Tuntuuko siltä että tämä 70 on jotenkin paha ikä, enää ei saa edes osa-aika hommia, joutuu testeihin ajokortin kanssa ja silmälasit aina hukassa?
Miltä teistä tämä ikärumba tuntuu?
Onko 70 paha ikä
12
559
Vastaukset
- Kahvinporo-eteläinen
Ei minusta tunnu oikeastaan miltään,,en ole mielestäni muuttunut 50stä miksikään, samat kujeet ja kompuroinnit.
No ajokortti tuli ilman isompian tutkimuksia, ja hienoa ajella 5 vuotta sitten sen uusiminen taas ajankohtaista.
Eläke-etuuksia en ole käyttänyt, kuten junamatkoja, linjaäautomatkoista en tiedä, ja Hgin bussiliikenteestä ei tule etuja, aikuisten maksut peritään.
Mukavaa tämä ikä on kaiken kaikkiaan, taidat kysyjäkin olla samoja ikiä, sopivasti mahtuu paljastus kysymykseesi.- 09-suunta
Minusta tämä on paras ikä, ainahan se on niin. Mikään ikä ei ole huono, sen vain itse voi huonontaa
- maisisko
Minusta on hienoa, kun saan jo sanoa, että olen kahdeksannellakymmenellä.
- kieloke3
kahdeksannellakymmenennellä olen minäkin, ei tässä sen kummempia Traumoja ole sen takia
ehkä jalka ei enää nouse niin rivakasti kuin kaksikymppisellä mutta eihän meillä ole kiirekkään, pidän monessa suhteessa ikääni sopivana minun luonteelleni, ei kukaan voi olla koko ikäänsä nuori joten tästä hetkestä pitää tehdä mahdollisimman hyvä ja mieluinen eikä tuijottaa numeroihin tämä on mielipiteeni jonkun muun toisesenlainen.
Kuules,ei ikää mitata vuosista,vaan mielestä nuoresta,olempa kuullut vanhemmilta ja viisaammilta sen kaltaisen toteamuksen,mene ja tiedä, sen todenperäisyydestä.
Kahdeksas kymppi on, mitäs tuota päivittäin märehtii. Eipä tuo liene vaikeampaa kuin murkkuiässä, silloin toivoi, että kunpa tulisi äkkiä ikää, saisi viinakortin ja ajokortin, eikä puhuteltaisi lapsena. Silloin aikuiset, sellaiset 40-50 vuotiaat tarat olivat tyhmiä kääpiä ja älyttömän vanhoja.
Nyt jo malttaa odotella vanhenemista rauhallisesti, muuten tietysti pitää olla menossa ja touhussa. Eikä nuo 40-50 vuotiset oikein aikuisilta vaikuta. Kunhan teeskentelevät.ynnämuu kirjoitti:
Kahdeksas kymppi on, mitäs tuota päivittäin märehtii. Eipä tuo liene vaikeampaa kuin murkkuiässä, silloin toivoi, että kunpa tulisi äkkiä ikää, saisi viinakortin ja ajokortin, eikä puhuteltaisi lapsena. Silloin aikuiset, sellaiset 40-50 vuotiaat tarat olivat tyhmiä kääpiä ja älyttömän vanhoja.
Nyt jo malttaa odotella vanhenemista rauhallisesti, muuten tietysti pitää olla menossa ja touhussa. Eikä nuo 40-50 vuotiset oikein aikuisilta vaikuta. Kunhan teeskentelevät.Kaikki on niin suhteellista!
Murkkuna jo parikymppinen oli "vanhus",{ vaikka eihän siihen aikaan asiaa ilmaistu millään tavalla}. Nythän he ovat lapsia, parikymppiset.
Onneksi kuitenkaan kalenteri ei {iän suhteen} ole ainoa mittari.
Kunto ja iloinen mieli ratkaisevat.
- mia....
se on,mä en tykkää yhtään.Mulla on vielä 28pv.aikaa olla alta 70v. Ja en usko että sen yli pääsen,en sovinnolla kuiteskaan,vaikka lapset juhlia odottaa....ihan turhaan!!!!
