Perintörahoja käytetty yhteisen omaisuuden hankkimiseksi

Neuvoja tarvitaan

Kuinka erotapauksessa menetellään, jos toisen puolison perintönä saatuja varoja on käytetty osana yhteisen kodin hankkimiseen ja uuden asunnon lunastajiksi on merkattu molemmat osapuolet - uuden asunnon rahoituksena siis olleet sekä toisen puolison perintönä saadut rahat että loppurahoituksena yhteiset rahat? Onko perintörahat siis mennyttä? Miten pitäisi nyt menetellä?

8

3284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko puolisoilla

      avioehtoa.

      • Sorry unohtui..

        Sorry!!!Siis on avioehto,jossa on maininta,että ei oikeutta toisen perintönä saatuun omaisuuteen, mutta nyt hämää siis tyhmää se, että nyt kaikissa nykyisissä kuiteissa lukee molempien nimi,vaikka osana rahoituksena käytetty perintörahoja.


      • anzu.-
        Sorry unohtui.. kirjoitti:

        Sorry!!!Siis on avioehto,jossa on maininta,että ei oikeutta toisen perintönä saatuun omaisuuteen, mutta nyt hämää siis tyhmää se, että nyt kaikissa nykyisissä kuiteissa lukee molempien nimi,vaikka osana rahoituksena käytetty perintörahoja.

        Hei. Puolisolla ei ole avioikeutta peryttyy omaisuuten. Avioeron sattuessa se osa omaisuudesta joka on hankittu perytyllä omaisuudella (sen myymisen tuloksena saadulla omaisuudella yms.) on ulkona osituksesta eli siis ei ole toisen aviopuolison omaisuutta eikä hänennä oli oikeutta vaatia siitä omaa puoltaan. Voi olla että vastaus onkin jo tullut muttei koneeni suostu lataamaan viestejä joten vastasimpahan nyt tänän. www.finlex.fi niin löydät lisää avio-oikeudesta yms.


    • ovat ..

      jos ei ole avioehtoa..

    • näin on

      mitä rahoja mihinkin on käytetty, jos avioehtoa ei ole.

    • Perintöä valvomassa

      Perintö on vain puolison omaa omaisuutta, kun sen saa. Mutta jos puoliso käyttää vaikka perintörahat yhteisen asunnon / harrastuksen rahoittamiseen, niin siinä menivät. Siinähän alkaa todistella, että asunto on perintörahoilla ostettu.

      • Outoa..

        Voiko asia todella olla näin?!


      • nix nax
        Outoa.. kirjoitti:

        Voiko asia todella olla näin?!

        Oleellista on, että puolisolla ei ollut avio-oikeutta saamaasi perintöön.

        Ns. surrogaattiperiaatteen mukaan (AL 35.2) avio-oikeutta ei ole omaisuuteen, josta avioehtosopimuksin taikka lahjakirjassa tai testamentissa on niin määrätty, EIKÄ MYÖSKÄÄN SIIHEN, MIKÄ ON TULLUT SELLAISEN OMAISUUDEN SIJAAN.

        Jos siis voit osoittaa, että määräosa asunnon hankintahinnasta on rahoitettu sinun avio-oikeudesta vapaalla omaisuudellasi, niin vastaava suhteellinen osuus asunnon jakoarvosta katsotaan sinun avio-oikeudesta vapaaksi omaisuudeksesi, joka erotetaan osituksen ulkopuolelle sinun yksityisiksi varoiksesi. Loppuosa omaisuudesta ositetaan normaalisti.

        Tässä linkki avioliittolakiin (AL)
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1929/19290234


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2069
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1425
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1399
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1245
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1192
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1017
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1016
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      991
    9. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      984
    10. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      335
      973
    Aihe