Pedagogisiin opintoihin hakeminen?

Kertoisitteko te, jotka olette hakeneet pedagogisiin opintoihin kemiasta, biologiasta ym. ja olleet valintatilausuudessa, millainen se on ollut?
2646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse hain jo heti ensimmäisen vuoden lopulla opettajan koulutukseen. Haastattelu kesti vartin verran ja siinä kolme ihmistä haastattelee. Itse en koe esiintymistä ym. tukalaksi joten kokemus ei mielestäni ollut mitenkään kamala ;-)

Aluksi piti lukea jokin pieni pätkä tekstiä ja vastata muutamiin kysymyksiin. Tämä siis ennen haastattelua itsenäisesti. En millään muista mitä aihe käsitteli, jotain opettamisesta muuttuvassa maailmassa / miten mediaa voi käyttää hyödyksi opettamisessa jne... Helppo juttu.

Toinen osio on siis haastattelu, jossa kysytään mm.
- miksi haluat opettajaksi
- miksi olisit hyvä opettaja
- mikä opettamisessa on vaikeaa
- miten käsittelet vaikeita oppilaita
- mikä on opettajan rooli kasvatuksessa
- hyvät ja huono puolesi ym...

Haastattelijat katsovat aika läpitunkevasti koko ajan mutta kun muistaa hyvät tavat ja on luonnollinen niin se menee hyvin. Valinnassa on tarkoitus karsia ne ei-opettajaksi-sopivat henkilöt pois.

Äänestä
  • Vaikka en ole keskustelun aloittaja, olen kiitollinen neuvoistasi. Se auttoi minuakin ensi kevättä varten.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valintatilaisuus? kirjoitti:

Kertoisitteko te, jotka olette hakeneet pedagogisiin opintoihin kemiasta, biologiasta ym. ja olleet valintatilausuudessa, millainen se on ollut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu