Mikäs mättää kun ysikutonen neoni on alkanut pitää ääntä takaosasta kuoppaisilla teillä ajettaessa? Ääni on semmoin kumina/kolina erityisesti siis sellaisilla teillä missä on pieniä kuoppia useita peräkkäin (vaikkapa hiekkatiellä pyykkilautaan ajettaessa) - isompiin kuoppiin mentäessä ääntä ei kuulu.
Iskarit? Jouset? Jotkut kumitiivisteet?
Iskarit? Jouset? Jotkut kumitiivisteet?
Vastaukset 2
Vanhimmat
mul neon99 ja ollut sama vaiva jo vuosia... ei vikaa....neonit vain kolisee. Entä jarrut autossasi joko ne kirskuu? sekin vaiva nimittäin saapuu aikanaan ja siihenkään ei ole kuin hetkellistä helpotusta.. tosin kolinasi autossa voi olla myös iskareista, kantsii tarkistaa vaik toden näköisesti ei ihmeempää löydy. Mut neonista en silti luovu :)
No siis, tuo vaiva ei ole ollut siinä alusta pitäen - neoni on ollut mulla nyt kolmisen vuotta ja tuo takapää alkoi pitää kolinaa vasta puolisen vuotta sitten (tai silloin huomasin sen). Jarrut ei ole kirskuneet, vaihdoin itse palat kaikkiin neljään kesällä. Pitäis varmaan ajaa neon sit iskaritestiin.