Nukahtaminen..

Nukahtaako teidän vauvat syliin vai mihin? Miten saatte siirrettyä sänkyyn niin, että uni jatkuu?
5480
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja tulee kyllä nukahtamaankin..siel on hänen oma pesänsä.

Äänestä

eri ikäisenä eri paikkoihin! =) Vastasyntyneenä simahti milloin syliin, milloin sänkyynsä, milloin mihinkin...sittemmin nukahti usein rinnalle, josta siirsin omaan sänkyyn. Helposti tuo siirto onnistui. Laskin varovasti sänkyyn kyljelleen ja laitoin käden pään päälle kevyen lämpimästi. Ja se oli siinä!

4kk iässä nukahti omaan sänkyyn unilelun ja tutin kanssa. Itse istuin vieressä, kunnes nukahti. Sittenmmin tämä vaikeutui ja lauloin saadakseni hänet uneen. Sekin menetti "tehonsa" ja lopuksi ajauduin taas sylinukuttamiseen. Se tuli ns. vaativaksi ja piti hytkyttää ja heiluttaa ja kävellä ympäri kämppää...lapsen ollessa 6kk tuli mitta täyteen tätä sirkusta ja päätimme olla nostamatta sängystä syliin. Itkun kautta sitä opetellaan juuri nyt. Alkuun tulee itku, sitten se kovenee ja kovenee ja kovenee (istumme vieressä ja rauhoittelemme), mutta jos mikään ei auta ja huuto hysteeristä, niin nostamme syliin siksi aikaa, että rauhoittuu...sitten taas sänkyyn. Kolmannella kerralla hän on viimeistään nukahtanut ja nukkunut sikeästi! Katotaan, josko yöt tästä paranis...eikä tarttis enää kanniskella 1h-2h keskellä yötä väsynyttä ja itkuisaa vauvaa.

Äänestä

niin meillä nukahti rinnalla tai syliin. Joskus kannettiin paljonkin ennen kuin nukahti. Vesihanan kohina auttoi tuolloin!!

Omaan sänkyyn saat siirrettyä hyvin , jos vauvalla on unipussi. Syötät vauvan siinä ja siirrät sitten omaan sänkyyn. Ei ainakaan herää, kun joutuu lämpimästä kylmään, koska hänellä on hyvän lämmin siellä pussissa. =)
Tai sitten peittoon kiedottuna...

Äänestä

Opetimme alusta asti vauvan nukahtamaan omaan sänkyynsä, eikä siitä ole tullut ongelmaa missään vaiheessa (paria kiukutteluiltaa lukuunottamatta). Poika on nyt jo 7,5kk.

Äänestä
  • Miten saitte vastasyntyneen nukahtamaan omaan sänkyyn? Eikö muka ikinä nukahtanut rinnalle/syliin?:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Nukahtaako teidän vauvat syliin vai mihin? Miten saatte siirrettyä sänkyyn niin, että uni jatkuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu