ihanat linnut!

musta linnut on aivan yhtä ihania kuin sudetkin joista jo mainitsinkin toisessa aiheessa...onko kukaan ihana ihminen kokeillut lintu laudan vieressä seisomista?selitän tarkemmin:siis ruokaa kädelle ja seisotaan paikallaaan useimmiten hömötintit sinitiaiset ja töyhtötiaiset tulevat hakemaan ruokaa mutta minulleppa on tapahtunut harvinaisuus!ruokaa kävi hakemassa mm"puukiipiä ja pähkinänakkeli!!!!!!!angelo jos luet tämän niin voisitko kertoa ikäsi?
4220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että kun pihasta kävelin tienpäähän postille,ne lähti aina seuraamaan.Annoin pähkinöitä kädestä.Ja toissa talvena sattu uskomaton juttu!Kun oli ne hirveet pakkaset istuttiin jo pimeän tultua telkkaa katsomassa.yhtäkkiä sinitiainen nakutti ikkunaa.Mä leikilläni avasin sen.Ja se tuli sisään!Se söi siemeniä ja meni hattuhyllylle nukkuun.Sit mä aattelin että pitää ajaa se ulos.Sain sen sit hätistettyä mutta kohta se oli taas ikkunassa.Sit sanoin miehelle että jos se nyt tulee saa olla vaikka viikon!Se tuli,nukku yön uunin päällä ja aamulla lähti valosan tultua!Siis se oli aivan uskomatonta!Mut sen jälkeen oon päättänyt että varmasti syötän lintuja joka talvi!Joku kun vielä keksis niille jonkun lämmittelypaikan ulos.Säälittää aina ne polot!

Äänestä

En oo syöttäny lintuja ikinä kädestä, mutta sen sijaan oon ollu niin hiljaa ja hievahtamatta paikoillani, kuin oon pystyny lähellä lintujen ruokintapaikkaa. Jonkun ajan päästä linnut ei enää tunnu huomaavan mua ja niitä pääsee seuraamaan lähempää. Kerran yx käpytikka lensi tosin niin läheltä mua että rupes tuntuu jo turvattomalta... Urpiaiset, töyhtö-, hömö- ja kuusitiaiset ainakin on aika kesyjä.

Äänestä
  • Keittiön ikkunasta noin 2,5 metrin etäisyydellä on aika kookas,vanhan hirsistä tehdyn ladon näköinen lintulauta. Se on tolpan nokassa ja pensaan keskellä. Se toimii meille "aamutelkkarina".

    Vuosien varrella sille on muodostunut kantaporukka, siis ne jotka käyvät säännöllisesti. Toisaalta silloin tällöin käy erikoisiakin vierailijoita, esimerkiksi pieni pöllö, joka nappasi hiiren tämän ollessa vilistämässä alas lumikäytäväänsä.

    Eräänä huonona käpyvuotena pihaamme ilmestyi orava, joka aloitti jyvien syönnillä, mutta rupesi sitten pyydystämään keltasirkkuja. En onnistunut näkemään sitä toiminnassa, mutta uudessa lumessa olevat jäljet ja höyhenet kertoivat selvästi kamppailun kulun.

    Tikat ja pikkulinnut tulevat toimeen keskenään, mutta närhi tai harakka tyhjentää ruokintapaikan.
    Verrattuna pikkulintuihin ne ovat melkoisia rohmuja, mutta onneksi melko arkoja. Jonkun matkan päässä on niille oma ruokintapaikka, johon laitan halvempaa einestä: ohraa ja joskus sopivaa ruuantähdettä. Ankeaa niilläkin on pakkasessa.

    Kun käyn päivittäin laittamassa päivän annoksen, väistyvät varsinkin sini- ja hömötiaiset juuri sen verran etten pääse tönimään.

    Säännöstelen tarjontaa niin, että laitan n. litran kaura/maapähkinärouheseosta. Talia on aina tarjolla kolmena eri palana. Yhdelle palalle sopii pari tiaista samanaikaisesti, paitsi kovalla pakkasella. Linnuilla on todella kokoaikainen kinastelu nokkimisjärjestyksestä.

    Yhtenä vuonna laitoin jyväautomaatin, johon mahtui säkillinen kauraa. Syöttörako oli sellainen, etteivät linnut päässeet ulostamaan ruokaansa. Runsaalla tarjonnalla oli seurauksensa: melko lyhyen ajan kuluttua keltasirkkuja oli arvioni mukaan pari sataa. Automaatti tyhjeni viikossa.

    Lopetin automaattitarjoilun keväällä. Kauraa kului 12 säkillistä.

    Kerrottavaa on tietenkin kertynyt paljonkin, mutta eritän pysyä kohtuudessa.

    Terveisin Auvo

    Äänestä

  • iha sama juttu ku sulla luumu! Mäkin oon joskus ollu iha hievahtamatta paikoillani ja seurailllu sitten siinä metrin parin päässä lintuja! Talitiasiset on kans aika kesyjä.. meillä ei oikeestaan muita käykkään ku tali- ja sinitiaisii, mustarastaita joskus harvoin ja sit viherpeippoja ja keltasirkkuja. Jouluaattoaamuna näin pari punatulkkuu, niitki näkee niin harvoin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


birds friend kirjoitti:

musta linnut on aivan yhtä ihania kuin sudetkin joista jo mainitsinkin toisessa aiheessa...onko kukaan ihana ihminen kokeillut lintu laudan vieressä seisomista?selitän tarkemmin:siis ruokaa kädelle ja seisotaan paikallaaan useimmiten hömötintit sinitiaiset ja töyhtötiaiset tulevat hakemaan ruokaa mutta minulleppa on tapahtunut harvinaisuus!ruokaa kävi hakemassa mm"puukiipiä ja pähkinänakkeli!!!!!!!angelo jos luet tämän niin voisitko kertoa ikäsi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu