Cipralexin sivuvaikutukset?

Olen syönyt Cipralex 5mg pari päivää ja mulla on aivan hirveä pahoinvointi. Pahoinvointi on voimakkaimillaan muutama tunti lääkkeenoton jälkeen. Mikään ruoka ei pysy sisällä. Otan lääkkeen aamuisin. Onko parempi lopettaa lääke vai kokeilla lääkkeen ottoa illalla, ettei pahoinvointia olisi koko päivää ja pystyisin normaaliin elämään? Mitä muita lääkevaihtoehtoja olisi paniikkikohtauksiin, jos tämä ei nyt sitten minulle sovi?
61372
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

5mg on minimimäärä ko. lääkettä eli olet melko herkkä reagoimaan tuolle.
Alussa tuosta tulee varmaan melkein kaikille jonkinasteista pahoinvointia jota voi kestää kolme viikkoakin kuten minulla (10mg/pv).
Mutta alkupahoinvoinnille ei kokemuksieni ja tietojeni mukaan saa antaa periksi vaan jatkaa ja jutella tarvittaessa lääkärin kanssa jos ei ala helpottaa.
Hyvin on minulla toiminut paniikkihäiriöön ja siitä aiheutuneeseen masennukseenkin.
Siirryin ottamaan lääkkeen kuuden aikaan illalla jotta uninen vaihe ja ruokahaluttomuus tapahtuisi siinä nukkumaanmennessä.
Lisää ulkoilua ja muista juoda vettä riittävästi päivässä. Se helpottaa oloa ja virkistää muutenkin!
Hyvää oloa! =)

Äänestä
  • etenkin jos esiintyy ahdistusta, ottaa Xanoria, se on siitäkin mainio, että laannuttaa jo itsessään paniikkioireita ja kun ottaa illalla, antaa lievän rentouden tunteen ja helpottaa nukkumista.
    Cipralex oli itselläni ensimmäiset 4 viikkoa todella kelju tuttavuus, kun kävi makuulle, lihakset alkoivat nykiä itsekseen ja aaltoilevat ahdistus tunteet vaivasivat päivittäin, kaikkiaan varsinkin työssäkäynti ei paljoa naurattanut.Mutta sen jälkeen tapahtui miltei ihmeeksi luonnehdittava kokemus.Lompsotin työpaikkani käytävällä tapani mukaan, vältellen katsekontakteja ja ahdistusoireineet mukana, kun yht´äkkiä aivoissa tapahtui kummia,aivan kuin kymmenien vuosien jälkeen hermoverkot olisivat löytäneet oikeat paikkansa ja myrkkyjen sijaan välittäjäaineet olivat oikeassa paikassa.Se oli hyvin fyysinen ja konkreettinen kokemus ja sen jälkeen paniikkia ei ole ollut, joskin missään nirvanassa ei leijuta mutta melko tasapainoinen olo hyvin pitkän kauheuden jälkeen.
    Seuraavaa en suosittele omatoimisesti muille mutta itse jätin Cipraleksin pois ja testasin tulosta ja aika hyvin menee, Xanoria syön edelleen ja aion jatkaakkin, sivuoireeton, hyvä lääke.Joten älä luovu liian äkkiä "Apua kaipaava",vaan tee arvio vasta esim. 2 kk. kuluttua, ja vaikka en lääkäri olekkaan: pyydä Xanoria.Tsemppiä.

    Äänestä

ja kuvottava olo ,ohimenevää, voi kestää pari vkoa.Älä vaan lopeta nyt kun alkuun pääsit,siirrä iltaan lääke,mulla auttoi.

Äänestä
  • Itse olen käyttänys oheista lääkettä 3 vuotta, Ei ollut itselläni minkään laisia sivuvaikutuksia.. join kaikki viikonloput suurin piirteen mitä nyt viimeisenä 3 vuotena vähän vähemmän. Kunnes lääke lopetti tehon kokonaan, eikä auttanut enään panikkikohtauksiin. Nyt olen ollut 2kk sairaslomalla joka jatkuu luultavammin mitä vielä ensi vuoteen. Minulla on kokeiltu nyt efexoria Se ei sopinut minulle ollenkaan sain hirveitä sivuoireita olo oli tukala joten lääke keskeytettiin.. siitä sitten seurasi vieroitus oireet vaikka söin lääkettä 9 päivää :O ja nytten olen syönyt 2 päivää moclobemidiä ja Diapamia sivussa kyllä tämä tästä. :)

    Äänestä

  • Stiika90 kirjoitti:

    Itse olen käyttänys oheista lääkettä 3 vuotta, Ei ollut itselläni minkään laisia sivuvaikutuksia.. join kaikki viikonloput suurin piirteen mitä nyt viimeisenä 3 vuotena vähän vähemmän. Kunnes lääke lopetti tehon kokonaan, eikä auttanut enään panikkikohtauksiin. Nyt olen ollut 2kk sairaslomalla joka jatkuu luultavammin mitä vielä ensi vuoteen. Minulla on kokeiltu nyt efexoria Se ei sopinut minulle ollenkaan sain hirveitä sivuoireita olo oli tukala joten lääke keskeytettiin.. siitä sitten seurasi vieroitus oireet vaikka söin lääkettä 9 päivää :O ja nytten olen syönyt 2 päivää moclobemidiä ja Diapamia sivussa kyllä tämä tästä. :)

    Söin 20mg :) Todella hyvä lääke oli oikeasti.. alkoholin kanssa ei mitään ihmeempiä. Tottakai se ensimmäiset viikot saattaa tuntua hassulle kun elimistö rupeaa saamaan ihan outoa ainetta kehoon. mutta se helpottaa.

    Äänestä

Ihan normaalia on, että tulee aluksi paha olo. Itselläni oireita oli parisen viikkoa aloittamisen jälkeen. Pahoinvoitia, närästystä, väsymystä, ahdistusta - olo oli todella kurja. Oireet helpottivat ja paniikit vähenivät. Olen syönyt Cipralexiä vuoden verran ja olen nyt lähes oireeton. Otan lääkkeen aamuisin.
Itselläni ei ole muita lääkkeitä, enkä niitä halua, koska rauhoittavissa on riippuvuusriski. Enkä näemmä tarvitse, koska Cipralex tehosi.
Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua kaipaava kirjoitti:

Olen syönyt Cipralex 5mg pari päivää ja mulla on aivan hirveä pahoinvointi. Pahoinvointi on voimakkaimillaan muutama tunti lääkkeenoton jälkeen. Mikään ruoka ei pysy sisällä. Otan lääkkeen aamuisin. Onko parempi lopettaa lääke vai kokeilla lääkkeen ottoa illalla, ettei pahoinvointia olisi koko päivää ja pystyisin normaaliin elämään? Mitä muita lääkevaihtoehtoja olisi paniikkikohtauksiin, jos tämä ei nyt sitten minulle sovi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu