Jättiläinenkö

tulossa??

Lapsenlapseni kasvaa kamalalla kiireellä, ikää 5 vuotta. Pituutta 126,5 cm ja painoa 36 kg, ei meinaa uskoa todeksi! Vanhemmat ja pikkusisko hoikkia ja "normaalikokoisia", ruokavalio ihan tavallinen ilman ylimääräisiä makeita tai roskaruokaa. Liikkuvainen tyttö, päivät päästään pomppii eestaas ja hommaa piisaa. Ihme juttu...

Itselläni on neljä lasta, kaikki kasvaneet keskiarvokäyrän tuntumassa. Pojat vähän päälle 180-senttisiä ja tytärkin 176, mutta tämä pikku-neiti näyttää pesevän koko porukan:))
Eniten hämmästyttää pituusennuste, jonka mukaan tytöstä pitäisi tulla vain 171 cm pitkä - eli tästä eteenpäin kasvua tulisi vain 5 cm/vuosi 14-vuotiaaksi asti. Uskosko?

5

973

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghjghjgj

      Turha tätä on arpoa netin välityksellä, lääkäriin vaan ja lähete lasten endokrinologille.

    • kun että

      Minulla tuttukaverini joka oli vanhemmat normaalikokoisia eli noin kai 168-170cm mutta vanhemmilla kaksi lasta tytöt onkin pitkiä eli 184 ja 186cm.Joskus voi muun periytyä vaikka sedältä tai keneltä vaan mutta myös voi vain sattumaa itsestään pitkä.Tietäkseni mukaan että tytöillä voi joskus jopa 20-vuotiaaseen asti kasvaa vaikka olin itse 16-vuotiaaseen asti kuin sisaruksillani hieman aikaisemmin loppunut.Pituusennuste ei voida 100% varma että tulisiko 171cm näin kun voi olla alle 171 tai yli 171(ainakin 1-6cm lisää).Muistan kun minulle tehtiin pituusennusteen että tulisin 170cm mutta vastaus onkin 166cm eli melkein oikein.Olin itse silloin 9-vuotiaana kesäkuussa jo 12cm kasvanut aika liian nopeasti mutta sen jälkeen alkanut normaaliksi kuin hidastuu vähän.

    • kasvaa

      aikaisemmin kuin toiset. Meillä poika oli 5-vuotiaana 111cm pitkä ja painoi 19kg. Aina oli porukan pienin, pisimpiä jopa päätä lyhyempi. Nyt on yläasteella ja saanut muut kiinni. Kun ei ole kipuja ja lapsi liikkuu paljon en olisi huolissani. Saattaa vaan olla kehityksessä sisaruksiaan edellä ja murrosikä alkaa ja pituuskasvu hidastua aikaisemmin.

    • tyttösi kasvaa
    • 9-vuotiaan äiti

      mutta paino ei ole.

      Lapsella on 10 kiloa ylimääräistä, mikä tuohon pituuteen nähden on valtava määrä. Onhan tyttö pitkä, mutta ei mitenkään epänormaali. Paino on kuin viisi vuotta vanhemmalla.

      Oma 9-vuotiaani on 146-senttinen ja painaa saman verran eikä edes ole mitenkään laiha. Urheileva, atleettinen tyttö.

      Eli valehtelette itsellenne, jos kuvittelette, ettei lapsi syö liikaa tai väärin muuten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2179
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      190
      1655
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1309
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1025
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      800
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      780
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      756
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe