Viinan hinta nousee

Jaahas. Ny se taas alkaa. Laitetaan vaan ravintolat aikaisemmin kiinni, ei se haittaa, mutta miksi viinan hintaa pitää nostaa? Kyllä luonto omansa pois korjaa, jos ei homma pysy hanskassa. Viroonko nekin rahat taas hukataan?
9945
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Viinan hintaa nostetaan sillä sen epäillään vaikuttavan kokonaiskysyntään kielteisesti. Alkoholiperäiset sairaudet ovat erittäin suuri osa Suomen terveydenhuollon budjettia. Olisin täysin veronkorotuksien puolesta jos tiedettäisiin niiden selvästi vähentävän viinan kulutusta. Verojen nosto lisää viinan hakua virosta ja valtio saattaa menettää erittäin suuren rahamäärän menetettyinä verotuloina. Viinan törkeä hinta on myös epäoikeudenmukaista niille, jotka osaavat käyttää sitä kohtuudella. Minä ostankin viinani virosta, sillä hinta on väliltä kolmasosa-puolet Suomen hinnoista.

Siinä penni ajatuksistani asiaan liittyen :P

Äänestä
  • H-linnan eteläpuolella Viro olisi minunkin ALKOni. Mutta taas tämä etu koskee vain syrjäseudulla asuvia.

    Äänestä

  • jokainen narkkari kitisee aina aineen hinnasta. jos se merkkaa sulle noin paljon, niin lienee syytä olettaa, että ongelmia sullakin on, vaikka sivistyneestä käytöstä kirjoitatkin. mulla ei ainakaan tunnu, vaikka se pullo kossua maksais vaikka 30 euroo. sillä vois jo vähän korjata vero- ja terveydenhuoltotilannetta. mutta kitistään vaan, kun tappoliemi maksaa aina liikaa, varsinkin ongelmaisen mielessä.

    Äänestä

  • sullakin kirjoitti:

    jokainen narkkari kitisee aina aineen hinnasta. jos se merkkaa sulle noin paljon, niin lienee syytä olettaa, että ongelmia sullakin on, vaikka sivistyneestä käytöstä kirjoitatkin. mulla ei ainakaan tunnu, vaikka se pullo kossua maksais vaikka 30 euroo. sillä vois jo vähän korjata vero- ja terveydenhuoltotilannetta. mutta kitistään vaan, kun tappoliemi maksaa aina liikaa, varsinkin ongelmaisen mielessä.

    Taidat ajatella putkimaisesti. Jos viinan hinta olisi 30e pullo, valtion miljardin euron viinaverotulot romahtaisivat täysin kysynnän laskettua. Terveydenhuollon tilanteesta on vaikea sanoa mitään, sillä virosta tuodaan suuria määriä viinaa kerralla, ja joillakin kulutus nousee jos kaapit ovat täynnä viinaksia. Kokonaisvaikutus (verotulot ja viinaralli) olisi ehdottomasti negatiivinen.

    Eniten minua häiritsee silti miedompien juomien, liköörien, lonkeroiden, siiderien, hinta. Nyt täytyy ostaa aina sitä vahvinta sorttia, että saa rahoille edes jonkinlaista katetta.

    Äänestä

  • UPDATE_8964316 kirjoitti:

    Taidat ajatella putkimaisesti. Jos viinan hinta olisi 30e pullo, valtion miljardin euron viinaverotulot romahtaisivat täysin kysynnän laskettua. Terveydenhuollon tilanteesta on vaikea sanoa mitään, sillä virosta tuodaan suuria määriä viinaa kerralla, ja joillakin kulutus nousee jos kaapit ovat täynnä viinaksia. Kokonaisvaikutus (verotulot ja viinaralli) olisi ehdottomasti negatiivinen.

    Eniten minua häiritsee silti miedompien juomien, liköörien, lonkeroiden, siiderien, hinta. Nyt täytyy ostaa aina sitä vahvinta sorttia, että saa rahoille edes jonkinlaista katetta.

    Tästä asiasta olen samaa mieltä. Entisen *perjantaipullon* asemesta löytyy *viinarallin* tuliaisina kaapista, pullo jokaiselle viikon päivälle. Ja lisääntyneet terveyshaitat ainoastaan jää näin ollen, vain valtion maksettavaksi.

    Äänestä

  • ostamassa Virosta, osta Suomesta, äläkä kitise hinnasta kun muutenkin olet niin kohtuullinen, ei kai se paljon enempää tee kun matkatkin laskee hinnan päälle, turhan rutkuttaja taidat olla, ehkä pierasetkin sisäänpäin.

    Äänestä

kunnon korotukset viinan hintaan eikä mitään lälläri korotuksia. kapakat kiinni viimeistään
kahdelta siinä olisi hyvä alku.

tämä nykyinen aina saatavilla oleva linja on jo
pitkään syönyt vanhaa kunnon pimeäpullo bisnestä.
me ollaan poikain kanssa kaavailtu että viinan
hinta pitäs olla alkossa 20e kossulle ja sitä rataa.

siinä viinan myynnin ohessa voisi myydä muutakin,
mitä nyt juhliva kansa tarvii. kunnon korvausta vastaan tietenkin. pahimpia haittoja bisnekselle
kun tekee aineen laillisuus ja hyvä saatavuus.
nämä yhdistettynä alhaiseen hintaan ovat suorastaan tappamassa hyvän bisneksen.

me trokarit ry:ssä olemme sitä mieltä että paras
ratkaisu olisi kieltolaki. se olisi parasta mitä
voisi ajatella, noin siis ihan busineksen kannalta ajateltuna. rahat meille vastuu teille
ja ongelmat, no ne ei meille kuulu.

sarkasmi(ko)?

Äänestä

on se väärin että kansalaisillakin on varaa ostaa viinaa,on parempi että viinaa on tarjolla vain rikkaille (lue viisaille)viisasten juoma.käyttäkööt muut korvikkeita.

Äänestä

Kannattaa kiirehtiä ostoksille ja ostaa vanhalla hinnalla niin kauan kuin tavaraa riittää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Variaattori kirjoitti:

Jaahas. Ny se taas alkaa. Laitetaan vaan ravintolat aikaisemmin kiinni, ei se haittaa, mutta miksi viinan hintaa pitää nostaa? Kyllä luonto omansa pois korjaa, jos ei homma pysy hanskassa. Viroonko nekin rahat taas hukataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu