Morjes!
Eli tarkoitus olisi miehen kanssa lähteä kuukauden parin päästä käymään..
ollaan ajateltu ihan jotain hostellia vaan, onko kellään kokemuksia ja vinkkejä jostain turvallisista ja edullisista mestoista? mielellään tietenkin keskustan tuntumassa.. ja lähellä coffee shoppeja :D
Minkä hintasta siel shopeissa sitten on..?? kun lähinnä sauhutteleen menossa.ylläri. eli siis kuinka paljon olisi syytä varata käyttö rahaa viikon reissuun, että pysyy sopivissa :D ja ruuissa ja sitten se majoituskin vielä..? mitään sen kummempia emme ole menossa shoppailemaan..
Ja tarviskohan se hostelli varata etukäteen vai voiko luottaa siihen että menee vaan ja paikan päällä käy sitten vasta varaamassa huoneen? että ei nyt ihan taivas alle jää ainakaan?
kiitokset suuret näin etukäteen vastauksista! :))
vinkkejä damin reissulle???
8
4363
Vastaukset
- ddfaf
täytyy sulla olla kun täällä julkisesti kerrot että olet menossa Dameihin asti sauhuttelemaan. Hienoa. Kehottaisin pysymään kotona.
- enpästiedä
Miksi ei saisi mennä sauhuttelemaan?? ei ainakaan aivosolut kuole toisinkuin alkoholin käytössä.
- masterdam
Ensiksi tärkein vinkki: käy lukemassa useilta eri foorumeilta vinkkejä reissua varten. Esim tripadvisor on hyvä paikka ja netistä kyllä löytyy kymmeniä muita foorumejakin täynnä vinkkejä. Lisäksi Amsterdam.info-sivut on todella hyvät!
Lähes kaikki mestat ovat turvallisia, mutta jotkut eivät tykkää majoittua ihan Red light Districtille. Läheiseltä Warmoesstraat-kadun varrelta löytyy hotelleja ja hostelleja joka makuun. Suosittelen tuota katua, koska siitä on todella lyhyt matka rautateiasemalle, RLD on ihan vieressä ja kadulta löytyy todella hyviä Coffee shopeja!
Budjetti täytyy sinun miettiä itse, koska toiset tulee vähemmällä toimeen ja toiset enemmällä Ruoka on samanhintaista kuin Suomessa, joten kannattaa varata siihen rahaa, varsinkin jos mässytyttää. Turhaa on syödä aina kahvilassa tms. Osta jostain safkaa, esim. välipalat ja juomia hotellihuoneeseen niin säästät edes vähän! Coffee shopien menuja löytyy netistäkin, mut muistaakseni 5 g oli n. 12 euroa, riippuu tavaran laadusta ja paikasta, jossain 25 euroakin.
Varaa majoitus etukäteen, vertaile hintojakin. Hotellia on vaikea löytää kovin paljon alle 100 euroa/yö, mutta hostelleja löytyy edullisemmin. Ne vaan täyttyy nopeasti, joten varaa ajoissa! Booking.comista löytyy ja kymmeniltä muilta sivustoilta!
Antoisaa ja tajuntaa laajentavaa matkaa teille :)- konokemusta
Bulldog hotelli. Oltiin viime Uutene Vuotena ja hauskaa oli. Hyvällä paikalla, rento meno ja meininkiwww.bulldog.nl
- Keükubad
Jointit maksoi kesällä 4-8 euroa kappale.
- 5e kakku tai muffinsi
tällä viikolla. Väljää oli joks paikassa. Ota hotelli rautatieaseman läheltä tai sitten jokin majatalo. Tilla oli, mutta netistä saa ehkä halvimmalla.
- jii777
5e kakku tai muffinsi kirjoitti:
tällä viikolla. Väljää oli joks paikassa. Ota hotelli rautatieaseman läheltä tai sitten jokin majatalo. Tilla oli, mutta netistä saa ehkä halvimmalla.
kannatta majottua flying pig downtown hostelliin. on äänestetty maailman top 10 hostellien joukkoon... ei mikään halvin mutta hyvästä kannatta vahä maksaa ja loistava sijainti.
- vinks-vinks
hotel multatuli (vieressä hotel plant)sopii romanttisesti myös parille jo nimensäkin puolesta. hyvä sijainti ihan rautatieaseman lähellä.
äijä varmaan viihtyy Excalibur baarissa. kunnon rokkimeininki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837121Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176205Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405118Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193485Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400