Keliakia ja huimaus

humkelo

Minulla todettiin keliakia viikko sitten ja olen kärsinyt keliakian vuoksi pahasta huimauksesta.

Onko teillä muilla kohtalotovereilla ollut huimausta, joka liittyy keliakiaan? Millaisia oireet ovat olleet? Miten nopeasti ne paranivat?

3

5028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joonas_kel

      Minulla oli aivan samanlaisia vaivoja eli huimausta oli paljon.

      Huimauksen syytä tutkittiin monta kertaa, kun oireet vain jatkuivat koko ajan, mutta mitään ei löytynyt koskaan. Kun käväisin yksityislääkärin vastaanotolla noin puoli vuotta sitten, hän totesi heti alkuun, että tutkitaanpas keliakia ja sitähän se oli.

      Huimaus loppui muutamassa viikossa (noin 9-10 viikossa), kun vatsa ja suolisto tottuivat uuteen ruokavalioon. Sen jälkeen on ollut hyvä olo.

      • Keliakiako?

        Kerrotteko tarkemmin huimauksesta. Kuinka pahoja ja pitkiä kohtauksia? Onko ollut jokapäiväistä vai satunnaista? Onko kukaan (lääkäri) kertonut huimauksen perimmäistä syytä? Kiitos.


    • BackToHealth

      Minulla oli jatkuvasti köhää ja limaa irtosi hirveästi melkein joka aamu. Köhä oli aamulla pahimmillaan ja helpotti iltapäivään mennessä.

      Oireeni lakkasivat vasta 1 vuoden jälkeen, kun keliakia oli todettu. Olin sairaslomalla sen vuoden ajan, kun olin todella heikossa kunnossa.

      Jos jollakin on samoja vaivoja, kehotan olemaan kärsivällinen... Kyllä ne vähitellen lakkaavat ja olokin paranee vähitellen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6178
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1808
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe