Lem

Lietokas

Onko kellään kokemuksia Stanislav Lemin tuotanosta? Itsellä ainoastaan Solaris.
Mutta miten muu tuotanto, voitteko suositella?

- Kiitos

5

688

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voin suositella koko Lemin tuotantoa, hän on yksi scifin suurista kirjoittajista.

    • wikipediasta

      Jos linkki ei toimi niin tee haku wikiin. Kun tuossa linkissä on tuommoinen erikoiskirjain seassa...

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Lem

      Lem on yksi scifin suurista ja vanhoista mestareista. Sen lisäksi että hän on kirjoittanut vakavaa scifiä niin myös scifiä huumorimielessä: Tähtipäiväkirjat, Kyberias, Konekansan satuja ja tarinoita ovat sellaisia novellikokoelmia.

      Omat suosikkini: Eeden, Solaris, Isännän ääni, Futurologinen kongressi.

    • The Rat

      Solarista pidetään yleisesti Lemin parhaana teoksena, mikä on siinä mielessä outoa, ettei yksikään scifiharrastaja, jonka kanssa olen asiasta puhunut, ole ollut tuota mieltä. Enkä ole muuten minäkään. :)

      Omasta mielestäni Lem on parhaimmillaan humoristisen scifin kirjoittajana. Varsinkin novellikokoelma Tähtipäiväkirjat kolahti.

      Kirjoista jos jotain pitäisi suositella, niin Futurologinen kongressi on ehkä se, johon ensimmäisenä ohjaisin. Toki muutkin...

      • Kirjallisuustieteilijä

        Syy miksi Solarista pidetään nimenomaaan muissa kuin scifipiireissä parhaana, on varmaan se, että poiketen suuresta osasta scifiä se jotenkin ylittää genrerajat ja on nautittava (ja ajatuksia herättävä) muillekin kuin alan harrastajille.


      • On kyllä hyvä

        Solaris arvostetaan tietenkin korkeammalle siksi, että kriitikot eivät yleensä ole kreisihuumorin ystäviä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      204
      7225
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      172
      2249
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1778
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1440
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1403
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      57
      1216
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      102
      1145
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1086
    9. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      1049
    10. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      267
      1029
    Aihe