Talvirenkaat

Kärry

Pitääkö kevyt perävaunuissa(jarruttomat)talvella olla nastat alla.

5

2350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 157db

      ei pidä.

      • ei tarvi, jarrullisessa samanlaiset kuin vetoautossa.


      • kärry
        sitroen kirjoitti:

        ei tarvi, jarrullisessa samanlaiset kuin vetoautossa.

        Kiitos kiitos tiedosta,itellä eka tuollainen perävaunu enkä ole koskaan oikeen perehtynyt näihin asioihin.


      • kaaakk
        kärry kirjoitti:

        Kiitos kiitos tiedosta,itellä eka tuollainen perävaunu enkä ole koskaan oikeen perehtynyt näihin asioihin.

        Jos kyseessä on kevytperävaunu niin talvirenkaita nastoilla tai ilman ei tarvita rippumatta siitä millaiset renkaat on vetoautossa.

        esim. asuntovaunu alle 750 kg jarruin ei tarvitse lain mukaan erillisiä talvirenkaita, saati nastoja.


      • rs
        kaaakk kirjoitti:

        Jos kyseessä on kevytperävaunu niin talvirenkaita nastoilla tai ilman ei tarvita rippumatta siitä millaiset renkaat on vetoautossa.

        esim. asuntovaunu alle 750 kg jarruin ei tarvitse lain mukaan erillisiä talvirenkaita, saati nastoja.

        jarrullisessa b luokaan kytketyssä tarvii talvirenkaat. nastat jos autossa on nastat ja kitkat tai nastat jos autossa kitkat. jarruttomia ei talvirengaspakkoa. sit viäl o tää c luokka, jos ei oo koko kalustos talvirengaspakkoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      264
      10874
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      76
      2991
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2668
    4. 88
      2540
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      151
      2252
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      267
      2119
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1461
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1425
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      132
      1331
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      35
      942
    Aihe