Olen jo kauan harkinnut lintujen ostoa. listalla on nuo neitokakadut ylimmäisenä, mutta sitten rupesin ajattelemaan poicephaluksia, joko niin että hylkään neidot, tai niin että ottaisin poicephaluksen joskus myöhemmin. olen ymmärtänyt nyt niin, että senegali on vaativimpia? Suomesta kuulemma löytyy senegalinkaijojen lisäksi myös muutama afrikankaija (poicephalus meyeri) ja mosambikinkaijoja.
Senegalinkaijoista kyllä löytyy juttua ja yleisesti poicephaluksista jonkun verran, mutta ei meyereistä ja mosambikeista erityisemmin yksittäisenä tapauksena. Sen olen saanut selville että ne ovat helpompia kuin senegalit. Pitääkö se paikkaansa? Millä tavalla se vaikuttaa niiden luonteeseen jos vertaa senegalinkaijaan? Ovatko ne älykkäämpiä kuin neitokakadut (temput, puhuminen..)?
Menisikö ensimmäisenä lintuna? Miten tulee toimeen toisten eläinten/papukaijojen kanssa (meillä on koira).
Tässä oli esimerkkikysymyksiä, jos joku tietää niistä jotain niin kaikki tieto on tervetullutta!
poicephalus-lajit
1
751
Vastaukset
- poice
Mikäli et ole vielä tutustunut Kaijulin tai Suomen Papukaijayhdistyksen sivustoihin ja foorumeihin, niin suosittelen.
Tässä muutamia linkkejä keskusteluihin joista voisi olla apua sinulle:
http://forum.papukaijat.net/index.php?topic=10267.0
http://forum.papukaijat.net/index.php?topic=9279.0
http://forum.papukaijat.net/index.php?topic=18051.0
Minun mielestä poicephalus lajit sopivat hyvin myös ensilinnuksi siinä missä neitokakadutkin. Kunhan tutustuu etukäteen lajin luonteeseen, pitoon, vaatimuksiin ja ruokintaan. Tämähän pätee kaikissa lajeissa.
Olisi hyvä jos sinulla olisi tarjota linnulle/linnuille oma huone jonne koira ei pääsisi. Tai järjestää vapaana olo eläinten kesken siten ettei vaaratilanteita synny. Yhdessäolo aina valvotusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774482Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112443- 1721615
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431486- 1241380
- 1211285
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721209Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81186- 661115
- 35966