Riika,kesäkaupunki

Matkalta palannut

Olen käynyt menneenä kesänä sekä nyt viikonloppuna Riiassa ja voin sanoa,että Riika on mielestäni täysin kesäkaupunki. Olin pettynyt,kun joulutori oli vasta rakenteilla ja muutenkin joulun tunnelma yms.puuttui lähes kokonaan. Sää oli sateisen ankea ja joulutunnelmaa oli vaikea löytää. Kesällä matka oli täydellinen. Kukkaloisto oli huikea. Sää oli todella hieno. Heinä-elokuun vaihteen alennusmyynneistä sai todella edullisesti kaikenlaista. Suosittelen ehdottomasti Riian reissua tehtäväksi kesällä. Silloin saa matkasta kaiken irti.

6

860

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piikalikka

      Olen kanssasi täysin samaa mieltä.Tästä talvesta näyttää tulevan niin Latviassa kuin Suomessakin viime talven kaltainen.Riiassa tehdään esim.jouluvalojen kanssa todella iso työ,ne ovat aivan loistavat,mutta vesisateessa ne eivät pääse oikeuksiinsa.Voi vain kuvitella ,miltä ne näyttäisivät lumista maisemaa vasten.
      Mutta Riiassa naiset pukeutuvat upeisiin turkiksiinsa heti syksyn tultua,melkein kelillä kuin kelillä.Niitä upeita turkiksia sopii ihailla.(jos ei satu olemaan kettuhenkilö)

    • Riganieki

      Kyllähän täällä on kuraista ja pimeää. Eikä joulufiilistä vielä löydy. Tosin itse olen siihen asiaan äärees tyytyväinen ettei joulua tyrkytetä vielä joka tuutista. Kyllä sitä ehtii.

      Kesällä tänne on helpoin tulla ja nauttia kaikilla aisteilla. Tähän aikaan vuodestakin on paljon mielenkiintoista tekemistä. Se vaan vaatii melkolailla aktiivisuutta itseltä löytää kaikki tekemisen meininki. Tähän aikaan vuodesta kannattaa tulla enemmänkin aktiivilomalle kuin nauttimaan maisemista.

      • jouluaika alkaa?

        Olemme tulossa ensi viikolla... Joko silloin on kaupungissa joulufiilis? Haluaisin niin nauttia jouluvaloista ja -ostoksista!


      • Matkalta palannut
        jouluaika alkaa? kirjoitti:

        Olemme tulossa ensi viikolla... Joko silloin on kaupungissa joulufiilis? Haluaisin niin nauttia jouluvaloista ja -ostoksista!

        ...että joulufiilistä ei tuosta kaupungista saa, jos ei ole lunta. Toivotaan että sinne saadaan lunta pian.


      • minua
        Matkalta palannut kirjoitti:

        ...että joulufiilistä ei tuosta kaupungista saa, jos ei ole lunta. Toivotaan että sinne saadaan lunta pian.

        Kävin marraskuussa ja ihastuin kaupunkiin. Luminen joulu ois varmaan kiva siellä, mutta mulle kelpais uudelleen ihan harmaassa marraskuussakin.


      • Riganieki
        jouluaika alkaa? kirjoitti:

        Olemme tulossa ensi viikolla... Joko silloin on kaupungissa joulufiilis? Haluaisin niin nauttia jouluvaloista ja -ostoksista!

        Valoja on jo kyhäilty. Keskusrautatieasemalla on kuusen ympärillä luistinratakin ja luistinvuokraamo siinä kyljessä. Mustapäiden talon edessä on perinteisellä paikalla kuusi valoineen jne. Vielä kun joku heittäisi tänne lunta, niin se olisi kuin taikasauva fiiliksestä puhuttaessa.
        Täällä oli jotain joulusta myös:
        http://www.losave.net/minne.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1572
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      74
      955
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      839
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      75
      760
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      259
      715
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      43
      680
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      593
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      74
      587
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      52
      576
    Aihe