mikä ihme auttaa allergiseen ihottumaan? mikään ei tunnu auttavan kaikkia erilaisia allergia lääkkeitä on kokeiltu, mitä apteekista saa... sibicortilla läträäminenkin on ollut ihan yhtä tyhjän kanssa :( pahimpia ihottuma alueita ovat suun ympärys, rystyset,taipeet ja ranteet. kutina on välillä niin kova ettei voi muuta kuin raapia, iho menee usein rikki ja alkaa vuotaa verta...raavin ihoa myös unissani.
allergia johtuu ilmeisimminkin ruoka aine allergioista, laitan työkseni ruokaa ja ei oikein voi välttyä ruokaan koskemiselta...tarvitaan vain esim. yksi tomaatin siemen niin jo alkaa ranteet kutista ://
allerginen ihottuma
8
2144
Vastaukset
- ja aurinkoa
Paras lääke atooppiseen ihottumaan on ehdottomasti aurinko ja meri. Kokeiltu on. Parissa päivässä etelässä ei ole ihottumasta tietoakaan.
Joskus on auttanut sellainen kasvorasva kuin L´Orealin Anti Wrinkle. Sitä saa ihan tavallisista marketeista. Kannattaa kokeilla.
Ruokavalion muutos voi myös auttaa. Käytätkö tarpeeksi esim. kasvisrasvoja, oliiviöljyä. Oliiviöljyä voi muuten käyttää myös ihovoiteena. Tiedän, että joillekin kasvisruokavalio on auttanut ihottumaan.
Saippualla ei pidä pestä itseään turhaan. Ei mitään lämpimiä suihkuja ja pesuaineilla kuuraamista päivittäin. Se on liian rankkaa iholle. Viileä suihku ja pesuainetta vain kriittisiin paikkoihin, ei koko vartalolle. - on niiden
allerg.VÄLTTÄMINEN....
- erikoislääkärin
hoidossa? Uudelleenkoulutus lienee kohdallasi aiheellista,
- (((((
Jos olet vehnä allerginen niin ei oo ihmekkään jos ihottumaa on. Eikun työkkäriin kyselemään uudelleen koulutuksesta. Kela voi jopa kustantaa sen jos todetaan allergiat.
- Allergikko...
Hydrokortison-voide. Sisältää siis kortisonia, ja on saatavilla muutamaa eri voimakkuutta. Auttaa allergiseen ihottumaan, punoitukseen ja kutinaan.
- okkikiva
hankalaa sinulla,varmasti hankala olla ,kun koko ajan joutuu miettimään mikä aine tekee ihottumaa,
omakohtaisena hoitona ihottumaani käytän sebamed pesua illalla,ja sen jälkeen käytän rasvaista bebanteenea ,rasvaton laatu ei tehoa.mutta mieti
josko voisit vaihtaa ammattia ,kerran täällä vain eletään ,ja tahdään se terveenä.muutenkin elämään saa aivan uudenlaista potkua,kun vaihtaa
systeemit uusiksi,terveiset,ps omegoilla on
myös ihoa parantavaa vaikutusta- ärgh
kiitos kaikille vinkeistä, olen harkinnut työn vaihtamista, ennen kun menin keittiö hommiin opiskelin kampaajaksi, niitäkään hommia en pysty tekemään koska olen hius lakoille ja väreille allerginen, saan niistä pahoja hengitys vaikeuksia.
pitääpä miettiä mitä sitä rupeis tekemään vai yyrittäkö sitten vain kestää ihon kutiaminen ja jatkaa ruuan laittoa... :/ tai sitten voisin pyytä pomolta pelkästään kassa vuoroja, niin ei tarvitsisi koskea pahemmin ruokaan :) ei vain ole kovin hääppöstä kassalla kököttäninen :P - +++++++++++++++
ärgh kirjoitti:
kiitos kaikille vinkeistä, olen harkinnut työn vaihtamista, ennen kun menin keittiö hommiin opiskelin kampaajaksi, niitäkään hommia en pysty tekemään koska olen hius lakoille ja väreille allerginen, saan niistä pahoja hengitys vaikeuksia.
pitääpä miettiä mitä sitä rupeis tekemään vai yyrittäkö sitten vain kestää ihon kutiaminen ja jatkaa ruuan laittoa... :/ tai sitten voisin pyytä pomolta pelkästään kassa vuoroja, niin ei tarvitsisi koskea pahemmin ruokaan :) ei vain ole kovin hääppöstä kassalla kököttäninen :Plisäksi kolikoista herkistyy nikkelille,on todella hankala,mutta kokeile sitä kassallaoloa,jos kaikki ok ,jatka siitä työuraasi.
kaikki on asenteesta kiinni,miten työstä tykkää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1053163GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521075Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!331011- 67878
- 53857
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 45847
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24831