markan seteli kympillä

kyrsii

Minä olen säilyttänyt 20 v sitten ukilta saamiani 1 markan ruskeita seteleitä kun aarretta, siististi puhtaiden papereiden välissä raamatun keskellä että pysyvät varmasti suorassa.

Kauhistus olikin suuri, kun tänään rahapajan sivuilla myydään 1 markan seteleitä vuodelta 1963 hintaan 9,90€. ja minä kun luulin ukilta saamiani seteleitä arvokkaammiksikin...

11

5749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pro numismaatikko

      Tässä sen taas näkee heh! Ei se että keräily kohde on vanha (tässä tapauksessa 1mk seteli) tee kohteesta arvokasta, jos niitä on liikkeellä "miljoonia" vaan se että niitä on liikkeellä vähän ja niiden perään on kova kysyntä. Seteleistäsi tuskin koskaan tulee arvokkaita. Näin se nyt vaan menee Numismaattisissa kohteissa.

      • löytyy kohtalaisen hintavia setelimalleja (20-120e). Hintaan vaikuttaa niin moni eri asia, esim. pieni sarjanumero, onko ns.tähtiseteli, mitä sarjaa kyseinen raha on, sekä tietysti rahan kunto.
        Näitä roskapaja monetan hintoja ei missään nimessä voi käyttää hintavertailussa. Kyseessä olevan prikka- ja jätekauppiaan kaikki tuotteet kun on hinnoiteltu niin yläkanttiin ettei kyseisistä tuotteista saa omiaan pois edes 100:n vuoden kuluttua, vaikka ei ottaisi edes inflaatiota huomioon.
        Esimerkiksi nämä mainitsemasi markan setelit joita tämä ko. roskapaja nyt markkinoi, kuuluvat kaikkein yleisempään AI.sarjaan ja näitä saa esim huutonetistä alle eurolla kappale täysin pakkasileinä.


    • kyllä osaavat

      pyytää älyttömiä summia rahapajalla.
      Ei kai kukaan noista tuota summaa maksa?

    • numismaatikko

      Jos rahapajan hinta on pieni, niin aika kovan järkytyksen joudut kokemaan: rahapaja vain höynäyttää ihmisiä saadakseen rahaa, oikeasti keräilyarvo on 80c pakkasileänä/taittamattomana.

      • Sit100vuodenpäästäMyyntiin

        Jep itseltäni löytyy 100 kpl:een iskemätön pakka 1 mk:n seteleitä 1963 A 0086501-0086600 seteleiden edessä olevan A:n päällä "laine"- merkki. Arvo lienee 80 euroa tällä hetkellä.


      • keräilijä..
        Sit100vuodenpäästäMyyntiin kirjoitti:

        Jep itseltäni löytyy 100 kpl:een iskemätön pakka 1 mk:n seteleitä 1963 A 0086501-0086600 seteleiden edessä olevan A:n päällä "laine"- merkki. Arvo lienee 80 euroa tällä hetkellä.

        tuon pakan? maksan 100 eur.


      • Sit100vuodenpäästäMyyntiin
        keräilijä.. kirjoitti:

        tuon pakan? maksan 100 eur.

        ainakaan vielä, kattelen vielä jonkun vuoden tai vuosikymmenen :)


      • toisetkin
        Sit100vuodenpäästäMyyntiin kirjoitti:

        Jep itseltäni löytyy 100 kpl:een iskemätön pakka 1 mk:n seteleitä 1963 A 0086501-0086600 seteleiden edessä olevan A:n päällä "laine"- merkki. Arvo lienee 80 euroa tällä hetkellä.

        A ja pienet numbat, niin kyllä tuo ylittää tuon 80 epaa heittelemällä. Hyvä yritys tuo satkun tarjous... heh-heh!


      • toisetkin kirjoitti:

        A ja pienet numbat, niin kyllä tuo ylittää tuon 80 epaa heittelemällä. Hyvä yritys tuo satkun tarjous... heh-heh!

        löytyy 5 kpl A: 19287616-19223378 väliltä
        3 kpl Ö: 3730827-9347642 välillä
        2kpl Å: 0887865 ja 8285592


        Haluaisin tietää niiden arvon, ne ruskeita 1 markan seteleitä vuodelta 1963.


        Mistä saan tietoja vuodelta 1917:n 250 kopeekan setelistä ja minulta löytyi sellanen, löytyy myös muutamia ulkomaalaisia:

        Espanjan 1000 pesetaa vuodelta 1979
        Portugalin 20 OUROa vuodelta 1971

        kolme muuta outoja seteleitä, en tunnista.


      • anna palaa
        toisetkin kirjoitti:

        A ja pienet numbat, niin kyllä tuo ylittää tuon 80 epaa heittelemällä. Hyvä yritys tuo satkun tarjous... heh-heh!

        Ostaa tuon
        Kirjoittanut: toisetkin / 16.12.08 / klo 23:18 A ja pienet numbat, niin kyllä tuo ylittää tuon 80 epaa heittelemällä. Hyvä yritys tuo satkun tarjous... heh-heh!

        lueppas uudestaa toi a kirjain sen päällä aalto....eli siis ruotsalainen o (..Å..)
        kova olis ollut tarjous 100e.......


    • epätietoinen iitistä

      ketään ostaa markan seteli, sarjanumero: Ä2338588 ei jäljennös.
      Pari muutakin markan seteliä löytyy jos kiinnostaa, aitoja nekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valion maitotehtaalla kapina

      Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa
      Maailman menoa
      94
      2782
    2. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      193
      2302
    3. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      35
      2080
    4. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1865
    5. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1825
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      101
      1552
    7. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      368
      1537
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1384
    9. Mitä kaikkia vikoja

      On kaivatussasi?
      Ikävä
      100
      1361
    10. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      176
      997
    Aihe