Kirjallisuutta arkkitehtuurista kiinnostuneelle?

aiaii

Hei, avomieheni on hyvin kiinnostunut arkkitehtuurista ja aikeissa hakea (taas) ensi keväänä alaa opiskelemaan. Joululahjatoiveissa olikin jokin arkkitehtuuria käsittelevä kirja.

Suosituksia? Viime keväänä mies lueskeli jotain Le Corbusieristä ja olettaisin että 1900-luvun arkkitehtuuri ois semmonen kiinnostava aihe. Kielenä englanti tai suomi.

Esim. tällaista harkitsin http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=0714835242

Kiitos :)

5

1317

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • aiaii

        Kiitos vinkistä :) Onko tuossa mainitsemassasi teoksessa kuvia? Olettaisin, että kirjaa olisi mukava myöskin vain selailla ja katsella kuvia.


      • osastolta
        aiaii kirjoitti:

        Kiitos vinkistä :) Onko tuossa mainitsemassasi teoksessa kuvia? Olettaisin, että kirjaa olisi mukava myöskin vain selailla ja katsella kuvia.

        löytyy kivoja kuvakirjoja, semmoisiakin, joita voi itse väritellä.


      • aiaii
        osastolta kirjoitti:

        löytyy kivoja kuvakirjoja, semmoisiakin, joita voi itse väritellä.

        Jahas, että tälle linjalle mentiin sitten. Vinkkejä otetaan yhä vastaan.


      • olis
        aiaii kirjoitti:

        Jahas, että tälle linjalle mentiin sitten. Vinkkejä otetaan yhä vastaan.

        Oma suosikkini on Ernesto Caravalhon teos Muodon tuolla puolen, arkkitehtuurin toinen todellisuus.
        Kirja muodostuu monikerroksisista kudelmista ja limityksistä niin, ettei aina ole varma, mitä milläkin tarkoitetaan. Vasta ajan myötä poksahtelee päähän oivalluksia, jotka ovat velloneet hämäränä puurona korvien välissä aiheuttaen turhautumista, jopa kiukkua. Teemat ovat hyvin jäsenneltyjä, ja kuvat valittu hyvällä maulla. Mustavalkokuvat ovat todellisia helmiä, esimerkkinä mainittakoon vanha skotlantilainen linnoitus, joka on saatu näyttämään aivan Pihtiputaan mummon mökiltä! Huimaa.
        Kirja saattaa olla liian kompleksinen aloittelijalle, jolle voisin suositella Panu Kailan Talotohtoria.
        Tässä perusopuksessa liikutaan ruohonjuuritasolla vaikka välillä noustaankin aivan omiin sfääreihin.
        Kirjasta on moneksi; lähes uskonnollista paatosta hehkuvat “kymmenen käskyä”, jotka tekee mieli ahmia aina vain uudelleen. Löytyy Papintappajaa ja Kuolemankelloa, virttynyttä seinähirttä ja rapistunutta maalia. Kulinaristit nauttivat varmasti runsaista lattiasienikasvustoista, jotka mehevinä ovat saattaneet vallata koko talon. Homejuuston ystävät pääsevät käsiksi homeen salaisuuksiin. Jännää!
        Jos tykkää vanhasta ryppyisestä isoäidistään, tykkää myös tästä kirjasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe