Perintörahoja käytetty yhteisen omaisuuden hankkimiseksi

Neuvoja tarvitaan

Kuinka erotapauksessa menetellään, jos toisen puolison perintönä saatuja varoja on käytetty osana yhteisen kodin hankkimiseen ja uuden asunnon lunastajiksi on merkattu molemmat osapuolet - uuden asunnon rahoituksena siis olleet sekä toisen puolison perintönä saadut rahat että loppurahoituksena yhteiset rahat? Onko perintörahat siis mennyttä? Miten pitäisi nyt menetellä?

8

3212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko puolisoilla

      avioehtoa.

      • Sorry unohtui..

        Sorry!!!Siis on avioehto,jossa on maininta,että ei oikeutta toisen perintönä saatuun omaisuuteen, mutta nyt hämää siis tyhmää se, että nyt kaikissa nykyisissä kuiteissa lukee molempien nimi,vaikka osana rahoituksena käytetty perintörahoja.


      • anzu.-
        Sorry unohtui.. kirjoitti:

        Sorry!!!Siis on avioehto,jossa on maininta,että ei oikeutta toisen perintönä saatuun omaisuuteen, mutta nyt hämää siis tyhmää se, että nyt kaikissa nykyisissä kuiteissa lukee molempien nimi,vaikka osana rahoituksena käytetty perintörahoja.

        Hei. Puolisolla ei ole avioikeutta peryttyy omaisuuten. Avioeron sattuessa se osa omaisuudesta joka on hankittu perytyllä omaisuudella (sen myymisen tuloksena saadulla omaisuudella yms.) on ulkona osituksesta eli siis ei ole toisen aviopuolison omaisuutta eikä hänennä oli oikeutta vaatia siitä omaa puoltaan. Voi olla että vastaus onkin jo tullut muttei koneeni suostu lataamaan viestejä joten vastasimpahan nyt tänän. www.finlex.fi niin löydät lisää avio-oikeudesta yms.


    • ovat ..

      jos ei ole avioehtoa..

    • näin on

      mitä rahoja mihinkin on käytetty, jos avioehtoa ei ole.

    • Perintöä valvomassa

      Perintö on vain puolison omaa omaisuutta, kun sen saa. Mutta jos puoliso käyttää vaikka perintörahat yhteisen asunnon / harrastuksen rahoittamiseen, niin siinä menivät. Siinähän alkaa todistella, että asunto on perintörahoilla ostettu.

      • Outoa..

        Voiko asia todella olla näin?!


      • nix nax
        Outoa.. kirjoitti:

        Voiko asia todella olla näin?!

        Oleellista on, että puolisolla ei ollut avio-oikeutta saamaasi perintöön.

        Ns. surrogaattiperiaatteen mukaan (AL 35.2) avio-oikeutta ei ole omaisuuteen, josta avioehtosopimuksin taikka lahjakirjassa tai testamentissa on niin määrätty, EIKÄ MYÖSKÄÄN SIIHEN, MIKÄ ON TULLUT SELLAISEN OMAISUUDEN SIJAAN.

        Jos siis voit osoittaa, että määräosa asunnon hankintahinnasta on rahoitettu sinun avio-oikeudesta vapaalla omaisuudellasi, niin vastaava suhteellinen osuus asunnon jakoarvosta katsotaan sinun avio-oikeudesta vapaaksi omaisuudeksesi, joka erotetaan osituksen ulkopuolelle sinun yksityisiksi varoiksesi. Loppuosa omaisuudesta ositetaan normaalisti.

        Tässä linkki avioliittolakiin (AL)
        http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1929/19290234


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe