmästyttää pituusennuste, jonka mukaan tytöstä pitäisi tulla vain 171 cm pitkä - eli tästä eteenpäin kasvua tulisi vain 5 cm/vuosi 14-vuotiaaksi asti. Uskosko?

5

924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjghjgj

      Turha tätä on arpoa netin välityksellä, lääkäriin vaan ja lähete lasten endokrinologille.

    • kun että

      Minulla tuttukaverini joka oli vanhemmat normaalikokoisia eli noin kai 168-170cm mutta vanhemmilla kaksi lasta tytöt onkin pitkiä eli 184 ja 186cm.Joskus voi muun periytyä vaikka sedältä tai keneltä vaan mutta myös voi vain sattumaa itsestään pitkä.Tietäkseni mukaan että tytöillä voi joskus jopa 20-vuotiaaseen asti kasvaa vaikka olin itse 16-vuotiaaseen asti kuin sisaruksillani hieman aikaisemmin loppunut.Pituusennuste ei voida 100% varma että tulisiko 171cm näin kun voi olla alle 171 tai yli 171(ainakin 1-6cm lisää).Muistan kun minulle tehtiin pituusennusteen että tulisin 170cm mutta vastaus onkin 166cm eli melkein oikein.Olin itse silloin 9-vuotiaana kesäkuussa jo 12cm kasvanut aika liian nopeasti mutta sen jälkeen alkanut normaaliksi kuin hidastuu vähän.

    • kasvaa

      aikaisemmin kuin toiset. Meillä poika oli 5-vuotiaana 111cm pitkä ja painoi 19kg. Aina oli porukan pienin, pisimpiä jopa päätä lyhyempi. Nyt on yläasteella ja saanut muut kiinni. Kun ei ole kipuja ja lapsi liikkuu paljon en olisi huolissani. Saattaa vaan olla kehityksessä sisaruksiaan edellä ja murrosikä alkaa ja pituuskasvu hidastua aikaisemmin.

    • tyttösi kasvaa
    • 9-vuotiaan äiti

      mutta paino ei ole.

      Lapsella on 10 kiloa ylimääräistä, mikä tuohon pituuteen nähden on valtava määrä. Onhan tyttö pitkä, mutta ei mitenkään epänormaali. Paino on kuin viisi vuotta vanhemmalla.

      Oma 9-vuotiaani on 146-senttinen ja painaa saman verran eikä edes ole mitenkään laiha. Urheileva, atleettinen tyttö.

      Eli valehtelette itsellenne, jos kuvittelette, ettei lapsi syö liikaa tai väärin muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2463
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1753
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1064
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      295
      1022
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      982
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      854
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      759
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      745
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      728
    Aihe