Kuolleena syntynyt

-eikö heitä mitenkään ole merkitty kirkonkirjoihin,Äitini kertoman mukaan hän synnytti kuolleen lapsen joka haudattiin jonkin muun vainajan kanssa samaan hautaan, syntymä eikä hautauspäivää hän ei enää muista, ainoastaan vuoden.
Mitää merkintää ko.tapahtumasta ei kuitenkaan löydy hänen silloisen asuinkuntansa seurakunnan kirkonkirjoista.
41003
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kuolleena syntyneet kyllä tavallisesti löytyy syntyneiden luettelosta tai kuolleiden luettelosta. Mutta aina ei kaikkia merkitty, ei edes eloon jääneitäkään.

Äänestä

Olen nähnyt sukututkimusta tehdessäni useita kertoja äidin kohdalle huomautussarakkeeseen merkityn lisätiedon kuolleena syntyneestä lapsesta.
Tieto ei siis ole ollut lapsen kohdalla, vaan äidin.
Jotenkin näin: "synnytti kuolleen (tyttö-/poika)lapsen silloin-ja-silloin".
Tieto siirtyi kirkonkirjasta toiseen. Tämä 1900-luvun tiedoissa.
Vanhemmista (1700-1899) kirjoista en tuollaisia merkintöjä muista, niissä kuolleenasyntyneet löytyvät kastettujen/haudattujenkirjoista.

Äänestä
  • syntyi 65 vuotta sitten samassa kuussa kuin minä, mutta hirttyi napanuoraan ja kuoli. Lapsen isä vei polkupyörän tarakalla hautuumaalle ja lienee haudattu jonkun muun hautaan. Ei löydy kirkonkirjoista eikä lapsen äiti muistanut päivämäärää. Isäkin kuoli sodassa.

    Äänestä

  • mar44u kirjoitti:

    syntyi 65 vuotta sitten samassa kuussa kuin minä, mutta hirttyi napanuoraan ja kuoli. Lapsen isä vei polkupyörän tarakalla hautuumaalle ja lienee haudattu jonkun muun hautaan. Ei löydy kirkonkirjoista eikä lapsen äiti muistanut päivämäärää. Isäkin kuoli sodassa.

    Muistan, että tuttavani vuokralainen synnytti 40-luvulla kotona kuolleen lapsen. Avustajina oli naapurit, eikä lääkäriä mailla halmeilla.
    Tämä vauva oli aseteltu kenkälaatikkoon, ja isä vei laatikon pyörän tarakalla hautausmaalle ja peitti sen johonkin avattuun hautaan.
    Ihmettelin jo silloin, onko se luvallista ja käytäntö, ja minulle vakuutettiin, että niin menetellään.

    Tätä lasta ei varmastikaan mihinkään kirjattu. En tiedä, oliko mitään äitiysneuvoloita tuolloin olemassa. Ei tämä äiti ainakaan ollut varmaankaan saanut mitään apua tai neuvoja raskautensa aikana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


veli kirjoitti:

-eikö heitä mitenkään ole merkitty kirkonkirjoihin,Äitini kertoman mukaan hän synnytti kuolleen lapsen joka haudattiin jonkin muun vainajan kanssa samaan hautaan, syntymä eikä hautauspäivää hän ei enää muista, ainoastaan vuoden.
Mitää merkintää ko.tapahtumasta ei kuitenkaan löydy hänen silloisen asuinkuntansa seurakunnan kirkonkirjoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu