Millä Saigoniin Thaimaasta?

to saigon

Olisi halu päästä Vietnamiin ja Saigoniin Thaimaasta lähi päivinä, ja koska lentäminen bangkokista ei näytä valoiselta, on harkittava muita vaihtoehtoja.

Eli olisiko kokemuksia ja neuvoja muista kulkuneuvoista?

Iso kiitos!

3

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai singaporen

      kautta pääsee. Airasia lennättää halvalla!
      Niin mekin menemme tammikuussa!

    • -¨-¨-

      Khao San Roadilta käyt kyselemässä, sieltä löytyy paljon neuvoja. Bussilla puksuttelu Phnom Penhin kautta taitaa olla vaihtoehtona. Ihan mihin vaan Khao San Roadin mini-bussiin en kuitenkaan menisi. Suosittelen virallisia, valtiollisia busseja, jotka tod.näk. lähtee itäiseltä Ekamai(?)bussiasemalta eikä maksa paljon. VIP-bussit on parhaita. Tuleepahan samalla nähtyä Cambodiaa.

      Jos ei ole kiire Saigoniin, pääsee PP:stä laivallakin Mekhongia pitkin. Tai pikkuteitä pitkin merenrantaa ja voi poiketa vaikka tsekkamassa Sihanoukvillen ja muut saaret.

      Netistä kannatta katsoa LonelyPlanetin Thorn Tree saitilta neuvoja, sieltä voit myös kysyä ja saat ehkä enemmän infoa kuin täältä. Sieltä TT:stä löytyy myös tietoa rajanylityksistä ja -muodollisuuksista, viisumin tod.näk. saa rajalta.

      Toinen hyvä Vietnamtietolähde on netissä reidontravel.com, sieltä löytyy niin paljon tietoa, ettei tarvii ostaa opaskirjaa ollenkaan, kartat ja muut saa printattua tarpeen mukaan.

    • -¨-¨-

      Jos on kiiru, niin kyllä sieltä Phnom Penhistä taitaa päästä lentäenkin Saigoniin. Itseä vaan houkuttais eniten tuo Mekhongia pitkin seilaus, kun tuli viimeksi lennettyä suoraan Saigoniin.

      Toinen paikka, mistä lentoja voi olla on Siam Reap. Samalla reissulla voit käydä katsastamssa Angkor Watin.

      Saattaa Bangkokista päästä junallakin, ainakin Cambodjan rajalle asti. Käy kyselemässä Hualamphongin asemalla. Tosin nyt siellä taitaa olla aika ryysis, kun monet pyrkivät laillasi pois BKK:sta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7545
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4163
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3675
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2456
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2378
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2319
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      44
      2302
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe