Kyllä tästä vielä riemu repeää, ku Himanka-Kalajoki kuntaliitos toteutuu. Kalajoen Berlusconi tulee kertomaan Himankalaisille, mitä mieltä Himankalaiset ovat.
Himanka- Kalajoki
9
2135
Vastaukset
- stoori loppui
Joko se Finn-Marin vasta rakennetun tehtaan stoori Kalajoella loppui...lähes kaikki 40 kuulemma "lomalla". Ja kunta maksaa.
- ;);)
eikös siellä "valot sammu" vuoden vaihteessa....
Luvattiin usealle töitä mut mitä tuostakin jäi käteen/veronmaksajille - kunta
maksaa
- voi jes
Miks himankan pitää liittyä siihen paskaan? Juma niitä kalajoen hinttejä ei kestä erkkikään.
- yhistystä
älähän pilaa meidän himankalaisten mainetta paskan jauhamisella, on hyvä että ollaan kalajokea ja sieltä ehkäpä turvaa tulevaisuudessa tulee.
- paluumuuttja
yhistystä kirjoitti:
älähän pilaa meidän himankalaisten mainetta paskan jauhamisella, on hyvä että ollaan kalajokea ja sieltä ehkäpä turvaa tulevaisuudessa tulee.
Mietippä tätä viimeistä surkeaa ambulanssikuljetussekoilua
- pettynyt jälleen
paluumuuttja kirjoitti:
Mietippä tätä viimeistä surkeaa ambulanssikuljetussekoilua
Kyllä ei voi muuta sanua ku että menee himankalaisilla kohta tosi huonosti ku liittyvät kalajokeen. Näkeehän sen tässä ambulanssijutussakin kun ei saa enään edes kunnon hoitoa ja joutuu apua odottaa puolet kauemmin kuin vielä hetki sitten kun ambulanssi tuli paljon lähempää Lohtajalta. Kannuskin olisi nopeammin auttamassa apua tarvitsevia himankalaisia kun odottaa että kalajoelta saakka saapuu apu.
- Z.
Lohtajalle 10, Kannukseen 25, Kalajoelle 30 km. Mistähän ambulanssin olisi järkevin tulla tosi hädän hetkellä? Ja muutenkaan ambulanssi ei ole sellainen "palvelu" jota voisi suoraan verrata muihin himankalaisten asioimisiin Kalajoella. Sen valinta ei ole vapaaehtoinen, ja vastaavien tapausten vuoksi on Suomessakin ihmishenkiä menetetty.
- --- --- - -----
Z. kirjoitti:
Lohtajalle 10, Kannukseen 25, Kalajoelle 30 km. Mistähän ambulanssin olisi järkevin tulla tosi hädän hetkellä? Ja muutenkaan ambulanssi ei ole sellainen "palvelu" jota voisi suoraan verrata muihin himankalaisten asioimisiin Kalajoella. Sen valinta ei ole vapaaehtoinen, ja vastaavien tapausten vuoksi on Suomessakin ihmishenkiä menetetty.
Höpöhöpö, se joka leikkiin ryhtyy - pitää se kestää.. Tarkoittaen sitä että mitäs meni Himanka tukkiin lusikkaansa Kalajoen soppaan ja sopimaan että kunnat liitetään. Olis kannattu miettiä sillon.. Niinhän se menee että teoriassa lähin ambulanssi tulee, mutta käytäntö on toista.
Ala on raadollista, vain raha merkkaa terveysalallakin vaikka ihmisten takia tuota työtä kait tehään?
Ja koska sen valinta ei ole vapaaehtoinen - tartteeko siitä tässä vaiheessa enää urputtaa ja levittää paskapuheita?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan653442Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282990- 1212366
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452- 121424
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631346Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131098- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13822