- kyllä se siitä -:)
Ihan turhaan moitit ikää kyllä se siitä "suttantuu" kunhan nyt saat ohitettua sen 70:n merkkipaalun. Senjälkeen niitä ei kannata sen enempää laskea. Itse ohitin sen jo ohta kolme vuotta sitten, eikä tuo nyt kummalliselta tuntunut.
Mitä näistä vuosista jos mieli on nuori ja terveyttä riittää. Synttärionnittelut sinulle!
- krissan
Mielestäni on, aktiivinen elämä on takanapäin, ulkonäkö on sitä mitä se on ja ryppyvoiteetkaan ei tuo mitään parannusta. En näe mitään ihmeellisiä parannuksia, tämä on ilmeisesti lopun alkua!
Voihan sen niinkin ajatella, että kaikki aktiivinen toiminta on takana. Aika vaarallinen ajatus. Ei ole mitään järkeä jäädä sängyn reunalle nyökyttämään ja odottamaan...mitä? Siinä tulee todella aika pitkäksi.
Lopuuhan se henk. kohtainen taivaltaminen ennen pitkää, sehän on selvä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin elää niissä puitteissa kun suinkin pystyy. Osa-aika työtä voi keksiä itselleen, kun mielikuvitusta käyttää. Vai onko jo sekin kadonnut?
Silmälasitko kateissa? Niin on väliin minultakin, vaikka yritän opetella jättämään ne samaan paikkaan. Joutuu niitä joskus etsimään ja päästäni ne sitten löydän. Pitää sallia itselleen myös hirtehishuumoria.
On kuitenkin parempi elää pienessä touhussa ja keikahtaa mahdollisimman lyhyellä odotteluajalla.
Tietenkin, jos huono tuuri käy, ei kaikki onnistu niinkuin suunnittelee. Jos kuitenkin jotain voi tehdä itsensä hyväksi, juuri nyt 70 iässä on parasta ryhtyä toimiin. Menneisyyttä ei voi muuttaa, tulevaa kyllä ainakin vähän.- *mietiskelijä*
ynnämuu kirjoitti:
Voihan sen niinkin ajatella, että kaikki aktiivinen toiminta on takana. Aika vaarallinen ajatus. Ei ole mitään järkeä jäädä sängyn reunalle nyökyttämään ja odottamaan...mitä? Siinä tulee todella aika pitkäksi.
Lopuuhan se henk. kohtainen taivaltaminen ennen pitkää, sehän on selvä. Ennen sitä kannattaa kuitenkin elää niissä puitteissa kun suinkin pystyy. Osa-aika työtä voi keksiä itselleen, kun mielikuvitusta käyttää. Vai onko jo sekin kadonnut?
Silmälasitko kateissa? Niin on väliin minultakin, vaikka yritän opetella jättämään ne samaan paikkaan. Joutuu niitä joskus etsimään ja päästäni ne sitten löydän. Pitää sallia itselleen myös hirtehishuumoria.
On kuitenkin parempi elää pienessä touhussa ja keikahtaa mahdollisimman lyhyellä odotteluajalla.
Tietenkin, jos huono tuuri käy, ei kaikki onnistu niinkuin suunnittelee. Jos kuitenkin jotain voi tehdä itsensä hyväksi, juuri nyt 70 iässä on parasta ryhtyä toimiin. Menneisyyttä ei voi muuttaa, tulevaa kyllä ainakin vähän.Aika kuluu ja vuodet lisääntyy, mutta jos mieli ja liike säilyy, se pitää kuntoa ja tervettä uteliaisuutta yllä, tulle tutkittua lehdet ja soiteltua sukulaisille kuulumiset.
Mielelläni liikuskelen ulkona ja käyn lastenilasten kanssa syömässä Mäkkärissä, niinkuin he sitä sanoo, olen sen verran vilkas ja innokas tapaamaan nuoria että mielellään ne minun kanssani lähtevät.
Minusta tämä on mukavaa tässä kunnossa, mutta kyllä se aika ottaa oman osansa, ei vaan anneta periksi vielä.
En ole nähnyt mitään lopun enteitä...mutta hyvä
niin. Tästä on hyvä jatkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674034Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181692- 1161526
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891474Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991408Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601375- 521316
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981229- 441079
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078