Termostaatin anturi gl 1100

Ongelmana on se, että anturi ei pelitä ja uusi maksaa yli 70 euroa. Olisiko missään automerkissä käypänen anturi? Jossa on sama kierre ja pituus noin suurinpiirtein? auton vastaava maksaa alle 20 euroa. Alkuperäinen on tietenkin alkuperäinen, mutta mikä siinä maksaa? Eihän sen tarvii muuta kun "ilmoittaa" flektille, että alahan jäähdyttää? Onko kellään kokemuksia?
3487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarvitset seuravat tiedot: kierteen koko/tyyppi, kytkentälämpötila ja liittimien tyypin. Itse lainasin autotarvikeliikkeestä Facomin kirjaa ja etsin vastaavan kytkimen. Liittimiltään sopivaa ei löytynyt, mutta hieman johtoa ja juottamista ja alta kympillä selvittiin, ollut paikoillaan neljä kesää, ei ongelmia. Pyörätyyppini ylikuumenemistaipumuksen vuoksi valitsin pari astetta alemmalla kytkentälämpötilalla toimivan mallin.

Äänestä
  • gl 1100:n? Minkälainen on anturi jonka löysit ja mistä sen löysit? Itse kävin kaikki varaosalikkeet läpi ja eipä löytynyt sopivalla kierteellä olevaa vastaavaa. Kierre on M18 ja 1,5 mm nousulla. Kytkeytymislämpötila on 98-102 astetta. Liittimillähän ei ole paljon merkitystä. alkuperäisessähän on kaksi eli toinen on maa. Jos löytyy yksinapainen niin alkuperäisestä toinen vaan maihin.

    Äänestä

  • Eli menet sellaiseen varaosa liikkeeseen josta kyseinen katalogi löytyy(FAE)voi olla tietenkin joku toinenkin(facom)vai muistikohan nimen väärin?
    Siellä on kattava valikoima antureita valitsee vain lämpötila alueen ja kierteen johdotusta täytyy vain itse muokata. Laitan tämän nyt tänne niin muutkin sen löytävät. Elikkä se on samanlainen melkein kuin honda accord 95 eteenp.,
    civic 1.5 icx 92 eteenp. Hintaa on 16 euroa kuin alkuperäinen yli 70 euroa. Aikamoinen ero.
    T- gl 1100.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gl 1100 kirjoitti:

Ongelmana on se, että anturi ei pelitä ja uusi maksaa yli 70 euroa. Olisiko missään automerkissä käypänen anturi? Jossa on sama kierre ja pituus noin suurinpiirtein? auton vastaava maksaa alle 20 euroa. Alkuperäinen on tietenkin alkuperäinen, mutta mikä siinä maksaa? Eihän sen tarvii muuta kun "ilmoittaa" flektille, että alahan jäähdyttää? Onko kellään kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu