Kaksisuuntaisen oireita?

Naapurini käytös saa minut miettimään, että mikä ihme häntä vaivaa.
Hän on lähes 40 v, hyvinpukeutuva nainen.
Välillä hänelle tulee kausia, jolloin hän:
1. soittaa musaa todella kovaa (kuin teinit)
2. paiskoo kaapin ovia, siirtelee huonekaluja ym. kovaäänisesti pitkin öitä tai aikaisin aamulla. tämä siirtely ja paiskominen kestää 1,5-2,5 tuntia kerrallaan
3. hän leuhkii ja valehtelee ja esittää olevansa hienompi ja rikkaampi kuin onkaan ja väittää esim. olevansa jatkuvasti hienoilla työmatkoilla, vaikka todellisuudessa hän paiskoo huonekaluja kotona.
4. hän puhuu puhelimeen todella kovalla äänellä ja ihan kritiikittömästi, esim. että on jutellut psykiatrin kanssa miesongelmistaan.
Nämä kaudet kestävät pari kuukautta sitten tulee taas parin kuukauden rauha. Ihminen on työsskäyvä, mutta sosiaalisia suhteita ei juuri ole. Aina kotona.
Alkaa jo väsyttämään tuo jatkuva yöllinen paiskominen, mutta minkäs teet. Ja ilmeisesti on hoidossa, kun puhuu psykiatrista. Ja asiahan ei periaatteessa pitäisi kuulua minulle, mutta kun valitettavasti kuuluu ja kovaa!!!
61795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

tarvitse eoisen puheluja kuulla,Meidän yläkertalaisella ei ola lainkaan omaa elämää,vaan hän kuuntelee jokaisen askeleen jonka kävekaa.Ei koskaan ty:tä auki eikä radiota.Ilmanvaihto kanavia rassaa jotta paremmin kuulisi joka sanan joka puhutaan.Tärkeimmät puhelut soitankin ulkona,ettei se kyylä kuuntale.En minäkään omia asioita tuollaisella kyylälle puhuisi,vaan puhuisin puutaheinää.Elä omaa elämääsi älä naapurin.

Äänestä
  • Onko tuo yläkertalainen vainoharhainen.???Luulosairaat ja vainoharhaiset kuvittelevät,että heistä puhutaan.Älä välitä ja anna rassailla joka kolo auki.Jos hän tulee seiniesi läpi poraamalla kuuntelureikiä,niin ilmoita isännöitsijälle.

    Äänestä

Maaniseltahan tuo periaatteessa kuulostaa.

Äänestä
  • Luulo ei tosiaankaan ole tiedon väärti.Älkää kuvitelko ja turhaan miettikö mikä naapureitanne vaivaa.Tehkää ahkerasti työnne ja hoitakaa omat asianne kiitettävästi.Siitä te saatte hyvän mielen itsellenne.

    Äänestä

Minusta ei voi tietää,mikä toisella ihmisellä(sinun kertomasi mukaan) naapurilla on pielessä.Hän elää omalla tavallaan ja sillä selvä.Jos hän käy psykiatrilla ei se kerro,että hän olisi mielisairas.Me kaikki olemme erilaisia ihmisiä omine luonteenpiirteinemme.

On myöskin sellaisia ihmisiä,jotka tosiaan valvovat yönsä ja nukkuvat päivällä.He työskentelevät mielummin hiljaiseen aikaan ja saavat hyvää tulosta.Varsinkin kaupunkielämä on niin meluisaa,että minäkin tunnen useita,jotka nykyään nettimaailmassa hoitavat/tekevät työnsä yöaikaan netissä (en tarkoita seksityöntekijöitä),vaan ihan tavallisia yksityisyrittäjiä.Yöllä hereillä ollessaan,varsinkin jos elämänrytmi on koko ajan juuri päinvastoin kuin valtaväestöllä,ei yötyöskentelijä huomaakaan,että toiset nukkuvat.Hän elää samalla tavalla kuin me elämme päivällä.Mutta hyvin harvalla ihmisellä on mahdollisuus tehdä työtään juuri silloin,kun hänelle itselleen sopii.Tottahan yötyöskentelijä on päivälläkin hereillä osittain ja hoitaa asioitaa.

Taiteilijoita on paljon sellaisia,jotka työskentelevät milloin heille sopii.Monet yli kymmenen tuntia vuorokaudessa,mutta sitä ei huomaa,kun he ovat melkoisen kuva-aktiivisia yöllä mielikuvituksen lentäessä ja maalaavat yöaikaankin melkoisen paljon(jotkut).

Naapurisi ei tarvitse olla kovinkaan sairas,mutta lääkkeillä(pienilläkin annoksilla) on haittavaikutuksia.Toisista saattaa tulla ihan hurjimuksia ja välinpitämättömiä.Psykiatrisia sairauksia on niin paljon,että ei tavallinen kaduntallaaja voi todellakaan tietää,mistä milloinkin on kysymys.

Mutta,jostakin syystä sinua näyttää kiinnostavan naapurisi asiat.Millaiset ovat sinun itsesi sosiaaliset suhteet?Teetkö sinäkin töitä öisin,jos muita talonasukkaita tuo ei häiritse?Oletko sinä itse rehellinen kaikissa asioissasi.?Ja yksi asia.Nykyaika on aivan jotain muuta kuin ennen.Kontaktit muihin ihmisiin solmitaan hyvin pitkälle internet-yhteyksien välityksellä.Enää ei ole kasvokontakteja samalla tavalla kuin oli ennen.Ja työmatkat tosiaankin tehdään internetin välityksellä.Firmta myyvät ja vaihtavat tuotteita ja raha liikkuu netin välityksellä.

Mutta oli miten oli niin psykiatrilla käyvän ihmisen ei todellakaan tarvitse olla heti mielisairas ja kaheli.Amerikassa psykiatrilla käy yleensä rikkaita ja hyvinvoipia firmojen johtajia.Ne joilla on rahaa.Myöskin,jotta työasiat nyky-yhteiskunnassa sujuisivat mahdollisimman hyvin,niin täällä ovat psykiatrit kovassa huudossa.Jos haluat saada parempaa tulosta,niin ammattiauttajat tekevät työtä monen menestyvän ihmisen rinnalla.

Mutta sinulle minä sanoisin.Mieti asioita tykönäsi.Jos haluat olla ihan varma asiasta,niin kysy ihmiseltä(naapuriltasi) suoraan,mikä hänellä on,kun huonekalut lentävät ja kolinat ym.rasittavat yömelut häiritsevät sinua.Vai kiinnostaako sinua ihan muuten vain naapurisi asiat!

Äänestä

JOkaisella ihmisellä on oikeus soittaa huolestaan lääkäriin jos joku naapuri ei selviä normaalista elämästä sääntöjen mukaan.Lääkäri voi auttaa ystävääsi eikä välttämättä kukaan välitä eikä tiedä hänen vaikeuksista koska monesti sairas ei osaa itse hakea apua.On hyvä olla huolissaan ja puuttua kun asia ei korjaannu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mietityttää kirjoitti:

Naapurini käytös saa minut miettimään, että mikä ihme häntä vaivaa.
Hän on lähes 40 v, hyvinpukeutuva nainen.
Välillä hänelle tulee kausia, jolloin hän:
1. soittaa musaa todella kovaa (kuin teinit)
2. paiskoo kaapin ovia, siirtelee huonekaluja ym. kovaäänisesti pitkin öitä tai aikaisin aamulla. tämä siirtely ja paiskominen kestää 1,5-2,5 tuntia kerrallaan
3. hän leuhkii ja valehtelee ja esittää olevansa hienompi ja rikkaampi kuin onkaan ja väittää esim. olevansa jatkuvasti hienoilla työmatkoilla, vaikka todellisuudessa hän paiskoo huonekaluja kotona.
4. hän puhuu puhelimeen todella kovalla äänellä ja ihan kritiikittömästi, esim. että on jutellut psykiatrin kanssa miesongelmistaan.
Nämä kaudet kestävät pari kuukautta sitten tulee taas parin kuukauden rauha. Ihminen on työsskäyvä, mutta sosiaalisia suhteita ei juuri ole. Aina kotona.
Alkaa jo väsyttämään tuo jatkuva yöllinen paiskominen, mutta minkäs teet. Ja ilmeisesti on hoidossa, kun puhuu psykiatrista. Ja asiahan ei periaatteessa pitäisi kuulua minulle, mutta kun valitettavasti kuuluu ja kovaa!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu