Uskonto ja seksi

S_guru

Monet erheellisesti ajattelevat, että uskonnollisten yhdyskuntien suhtautumien seksuaalisuuteen johtuisi jostain hengellisestä ideamaailmasta, tai että seksuaaliset moraalisäännöt ovat tulleet Jumalan ilmoituksina seurakuntalaisten keskuuteen.

Tosiasiassa uskonnolliset moraalisäännöt ovat yksinkertaisesti yhteisön moraalisääntöjä, jotka yhteisö on itse luonut jäsentensä seksuaalisuutta kontrolloimaan. Uskonnon säännöt noudattavat niitä sääntöjä joita kussakin yhteiskunnassa vallitsee. Yhteiskunnassa vallitsevat seksuaalisuuden säännöt taas riippuvat koko yhteiskunnan toiminnasta, ja etenkin siitä, minkälainen on perheen asema yhteiskunnassa. Se, että tänne muuttavilla muslimeilla on erilainen seksuaalimoraali, kuin suomalaisilla, johtuu siitä, että he ovat usein eläneet maanviljelyä harjoittaneessa klaaniyhteiskunnassa, jota hallitsevat omat tapansa solmia avioliitot ja niihin kiinteästi kuuluvat taloudelliset velvoitteet.

Keskeistä kaikkien yhteiskuntien seksuaalisille moraalisäännöille on se, että seksi pyritään rajaamaan avioliittoihin, jolloin lasten ja naisten asema turvataan yhteiskunnassa taloudellisesti. Silloin, kun naisen taloudellinen asema perustuu siihen, että hänen aviomiehensä elättää hänet, niin naisille on ensiarvoisen tärkeää, että estetään se, että mies häipyisi kotoa elättämästä vaimoa ja lasta, ja lähtisi jonkun toisen naisen mukaan. Alkoholin käyttöä taas on tarpeellista suitsia, sillä alkoholi on suora tie uskottomuuteen ja sitä kautta uhka perheille. Siksi, kun seurakunta kokoontuu, niin kun se keskustelee niistä säännöistä, joiden mukaan seurakuntalaisten tulisi elää, etenkin seurakunnan naiset nimenomaan vaativat, että seksi pitää rajata vain aviovuoteeseen, ja kaikenlainen asian yli hyppiminen pitää ankarasti tuomita ja siihen syyllistyneitä pitää rangaista mahdollisimman ankarasti. Avioero on myös kielletty, sillä keskeinen moraalinen sääntökysymys on lopulta se, saako aviomies jättää perheensä ja häipyä muualle. Naiset tuovat sunnuntai sunnuntain jälkeen miehensä jumalanpalvelukseen kuuntelemaan saarnoja, joissa korostetaan aviollisen uskollisuuden pyhyyttä ja vapaan seksuaalisuuden synnillisyyttä

Raamatussa ja Koraanissa on tietenkin annettu ohjeita ja lakeja siitä, miten pitäisi elää, mutta yhteisö poimii käyttöönsä kirjoista ne lait ja säännöt, joita se itse haluaa noudattaa, ja unohtaa ne säännöt, joilla ei ole yhteisölle enää merkitystä.

Se taas, että suuri osa suomalaistakin on luopunut perinteisestä ankarasta sukupuolimoraalista johtuu siitä, että ihmiset ovat muuttaneet asumaan kaupunkeihin, joissa yhteisön jäsenten seksielämää ei voida enää kontrolloida niin tarkasti, ja siitä, että naiset ovat taloudellisesti itsenäisempiä, ja heillä on taloudellisesti mahdollisuus ottaa avioero miehestään, eikä avioliitto ole enää naisen toimeentulon ehto. Uskonnollinen konservatismi on säilynyt maaseudulla, jossa naisille ei ole tarjoilla kunnon töitä, ja siksi avioliitolla on suuri taloudellinen merkitys maalle asumaan jääville naisille. Muslimeilla, lestadiolaisilla, ym. tiukkaan seksuaalimoraaliin yksi merkitys on nykyisin lisäksi se, että näin estetään ryhmän naisia ottamasta puolisoa oman ryhmän ulkopuolelta, ja näin estetään oman ryhmän hajoaminen ja sulautuminen muuhun väestöön.

Suhtautuminen homoseksuaalisuuteen konservatiivisissa uskontokunnissa on vain sivujuonne niiden uskonnollisen seksuaalimoraalin kokonaiskuvasta, jonka päätarkoituksia nykyisin ovat oma ryhmän erillisyyden säilyttäminen ja maaseudun elinolosuhteisiin soveltuvan perhemallin turvaaminen. Kun seurakunnalla käytännössä on tärkeä rooli jäseniensä seksuaalielämän kontrolloijana, niin olisi hieman kummallista, jos kontrolli ei koskisikaan seksuaalista suuntautuneisuutta, ainoastaan aviollisen uskollisuuden ja perheen hajoamattomuuden tiukkaa kontrollia.

1

1240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minun sukulaisnainen oli ameriikassa jossakin lohkssa sanoi ensi luulin että saan jotain turvaa. Kun oli tutustunut enemmän lohkon sääntöihin tunsi heti turvatto muutta yhteisössä oli reilu klmekymmentä ihmistä pelkästään aikuisia, Eräs sen ns. kaveri oli kertonut jos nainen on raskaan se on heti kaikian misten yhteinen kun ehkäisyä ei sallita. Kertoi että sen tuttu joutuu olemaan kymenien miesten pantavana jos niin sattuu sillä itsellä oli yksi lapsi. Miehet oli pitänyt orgioita joihin raskaana olevat vietiin sanoi että ne saattoivat sitoa kiinni ja kaikki sai panna jos halusivat. Kerran oli nuorten poikien ilta sitä oli kuusi poikaa nainut koko yön paljaalla tietenkin miehet oli pitänyt kuin lampaana naisten oli pitänyt olla vatsallaan ja miehet oli nuollu ja nainut kun joivat viinaa, Onneksi poliisit oli hyökännyt yöllä vain ne naiset jotka oli kierroksessa olivat vaarassa kasi oli kuollut ja miehiä paljon. Tämä nainen oli päässyt suomeen suomiseuran avustamana
      Sitä ei oltu naitu kun miehen katselu kesken.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4170
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3929
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      33
      3426
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2753
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2689
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2502
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      1994
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      8
      1129
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      144
      1102
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      986
    Aihe