Milloinka aloitetaan kissan kynssien leikkaaminen ja miten se tehdään. Koiran kynnet osaan leikata ja tiedän mistä se yehdään, mutta pikkukatin kynnet ovat ohuet ja yksiväriset joten antakaa neuvo, ettei kissa turhaan kärsi.
Mites kissan madotus ja rokotukset? Tuosta katista en tiedä kun se tuli pyytämättä ja yllättäen osaksi perhettä viikonlopun aikana. Mistä matolääke kissalle ostetaan (apteekki?)
Kuinka pienestä katille saa syöttää raakaa kalaa ja mikä ylipäänsä on hyvää sapuskaa kissalle? Sellaisia feline sun muita valmispöperöitä en aio antaa. Mites tarvittavat vitamiinit muut? Koskaan ei ole aiemmin kattia ollut joten hekpot neuvot kelpaisivat. Netistä on turha neuvoa tietoa etsiä, sillä olen niin laiska etten sitä jaksa tehdä.
Mites kissan madotus ja rokotukset? Tuosta katista en tiedä kun se tuli pyytämättä ja yllättäen osaksi perhettä viikonlopun aikana. Mistä matolääke kissalle ostetaan (apteekki?)
Kuinka pienestä katille saa syöttää raakaa kalaa ja mikä ylipäänsä on hyvää sapuskaa kissalle? Sellaisia feline sun muita valmispöperöitä en aio antaa. Mites tarvittavat vitamiinit muut? Koskaan ei ole aiemmin kattia ollut joten hekpot neuvot kelpaisivat. Netistä on turha neuvoa tietoa etsiä, sillä olen niin laiska etten sitä jaksa tehdä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
valmiiksi etsittyjä vastauksia :)
Linkeistä laidasta laitaan tietoa kissan pidosta ja hieman eri tavoin, molemmat varmasti hyviä tapoja. Niin yksiselitteistä kissanpito ei ole, että tähän joka asiaa kirjoittaisin :)
http://personal.inet.fi/koti/maaru/
http://www.ipsitilla.fi/
Raakaruokavalio on hyvä valinta, mutta tosiaan vitamiinit ja kalkit tulee huolehtia huolella erityisesti pentukissalla. Multicat on hyvä ja helppo tuote tähän. Saa apteekista, kuten myös matolääkkeet.
Madota pari viikkoa ennen rokotuksia.
Näin sanoo esimerkiksi kissa-asiantuntija Helena Telkänranta.
oikein olla kunnon asiantuntija tämä naisihminen.
Sisäkissat eivät teroittele tarpeeksi kynsiään vaikka olisikin siihen sopivat puitteet. Ulkokissat kiipeilevät puissa ja jo tämän johdosta kynnet pysyvät lyhyempinä.
Meillä ainakin kummankin katin kynnet leikataan säännöllisesti. Nehän ovat kauheat piikit ja naskalit jollei niitä leikkaisia. Ja onpa kiva kun tulevat "jauhamaan" syliin tai venyttelevät reittä vasten niin kivalta tuntuu pitkillä kynsillä!
Kissalla kynnet saa leikata siihen asti missä verisuoni kynnessä alkaa. Varottava leikkaamasta verisuonta,sillä se on todella kivuliasta kissalle. Pennuilla verisuonta ei vielä erota joten itse ainakin napsasin kynnen piikinkärjen pois. Näin ei osu ainakaan verisuoneen.
EI saa leikata, mutta sisäkissalta tai taluttimessa ulkoilevalta voi nipsaista sen terävimmän kynnenpään pois. Kissojen kynsiä ei koskaan leikata lyhyiksi kuten koirien.
..mutta kyllä sisäkissoilta voi kynsiä leikata jos haluaa.
Tarvekin on tapaus kohtaista, toiset kissat jäävät kynsistään kiinni helposti esim. tekstiileihin, silloin on hyvä lyhentää.
Meillä sisäkissat kyllä teroittelevat ahkerasti kynsiään.
Kunnon asiantuntijaksi tai vähemmän asiantuntijaksi tuskin voi tuolla mielipiteellä tai noilla kriteereillä ketään tuomita..heh.
Kissalla kuuluu kyllä olla aika piikit ja naskalit nuo kynnet..siihen löydät varmaan selityksen jostakin..
Helena Telkänranta on suorastaan idolini, ja oikein fiksu mitä kissoihin tulee. Ulkokissan kynsiä ei tarvitse leikata, ja sisäkissoiltanikin leikkaan kynnet vain silloin kun on pakko. Pennusta kissa kuitenkin pitää totuttaa kynsien leikkaamiseen.
vaikka heti. Itse nappasin pennun kynnet heti samantien kun kotiin tuli. Napsase piikin kärki kynnestä niin näin et osu verisuoneen. Periaate ihan sama kuin koirien kynsien leikkaamisessa.
Madotus kannattaa antaa samantien. Lääkettä siihen saat apteekista. Paras matolääke jonka apteekissa saa on Sepantel Vet. Ei tarvitse kynsin ja hampain kissalle antaa. Syö tabletin suoraan kädestä. Näin itse olen madottanut 6 kissaa.
Madotus annetaan 2 kertaa vuodessa. Keväisin ja syksyisin.
Rokotuksen voi antaa heti 12 vkon iässä. Aikasemminkin jos emoa ei ole rokotettu. Jatkosta kertoo eläinlääkäri.
Itse olen syöttänyt kaikenlaista pennusta asti kissoille ja terveitä ovat. Muista vaan ettet tavallista maitoa anna vaan juomaksi vettä vaan. Raakaa kalaa voi antaa jos pennun maha sen vaan kestää ja pentu suostuu sitä syömään. Yleensä tälläinen ravinto alkaa kelvata vasta hetken päästä.
Kannattaa kissalle tarjota lihaa. Muista että ovat maustamattomia. Meillä ainakin kauppansa tekee jauheliha,broileri ja kalkkuna.
Toisaalta kannattaa muistaa että pennun ja kissan vatsa ei kestä kaikenlaista ruokaa. Kissalla on erittäin herkkä vatsa joka reagoi nopeasti.